20 Temmuz 24, Cumartesi

JCB ve Manitou patent anlaşmazlıklarına son veriyor

JCB ve Manitou, uzun süredir devam eden patent ihlali yasal işlemlerini karşılıklı anlaşmayla sonlandırdı.
Yapılan açıklamalarda karşılıklı mutabakatla tüm patent ihlali davalarına son vermeye karar verildiği belirtildi.

Mayıs 2017’den itibaren başlatılan anlaşmazlıklar üç Avrupa patentiyle ilgiliydi ve Fransa, Birleşik Krallık ve İtalya’da bir dizi yasal takibata yol açtı. Yapılan açılamada “Bu anlaşmazlıkların sona ermesinin, her iki tarafın mevcut ve gelecekteki faaliyetleri veya her birinin pazarladığı ürünlerin özellikleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur” denildi.
JCB ve Manitou, teleskopik yükleyici tasarımları konusunda anlaşmazlık içindeydi; İngiliz üretici, Fransız şirketinin kendi teleskopik yükleyicilerinin patentli güvenlik teknolojisini kopyaladığını iddia ediyordu.

Patent tartışması

JCB, Mayıs 2017’de Fransa, Birleşik Krallık ve İtalya’da dört patentinin ihlal edildiği iddiasıyla yasal işlem başlattı.
2019 yılında JCB ihtiyati tedbir kararı aldırdı ancak Manitou, Ağustos 2017’de modellerin üretimini durdurduğunu iddia etti.
Anlaşmazlık, JCB’nin LLMC sistemi ve bu sistem için kaydettirdiği dört patentin geçerliliği konusundaydı.

LLMC, arka akstaki ağırlığı izlemek için sensörler kullanarak öne doğru devrilmeyi önler. Sensörler arka aks ağırlığının belirli bir eşiği aştığını tespit ederse sistem, arka akstan öne daha fazla ağırlık aktarılmasını önlemek için hidroliği kademeli olarak kilitler ve böylece makinenin öne doğru devrilmesi önlenir. JCB, operatörlerin üretkenlik kaybı olmadan sürekli sürüş yapmasına olanak sağlamak için, makine hareket ederken cihazı otomatik olarak devre dışı bırakan bir özelliğin patentini aldı. Bu özellik, makine yeniden taşınırken veya engebeli zeminde hareket ederken teleskopik yükleyicilerin hidroliği gereksiz yere kilitlemesini ve dengesizlik konusunda yanlış sinyaller vermesini önler.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler