13 Temmuz 24, Cumartesi

SSAB yeni emisyonsuz çeliği piyasaya sürdü: SSAB Zero

SSAB, geri dönüştürülmüş çeliğe dayanan ve fosilsiz enerji kullanılarak üretilen emisyonsuz çelik SSAB Zero™’yu piyasaya sürdü. Türünün ilk ticari çeliği olan bu ürün 2023’ün 2. çeyreğinde satışa sunulacak.

SSAB, geri dönüştürülmüş çeliğe dayanan ve fosilsiz enerji kullanılarak üretilen emisyonsuz çelik SSAB Zero™’yu piyasaya sürdü. Türünün ilk ticari çeliği olan bu ürün 2023’ün 2. çeyreğinde satışa sunulacak. Bunun, SSAB’nin yeşil geçişteki liderlik konumunu daha da pekiştireceği anlamına geldiği belirtiliyor. Ürünün lansmanı sırasında Volvo Group ile bir teslimat anlaşması da imzalandı. SSAB, hem demir cevherinden hem de geri dönüştürülmüş çelikten çelik üretiyor.


SSAB Başkanı ve CEO’su Martin Lindqvist, “Düşük emisyonlu çeliklere yönelik artan müşteri talebini gördüğümüz için, portföyümüzü bugünden SSAB Zero™ ile güçlendirebildiğimiz için gurur duyuyoruz. Çelik üretim süreçlerini daha da geliştirerek, gezegen üzerindeki etkiyi azaltırken sıfır emisyonlu kapsamlı bir teklif sunacağız. Daha lansman sırasında Volvo Group ile SSAB Zero™ için bir anlaşma imzalamış olmamız özellikle sevindirici” dedi.
Volvo Group başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt ise şunları söyledi: “Düşük karbonlu çözümlerin sürekli geliştirilmesi bizi cesaretlendiriyor. SSAB Zero™ ile geri dönüştürülmüş çelikten yapılan düşük emisyonlu malzemeleri ürünlerimize dahil ederek ileriye doğru büyük adımlar atıyoruz” dedi.

SSAB Zero™

SSAB Zero™, geri dönüştürülmüş çeliğe dayalı ve fosilsiz enerji kullanılarak üretilmiş, karbon emisyonu denkleştirmesi ve emisyon azaltımlarının kütle dengeleme tahsisi olmaksızın fosil karbon emisyonu içermeyen bir çelik. SSAB Zero™’nun kalitesi ve özelliklerinin, SSAB’nin geleneksel çeliklerine eşit alacağı belirtiliyor. Firma, 2023’te pazara 40.000 ton SSAB Zero™ teslim etmeyi ve 2025’te bu rakamı yaklaşık 100.000 tona çıkarmayı hedefliyor. 2021’de dünyanın ilk fosilsiz çelik levhalarını Volvo Group’a teslim eden SSAB, 2022’de, stratejik müşterilerine 500 ton fosilsiz çelik teslim etti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler