12 Haziran 24, Çarşamba

Doka Türkiye, anahtar teslim kalıp çözümleri ile hizmete devam ediyor

Yapı ve inşaat sektörlerine yönelik ürün ve hizmet çözümlerini, Turkey Build Fuarı’nda sergileyen Doka Türkiye, müşterileri ve çözüm ortaklığı yaptığı proje sahipleriyle bir araya geldi. “Yenilenen market stratejimiz, yeni slogan ve logomuzun getirdiği motivasyon ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vererek çözüm üretiyoruz” vurgusunu yapan Doka Türkiye Genel Müdürü Can Ali Güven; Doka’da gerçekleşen değişimlerden, şirket stratejilerinden, farklı çözüm önerilerinden ve sektörde hizmet verdikleri projelerden bahsederek sektörü değerlendirdi.

 

Doka Türkiye Genel Müdürü Can Ali Güven:

İnşaat sektörüne sunduğu hızlı, verimli, güvenli kalıp ve iskele çözümleri ile öne çıkan Doka Türkiye, TurkeyBuild Fuarı’na katılım sağlayarak en yeni ürün ve hizmetlerini fuar ziyaretçileriyle buluşturdu. 2011 yılından bu yana Doka Türkiye’de farklı pozisyonlarda deneyim kazanan ve 2023 yılından bu yana Genel Müdürlük görevini üstlenen Doka Türkiye Genel Müdürü Can Ali Güven, sektör hakkında değerlendirmelerde bulunarak marka olarak pazara sundukları en güncel hizmet ve çözümlerinden bahsetti.

Müşterimizin tüm ihtiyaçlarını tek elden çözme gayretindeyiz

‘Sürdürülebilir bir şekilde büyüyerek global anlamda kalıp iskele sektörünün zirvesinde kalmayı hedefleyen” Doka, hedefini yeni ürün ve hizmetlerle gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu hedefin firmanın iş iskelesi alanına yatırım yapma kararlarında etkili olduğunu söyleyen Can Ali Güven, “Sektörde müşterilerimizin şantiyelerindeki tüm kalıp iskele ihtiyaçlarını tek elden çözmek istemeleri nedeniyle, şirketimiz iş iskelesi alanına da yatırım yapmaya karar verdi” diyerek önümüzdeki yıllardaki hedeflerine işaret etti. İş iskelesi sektöründe hizmet veren köklü Amerika merkezli ATPAC firmasını bünyesine katan Doka, iş iskelesi ile birlikte şantiyelere sağladığı “ön montajlı kullanıma hazır kalıp servisi” ile birlikte şantiyelerin dijital dönüşümüne destek olacağı ürün ve hizmetleri bir bütün olarak kullanarak, kalıp ve iskele sektöründe öncü konumunu sağlamlaştırmayı hedefliyor.

İnşaattaki iş gücü açığı, firmaları farklı çözümler bulmaya yönlendirdi

Son zamanlarda inşaat sektöründe meydana gelen yetersiz iş gücü kapasitesi sebebiyle ön kurulum gerektirmeyen ürünlere yönelim oldu. Doka Türkiye de sektördeki bu yönelime uyumlu olan ürünleriyle öne çıkıyor. Konu hakkında görüşlerini paylaşan Doka Türkiye Genel Müdürü Can Ali Güven, “Bundan 5 yıl öncesine kadar ahşap kirişlerimizle çelik kuşakların birlikte kullanıldığı sistemimiz; malzeme maliyeti odaklı Top50, daha fazla rağbet gördüyse de, şu anda müşterilerimiz işçilik tasarrufu yapılabilmek için bu sistem yerine, panel kalıp sistemini tercih etmeye başladı. “Bu panel kalıplar herhangi bir ön kurulum gerektirmiyor. Ürünleri direkt olarak şantiyeye sevk edebiliyoruz. Üzerindeki patentli ve muadili olmayan Xlife Plywood yüzeyi ile yüzlerce döküm yüzey değiştirmeden, şantiyedeki imalat sürelerini aksatmadan projenin tamamlanmasına destek oluyoruz” sözleriyle işleyişi anlattı. İşgücü krizinin, planlanan şantiye sürelerinde büyük sapmalar ortaya çıkardığı gerekçesiyle, inşaat yapım maliyetlerini kontrol altına almak adına, müşterilerinin kiralama yerine artık satın alma yapmayı tercih ettiğini belirten Güven, “müşterilerini bu zorlu süreçte desteklemek adına, iş başında satılan ürünleri, şantiye sonunda geri satın alma opsiyonu sunduklarını, bu opsiyonun kullanımının müşterinin kararı olduğunu ve bu alternatifin, müşterilerin daha kontrollü maliyet hesabı yapabilmesine destek olduğunu “söyledi. Aynı şekilde döşeme altında kullanılan kalıpların da panel sisteme doğru değiştiğini ileten Güven, “Piyasadaki en dayanıklı ve en çok sayıda kullanım yapılabilen yüzeye sahip döşeme panel kalıbı sistemi olan Dokadek30 ile müşterilerimize, yaptıkları döşeme kalıbı yatırımını, azalan işçilik ve plywood tasarrufu ile kısa sürede amorti etmelerini sağladıklarını” söyledi. Deneyimli kalıp eğitmeni kadrosu tarafından şantiyede kalıp eğitimi alarak sertifikasyonu sağlanan saha personelleri, kalıplara entegre edilerek yerinde beton mukavemetini canlı olarak okuyarak kalıp söküm sürelerini kısaltan kalıp yüzey beton sensörü Concremote ve BIM tabanlı 3D çizimlerle desteklenen şantiye yönetiminin, kısıtlı deneyimle bile çok büyük zorlukların altından kalkmasını sağlayan Doka, sektörde yaşanan takvim planlama zorluklarının üstesinden gelmesinde inşaat sektöre destek vermektedir.

Kaliteli malzeme ve etkili servis hizmetleriyle sektörü destekliyor

Uzun vadede her anlamda müşterilerine en ekonomik çözümü sunmayı benimseyen Doka müşterilerinin satın aldığı ürünlerin başka projelerde de kullanılabileceğine değinen Can Ali Güven: “Müşterilerimiz bir projeyi bitirdikten sonra diğer projelerinde bizden satın aldıkları malzemeleri kullanabilirler. Doka olarak, hem ürünlerin bakım onarım ve yenilemelerini yaptıklarını, hem de yeni projelerine ellerindeki kalıp iskele malzemesini kullanmalarını sağlayacak şekilde mühendislik hizmetiyle projeleri güncelleyip eksik malzemeleri sağlayarak, alınan malzemelerin sonraki projelerde de kullanmalarını sağladıklarını” ifade etti.

Doka, mevcut koşullara uyum sağlamak adına her anlamda sürdürülebilir olmaya yöneldi.

“Müşteriler kadar çalışan memnuniyetinin de firma için önemli olduğunu” aktaran Can Ali Güven, firmanın sürdürülebilirliğinin sağlanması anlamında farklı konularda yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler paylaştı. Güven: “Firma olarak son yıllarda sürdürülebilirlik konusunda çok yol aldık. Yenilenebilir enerji kullanımının artırılması, ekolojiye saygılı atık yönetimi, düşük karbon salınımlı lojistik ağının artırılması üzerinde çalışıyoruz. 2040 yılına kadar net sıfır CO2 hedefine ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu sağlamak için global tüm ürün portfoyümüzün karbon ayak izini oluşturduk ve bunu müşterilerimizle şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Aynı sürdürülebilirlik yaklaşımı altında çalışanlarımızın memnuniyetini iyileştiren adımlar da atıyoruz. Bu doğrultuda ekip arkadaşlarımızın uzun vadede nasıl daha memnun çalışabilecekleri konusunda, global ekibimizle organize bir şekilde atölyeler organize ediyoruz. Bu bağlamda, firmamız pazarda sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflerken aynı anda çalışanlarının da daha uzun vadede memnuniyeti üzerine faaliyetlerini geliştiriyor”.

Altyapı projelerinde oldukça geniş bir iş hacmine ulaştık

Türkiye’nin inşaat sektöründeki yatırım bütçesinin dünya ekonomisi ve Türkiyedeki siyasi etkenlerle her yıl değiştiğini belirten Can Ali Güven: “Yıllar içerisinde inşaat yatırımlarının sektörel değişimine ayak uydurarak ve buna özel ürünler geliştirerek piyasada pazar payımızı artırdık. Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Eyiste Viyadüğü, Sazlıdere Köprüsü Pilonu gibi altyapıya yönelik devlet yatırımı olan projelerde geniş bir iş hacmine ulaştık. Şu anda ise, İzmir’de ve İstanbul’da bulunan yüksek yapı projelerimizin hepsi özel sektör yatırımı olan projeler… Bu süreci önceden okuyarak, pazara uygun ürünleri şantiyelerin dijitalizasyona geçiş süreçlerini destekleyecek teknolojileri sağlayarak, sahip olduğumuz momentumu artırmayı hedefliyoruz” diyerek hedeflerini ifade etti.

Büyüme istikrarlı bir şekilde sürüyor

Doka Türkiye olarak bu yılı, geçen yılki pazar paylarının üzerinde kapatmak istediklerini vurgulayan Can Ali Güven, Doka Türkiye olarak sadece Türkiye’de değil, faaliyet gösterdikleri Azerbaycan başta olmak üzere tüm orta Asya coğrafyası ve Irak pazarında da hedeflerine ulaşmak istediklerini ifade etti. Doka Türkiye’nin sorumluluğu olan bu geniş coğrafyada 2023 yılında Euro bazda çift haneli büyümeyi başardığına dikkat çeken Güven, 2024 yılında da aynı hedefle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Enerji ve altyapı projeleri popülerliğini koruyor

Doka Türkiye olarak yurt dışında gerçekleştirdikleri projeler hakkında sözlerine devam eden Can Ali Güven, “Orta asya coğrafyası ve Irak bölgesinde birçok müşterimize hizmet veriyoruz. Bu bölgelerde hem devlet hem de özel sektör yatırımı işlerde yer alıyoruz. Özellikle Bağdat’ta, Iraklı ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarımını yaptığı “Irak Merkez Bankası Projesi” ve Özbekistan’ın en prestijli projelerinden “Piramit Tower Projesi” ve orta asyanın en yüksek binası olan “Nest One Projesi” dikkat çekiyor. Türkiye’de ise enerji ve altyapı sektörleri popülerliğini korurken bölgesel anlamda değerlendirirsek; İzmir’de yüksek yapı projeleri ağırlık kazanıyor. Çalışmalarımızı bu alanlarda uzman ekibimizle yoğun bir şekilde sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün dijitalizasyon sürecine destek olacağız”

İnşaat sektörü uzun yıllardır Autocad sistemi üzerinden 2 boyutlu çizim ve projelendirme çalışmalarını gerçekleştiriyor. Son yıllarda 3 boyutlu çizim programları da sektörde aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Doka’nın bu trende uyum sağladığını ifade eden Can Ali Güven, “Yeni yaptığımız projeleri Autocad’ten ziyade BIM altyapılı Revit programıyla çözümlemeye başladık. Bu Revit programıyla çözümlemenin ekstra avantajı Autocad’de sadece 2 boyuttan görebildiğimiz çözüm yapabildiğimiz projeleri müşterilerimize 3 boyutlu bir bakış açısıyla da gösterebiliyoruz. Bu yaklaşım çok zorlu proje çözümlerinin sahadaki uygulamasını kolaylaştırmakla birlikte, kısıtlı deneyime sahip saha personellerinin çözümü daha iyi algılamasına, dolayısıyla sahadaki yönetimsel ve uygulama işlerinin daha hızlı yürümesine de imkân sağlamaktadır.

Doka’nın yenilenmesi süreci ile logosu da değişti

Firmamız ile ilgili bahsettiğim tüm bu ilerlemeler yeni bir sloganı da beraberinde getirdi: Yeni sloganımız “WE MAKE IT WORK” oldu. Biz bunu Türkçeye, “Biz her koşulda en iyisini yaparız” olarak çeviriyoruz. Şantiyelerin dilinden anlayan saha deneyimli uzman personellerimiz ile kısıtlı zaman ve bütçe içerisinde çalışan şantiyelere, önlerine çıkan engellere kısa sürede güvenli çözümlerin oluşturulması gerektiğinin bilincindeyiz. Buna uygun şekilde en zorlu koşulda bile, müşterilerimizin beklentilerini karşılamayı hedefleyerek yıllardır sektörümüze çözümler üretiyoruz. Bu nedenle, yeni sloganımızın firmamızın mevcut yapısını en iyi şekilde yansıttığını düşünüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler