23 Eylül 23, Cumartesi

KGF Destek Paketi açıklandı

Esma AKYÜZ-OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Uluslararası Proje Yöneticisi
esma.akyuz@ostim.org.tr

Kredi Garanti Fonu (KGF) başta gelecek vaad eden işletmeler olmak üzere tüm işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırarak, Türkiye’nin büyüme ve kalkınmasına stratejik destek sağlamak üzere 1991 yılından bu yana hizmet vermektedir.
KGF, kefaletli Yatırım, İhracat ve İşletme Harcamaları Destek paketlerini açıkladı ve başvurular başladı. T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 60 milyar TL’lik yeni KGF destek paketinin 25 milyarı yatırım destek paketi, 25 milyarı ihracat destek paketi, kalan 10 milyarı işletme gereksinim paketinden oluştuğunu duyurmuştu.
KGF’den yapılan yazılı açıklamaya göre, yatırım ve yatırıma bağlı işletmeler, “Yatırım Destek Paketi”nden yararlanabilecek. İhracat veya döviz kazandırıcı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler ve ihracat potansiyeli olan KOBİ’ler İhracat Destek Paketinden yararlanacak. Son olarak, KOBİ ve KOBİ dışı firmaların işletme sermayesi maliyetlerinin karşılanması amacıyla da İşletme Harcamaları Destek paketi açıklandı.

YATIRIM VE YATIRIMA BAĞLI İŞLETMELER İÇİN YATIRIM DESTEK PAKETİ

Öncelikli olarak imalat sanayiinde faaliyette bulunan işletmeler ile ihracatçı işletmeler başta olmak üzere yatırım yapmayı planlayan KOBİ ve KOBİ Dışı işletmelerin yatırım ve yatırıma bağlı işletme harcamalarının finanse edilmesi amaçlanmaktadır.
Yatırım yapmayı planlayan KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeler, yatırım ve yatırıma bağlı işletme harcamalarında kullanabileceği Yatırım Destek Paketi’nden 120 aya kadar vade ile faydalanabilecek. Pakette kredi üst limiti KOBİ’ler için 35 milyon lirayı bulurken, KOBİ dışı işletmeler de 100 milyon liraya varan miktarlarda kredi kullanabilecek.
Kadın girişimci KOBİ’ler ve ihracatçılar yüzde 90, diğer KOBİ’ler yüzde 85, KOBİ dışı işletmeler ise yüzde 80 düzeyindeki kefalet oranlarından faydalanabilecek.

İHRACAT POTANSİYELİ TAŞIYAN KOBİ’LER İÇİN İHRACAT DESTEK PAKETİ

İhracatçı veya döviz kazandırıcı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler ile mevcutta ihracatçı olmayan ancak ihracat potansiyeli taşıyan KOBİ’lere destek sağlanarak ihracat hacimlerinin artırılması ve ihracatçı firma sayısının artırılması amaçlanmaktadır.
İhracatçı veya döviz kazandırıcı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler ile ihracat potansiyeli taşıyan KOBİ’lere yönelik İhracat Destek Paketi’nde de işletmeler, en fazla 6 ay ödemesiz dönem dahil, azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek. Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna göre değişmekle birlikte azami 25 milyon lira olarak belirlendi. Mevcut durumda ihracatı olan firmalar yüzde 90, potansiyel ihracatçı firmalar da yüzde 85 kefaletten yararlanabilecek.

İŞLETME SERMAYESİ İHTİYAÇLARI İÇİN İŞLETME HARCAMALARI DESTEK PAKETİ

KOBİ ve KOBİ Dışı firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarını kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla karşılamak üzere tahsis edilmiştir.
KOBİ ve KOBİ dışı firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için oluşturulan İşletme Harcamaları Destek Paketi’nden KOBİ’ler azami 5 milyon lira, KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon lira tutarında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve Debit/Banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olarak belirlendi.

Destekten yararlanmak için detaylar www.kgf.com.tr  adresinde yayınlanmaktadır.

 Kaynak: KGF

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler