14 Haziran 24, Cuma

Ekinciler Makina desteği ile projeler zamanında ve verimli şekilde tamamlanıyor

Ekinciler Makina Proje Müdürü Savaş Özdemir ile bir araya gelerek sundukları ürün ve hizmetleri konuştuk. Özdemir, verdikleri hizmetler ve çarpışma önleyici sistem ile olası kazaların önüne geçtiklerini belirterek “Firmamız ekipman kiralama, satış ve servis konularında gösterdiği yüksek performans ile müşteri memnuniyetini ön plana çıkartıyor. Küçük ya da büyük, geniş ekipmanları ve uzman insan kaynakları ile, projelerin zamanında ve bütçesine uygun olarak tamamlanmasını sağlıyor” dedi.

Öncelikle Ekinciler Makina hakkında bilgi verir misiniz?

Ekinciler Makina Proje Müdürü Savaş Özdemir

Ekinciler Makina, 1967 yılından beri inşaat sektöründe edinmiş olduğu deneyimlerle kule vinç ve inşaat makinaları kiralayan müşterilerinin beklentilerini, sorumluluklarını, güvenlik, kalite ve zamanın onlar için ne kadar değerli olduğunu biliyor ve tüm hizmetlerini bu bilinçle yerine getiriyor. Ekinciler Makina, yurt içinde ve yurt dışında müşterilerinin kule vinç ve inşaat makinaları ihtiyaçlarını zamanında ve en uygun fiyatlarla karşılıyor ve etkin servis desteği sunuyor. Güven ve kalite odaklı çalışma prensipleri doğrultusunda, konularında uzman, yetenekli ve eğitimli ekibi ile çağın beklenti ve gelişmelerine paralel olarak yenileniyor. Müşterilerine güvence ve kalitenin yanında, profesyonel duyarlılıkla işine bağlı ekip desteğinde kesintisiz hizmet ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ile servis farkını yaşatıyor. Firmamız ekipman kiralama, satış ve servis konularında gösterdiği yüksek performans ile müşteri memnuniyetini ön plana çıkartıyor. Küçük ya da büyük, geniş ekipmanları ve uzman insan kaynakları ile, projelerin zamanında ve bütçesine uygun olarak tamamlanmasını sağlıyor. Ekipman servislerimiz ile Türkiye’nin her yerinde müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunuyoruz.

Çarpışma Önleyici Sistem ile ilgili bilgi verir misiniz?
Ekinciler Makina olarak Türkiye’de bulunan birçok projede Çarpışma Önleyici Sistem satış ve montaj hizmeti gerçekleştirdik. Fransız Menşeli AMCS marka sıfır ve ikinci el Çarpışma Önleyici Sistemlerin hem satış hem de kiralama hizmetini sağlamaktayız. Çarpışma Önleyici Sistemler ile ilgili detaylı bilgileri ve çalışma prensiplerini şu şekilde özetleyebiliriz: Çarpışma Önleyici Sistem kule vinçlerin çalışma esnasında etrafında bulunan hareketli ve sabit cisimlerle diğer kule vinçleri hem daha önce sisteme tanımlanmış senaryoya göre hem de anlık pozisyonlara göre yönlendirerek ya da durdurarak herhangi bir çarpışma olmasının önüne geçer. Sistem çalıştığı sürece çarpışma önleme oranı %100 ‘dür. Sistem haberleşmesi radyo frekansı ile sağlanır, şifreli çalışma prensibi ile haberleşme güvenliği üst düzeydedir. Herhangi bir vinçten arıza neticesinde, elektriksel problemlerde veya bypass da çalıştırıldığında radyo sinyali alınamaz ise diğer vinçler sinyal alınamayan vincin alanına girmez, arıza yapan vinç ise kendini durdurarak kullanıcıya bilgi verir.

İnşaat yapım sürecinde kule vinç ile ilgili öngörülmeyen maliyetler nelerdir?
Her yatırım bir plana, bir stratejiye, bir amaca göre planlanır. İnşaat yatırımı da bir stratejiye göre planlanır; maliyet, süre, getiri, fiziki sosyal ortamlar dikkate alınarak süreç belirlenir. Buraya kadar her şey normaldir. Problem öngörülmeyenlerdir; yani düşünülmemiş, hesaplanmamış sonradan sürece dahil olan olumsuzluklardır. İnşaatlarda en çok karşılaşılan ve göz göre göre dediğimiz tarzdaki arızalar, iş kazaları en fazla olan olumsuz etkileşimlerdir. Diğer önemli bir konu da kule vinç seçimi, kurulum yeri seçimi ve zamanlamadır. İşin başında bunlar titizlikle irdelenmelidir. Daha büyük veya daha küçük kule vinç seçimi farkında olunmayan maliyetler demektir. Sadece fiyata bakarak makine seçmeyi tavsiye etmiyor, doğru da bulmuyoruz.

Bu noktayı örneklerle açabilir misiniz?
Örneklersek, zamana dayalı çok katlı projelerde, mükemmel bir metodoloji ile işe başlıyorsunuz. Özellikle kaba inşaatın en önemli gereci diyebileceğimiz kule vinç sık sık arıza yapıyor ,her arızada bir gün bazen iki gün arıza giderilemiyor, bu nedenle buna bağlı iş
kalemleri dolayısıyla duruyor; sahaya sunulmuş işçilik boşa gidiyor çünkü çalışmalar kule vincin servisine bağlı. Bazen çoklu kule vinç çalışmalarında kule vinç bomları küçük bir dikkatsizlikle birbirine çarpıp yaralanmalı iş kazalarına hatta daha kötü sonuçlara da yol açabiliyor. Ayrıca bu süreçler işin durmasına da sebep olabiliyor.

Kule vinç arızalarının etkileri nelerdir?
Orta ölçekli bir şantiyeden demo yaparsak;12 katlı 4 blok ve 48 000. metrekarelik bir şantiyemiz olsun, 2022 fiyatları ile güncel maliyeti 48 000X10 000.TL/m² hesabı ile 480.000 000.TL planlanan bütçemiz var. inşaatın genel gideri maliyet bütçesinin %10’u olarak hesaplanır yani hedef genel giderimiz 48.000 000.TL planlanan süre 14 ay olsun 48 000 000./14=3 428 000.TL/A , 114 000.TL/gün. İnşaatımızın durmasına başka sebeplerde olabilir ,bizim konumuz kule vinç arızası ve çarpışmadan kaynaklı kayıplarımız olduğuna göre; 2 günlük arıza işçilik kaybı sadece kule vince bağlı çalışanlar için 35 kişi/gün,2×35=70 iş günü, 500TL/Gün ortalama çalışan maliyeti ile 70X500.=35 000.TL +228 000.TL genel gider kaybı çok basit bir hesapla 263.000TL ön görülmeyen gider ve bu olay her ay ortaya çıkabilecektir. Planlanan 14 aylık iş sürecinde 6 kez bu tür olumsuzluk yaklaşık 1 600 000.TL lik bir zarar demektir. Çarpışma nedeni ile olabilecek zararların ucu çok açık olacağı herkesin malumudur, bir rakam telaffuz edemiyoruz. Bu olumsuzlukları gidermenin en basit yolu verimi yüksek marka seçimi olacağı aşikardır.

Ekinciler Makina olarak siz bunların önüne geçme konusunda ne öneriyorsunuz?
Ekinciler Makina olarak bizler burada ön plana çıktığımızı iddia ediyoruz. Düzgün enerji ve operatörün kişisel hatası dışında makine arıza istatistiğimizin yıllık ortalamada 1 adetin altında olduğunu ve son derece itinalı bakımları yapılmış, kalitesini kanıtlamış markalar olan TEREX, LİEBHERR kule vinçlerimiz ve aynı anda her sayıda vince uygulayabildiğimiz çarpışma önleyici sistemimizle şantiyelere destek oluyoruz. İnşaatçı meslektaşlarımızın çözüm ortağı olmaktan gurur duymaktayız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler