17 Mayıs 24, Cuma

Manyezit üretiminde Hitachi avantajı

Birçok sanayi kolunda üretimin sürekliliği için manyezit ham maddesinin sorunsuz temini gerekiyor. Türkiye’nin önde gelen manyezit üreticilerinden Çatık Madencilik bu nedenle, üretimde kalma süresi üst düzeyde olan Hitachi ekskavatörlerle ve sahadaki makinalarının her zaman arkasında duran ENKA Pazarlama ile çalışıyor.

Çatık Madencilik Teknik Grup Lideri Emre Doğanay

Sektörde kırk yılı geride bırakan Çatık Madencilik; maden üretimi, yükleme, nakliye ve dekupaj alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. Teknolojiyi tecrübesiyle birleştirerek çalışmalarını en verimli şekilde gerçekleştiren ve faaliyet alanlarını genişleten firma, son yıllarda manyezit madenciliğinde uzmanlaşarak bu alanda Türkiye’nin önde gelen firmaları arasındaki yerini aldı. Firmanın Eskişehir’deki manyezit ocağında görüştüğümüz  Çatık Madencilik Teknik Grup Lideri Emre Doğanay, Eskişehir-Kütahya arasındaki havzada yoğun bir manyezit ocaklanması olduğunu kendilerinin de firma olarak şu an bu bölgede üretim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek “Manyezit, özellikle ısıya dayanıklı refrakter malzeme yapımında kullanılmakta ve rezerv açısından Türkiye dünyada önemli bir yere sahip” dedi.

Sanayi için önemli bir maden

Manyezitin hem açık üretim hem de tesis aşamalarında çalıştıklarını da açıklayan Doğanay, şunları söyledi:  “Manyezit refrakter üretiminde kullanılan bir ham madde. Savunma sanayi, ilaç sanayi, yem sanayi gibi birçok farklı kullanım alanlarına sahip. Fakat bizim tedarikte bulunduğumuz sektörler ağırlıklı olarak demir çelik ve seramik sektörleri. Buralarda yüksek ısıya dayanıklı fırınlar için refrakter tuğla yapımında kullanılıyor. Refrakter tuğlalar bu tesislerde üretim için çok önemli. Refrakter malzemelerin belirli bir kullanım ömürleri olduğundan, belirli aralıklarda yenilenmesi gerekir. Bu malzemelerin tedariğinde sorun çıkarsa üretimin durması söz konusu olabilir. Bu da yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Makinalar yarı yolda bırakmamalı

Ocakta yılın yaklaşık olarak 7-8 ayı çalışma yaptıklarını da söyleyen Doğanay, bu süreçte yıllık 1,5 milyon metreküp hafriyatı yapıldığını, yaklaşık olarak ise 40 bin ton hammadde üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Sezonda aktif olarak üretim yapılan sürenin kısıtlı olması nedeniyle çalışılan süre boyunca verimliliğin çok büyük önem kazandığını da ekleyen Doğanay “Dolayısıyla bizim sektörümüzde kullanılan makina-ekipmanların doğru seçilmesinin çok büyük önemi bulunuyor. Sahada bulanan makina-ekipmanlar sizi yarı yolda bırakmamalı. Makinanın güçlü ve gelişmiş teknik özellikleri sahip olmasının yanı sıra tedarikçi firmanın servis ağının güçlü, servis hizmetinin kaliteli olması gerekiyor. Bu nedenle biz hem bu özelliklere sahip olan hem de gerekli durumlarda hızlı reaksiyon alabilen firmalarla çalışmayı seçiyoruz“ şeklinde konuştu.

Yanlış makina seçimi pazar kaybettirir

Manyezit ocaklarının makinalar için zorlayıcı bir ortam olduğunu ve özellikle makinalarda aşınma oranlarının yüksek olduğunu belirten Doğanay, manyezit madenciliğinin ayrıca makinadan üretim talebinin ve beklentilerin çok yüksek bir sektör olduğunu da sözlerine ekliyor. Tüm bu nedenlerle makina seçiminin şansa veya tesadüflere bırakılmasının söz konusu olmadığını, aksine son derece detaylı araştırma, hesaplama süreçleri ile yapıldığını da söyleyen Doğanay, “Değerlendirmeler ve seçimler çok profesyonelce yapılmalı. Kendini kanıtlamış ve beklentileri karşılayacak makinalar sunabilen firmalarla çalışmak önemli. Ayrıca bizim sektörümüz maliyetler konusunda rekabetçi olmayı da gerektiren bir sektör olduğu için makinalarımızın yakıt verimliliği, yedek parça maliyetlerinin uygunluğu gibi konular da öne çıkıyor. Bu noktalarda hatalı seçimler yapılırsa sektördeki rekabet gücünüz ortadan kalkar, Pazar payı kaybedersiniz. Biz de seçimlerimizi bu konuları göz önünde tutarak yapıyoruz ve ENKA Pazarlama ile çalışıyoruz. Sahamızda çok fazla farklı marka olsun istemiyoruz. Güvendiğimiz bir marka ile ilerlemeyi doğru buluyoruz. Makina parkımızı bu strateji doğrultusunda oluşturuyoruz. Saydığım tüm bu nedenlerle ENKA Pazarlama ve onun tedarik ettiği markaları seçiyoruz. Özellikle ekskavatörde tek tercihimiz Hitachi oluyor” dedi.

default

Güçlü makina parkı

Sektörde yakın zamana kadar 35 tonluk ekskavatörlerle üretim yapıldığını son dört-beş yıldır ise 50 tonluk ekskavatörler kullanılmaya başlandığını da söyleyen Doğanay “Bizde bu kapsamda parkımızı kurduk. Şu an parkımızda farklı adetlerde Hitachi ZX490LCH-5A, Hitachi ZX350LCH-5A, Hitachi ZX65USB-5A ekskavatörlerimiz var. Ayrıca yine ENKA Pazarlama’dan tedarik ettiğimiz yükleyicilerimiz ve jeneratörlerimiz de sahamızda bulunuyor. ENKA Pazarlama ile işbirliğimiz çok eskiye dayandığı ve uzun soluklu olduğu için ihtiyacımız olan ürün ENKA Pazarlama’da varsa onu tercih ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bölgede Hitachi ağırlığı var

Uzun yıllardır ENKA Pazarlama ve sunduğu makinalarla çalıştıklarını ve bu süreçte hep memnuniyet duyduklarını belirten Doğanay sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Makinalar bizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı bu nedenle hem işletmeci olarak bizler, hem kullanıcı olarak operatörlerimiz makinalara sonsuz güven duyuyor. Bizim bulunduğumuz bölgede Hitachi markasının geniş bir kullanımı söz konusu. ENKA Pazarlama’nın bölgedeki bayi yapılanması, müşterilerine gösterdiği ilgi, makinaların sahadaki performansı gibi nedenlerle sadece bizim firmamızla değil bölgedeki neredeyse tüm firmalarla ENKA Pazarlama arasında bir müşteri bağlılığı var”.

“ENKA Pazarlama satıştan sonra da bizimle”

Kendileri için makina söz konusu olduğunda asıl konuşulması gerekenin makinaların işte kalma süresi olduğunu da aktaran Doğanay  sözlerini şu şekilde tamamladı: “Makinaların işte kalma süresinin üst seviyelerde olması bizim için çok kritik. Elbette yakıt tüketimi önemli ama makina ne kadar arıza veriyor, ne kadar süre üretim dışında kalıyor, bunlar da çok önemli. Bu noktada yani makinanın üretimden düşmemesi noktasında ENKA Pazarlama servisi çok büyük destek veriyor. Bizimle her zaman ilgileniyorlar. Sahada operatörlerimizle de sürekli iletişim halindeler. Gerekli durumlarda hızla yanıt veriyorlar. ENKA Pazarlama’da makina satıldı iş bitti anlayışı yok. Makinalarını her zaman takip ediyorlar. Tüm bu nedenlerle ENKA Pazarlama’yı ve markalarını gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler