17 Mayıs 24, Cuma

Zoomlion iyi ürün, iyi servis ve uygun fiyat ile küresel pazarda büyüyor

Zoomlion Çin Merkez Ofisi Genel Müdür Chengya Huang, Pazarlama Direktörü Ms. Shirely, İstanbul’da düzenlenen Beton Fuarı 2023’te hem küresel pazara hem de Türkiye pazarına ilişkin değerlendirmeler yaptı. Zoomlion yöneticileri, küresel pazardan aldıkları payın artmaya devam edeceğini belirtirken Türkiye’nin de çevre ülkelerdeki faaliyetlerin merkezi olacağını söylediler.

Zoomlion Türkiye, Beton Fuarı 2023’te ürünlerini ve hizmetlerini sergiledi. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği firma standında 38 metrelik 38X-5RZ ve 50 metrelik 50X-6RZ modelleri sergilendi. Zoomlion Çin Merkez Ofisi Genel Müdür Chengya Huang, Pazarlama Direktörü Ms. Shirely ve Zoomlion Ortadoğu Başkanı Mr. Flender’ın da katıldığı fuarda çok sayıda yeni anlaşma imzalandı. Zoomlion International Çin Merkez Ofisi Genel Müdürü Chengya Huang ve Pazarlama Direktörü Ms. Shirely ayrıca sektörel basın ile de bir araya gelerek soruları yanıtladı.

Chengya Huang, Zoomlion’ın globalleşme süreci hakkındaki soruyu şu şekilde yanıtladı: “Globalleşme Zoomlion’un en önemli stratejilerinden biridir. Zoomlion uluslararası ticaret sürecine 2000’li yılların başlarında başladı ve bu doğrultuda 23 yılı geride bıraktı. Çalışmalar başlangıçta Çin’deki merkez ofisinden yürütülüyordu ama bir süre sonra, 2006-2008 yıllarında önemli ülkelerde distribütörlükler ile çalışma sürecine girdik. Bu dönemde bayilik ve distribütörlük ile var olduğumuz ülkelere Zoomlion olarak kendi ekiplerimizi de göndermeye başladık. Bu ekiplerin önemli bir kısmını servis personeli oluşturuyordu. Bunu başlangıçta tüm global pazar bazında değil bizim için önemli olarak belirlediğimiz ülkelerde hayata geçirdik. Üçüncü aşama 2011’de başladı ve tüm global pazara satış elemanlarımızı ve servis ekiplerimizi göndermeye başladık. Bu süreç 2020 yılına kadar bu şekilde ilerledi. 2020 yılında yeni bir globalleşme stratejisi belirlendi. Bu anlamda 2021 yılını globalleşmede yeni bir başlangıç olarak görüyoruz. Bu konuda belirlenmiş üç nokta var. Bunlar lokalleşme, uçtan uca stratejisi ve dijitalleşme.”

Hedef 2000’den fazla servis noktası

Tüm bunların sonucu olarak gelinen noktada Zoomlion şirketi olarak oluşumlarını tamamladıkları, kendi ekiplerini kurup, kendi satış ve servis yapılanmalarını tamamladıkları ülke sayısının belirlenenin üzerinde 65 ülkeye ulaştığını da söyleyen Huang, “Bir sonraki hedefimiz bu ülkelerle birlikte tüm dünya genelinde 2000’den fazla kendi servis noktamızı kurmak” dedi. Globalleşme sürecinde kendileri için stratejik bazı satın almalar da yaptıklarını dile getiren Huang ilk olarak 2002’de İngiltere merkezli bir firmanın alındığını sonrasında 2008 yılında İtalya’da alındığını ve bu sürecin Almanya, Hollanda gibi ülkelerde alınan markalarla ilerlediğini söyledi. Riskleri İş makinaları sektöründe alışılagelmiş bayi ve distribütör sistemi ile değil de doğrudan kendi şirketleri ile çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Huang şu ifadeleri kullandı: “İnşaat ekipmanları oldukça eski bir sektör. Kendi sistemini kurmuş, büyük firmalar bulunuyor. bu sektörde. Bizim hedefimiz elbette pazarda yerleşmiş, dominant hale gelmiş bu markaları geçmek. Ama bu markaları eski distribütör sistemi ile geçmemiz çok zor olacaktı. Hedefimiz ilk olarak müşterilerimizle doğrudan kontakt kurmak ve onları aracısız ulaşmaktı. Eski sistemde müşteri ile bizim aramızda her zaman başka bir firma oluyordu. Müşterinin sesi dolaylı olarak bize ulaşıyordu hatta belki de filtreleniyordu. Bu sistemin bir avantajı da müşteriye daha uygun ekonomik koşullarda makine sunabilmek. Ayrıca eski sistemde doğal olarak distribütörlerin değişmesi söz konusu oluyordu. Marka bu durumda başka bir distribütör ile anlaşmak durumunda kalıyordu. Bu süreçler de elbette hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyet oranlarını düşürüyordu. Tüm bunları göz önünde tuttuğumuzda pazardaki büyük markaları aşmak için yeni bir sistem kurmamız gerekiyordu. Burada elbette bazı riskler de söz konusu. Ama biz kendimize güvenerek bu sistemi kurduk ve aldığımız sonuçlara baktığımızda doğru bir strateji belirlemiş olduğumuzu görüyoruz. Çünkü bu sistem ile küresel pazarda çok hızlı büyüdük ve önemli başarılar elde ettik.”

“Çevre ülkelerdeki faaliyetlerimiz Türkiye’den yönetilecek”

Türkiye pazarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Huang, Türkiye’ye özel bir önem verdiklerini belirtti. Özellikle uzun dönemde bu pazarın potansiyelinin büyük olduğuna inandıklarını söyleyen Huang “Türkiye büyük bir ülke. Ayrıca genç bir nüfusu var. Burada önemli projeler hayata geçirildi ama halen yapılmayan şeyler var. Dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri ama örneğin hızlı tren ağı ve otobanlar yeterli değil, bu nedenle yapılacak çok büyük projeler var. Bu projeler elbette pazarı büyütecek. Ayrıca Türkiye’nin lokasyonu da çok önemli. Avrupa ve Asya’yı bağlayan bir konumda bulunuyor. Bu nedenle bizim için stratejik bir pazar. Tüm bunları göz önünde tutarak Türkiye’deki yatırımlarımızı uzun dönemli yatırımlar olarak planlıyoruz. Bu sene sekiz bölgede kendi merkezlerimizi açtık. 2024’te bu sayıyı 15’e çıkarmayı planlanıyoruz. Ayrıca Türkiye’yi bölgesel bir merkez olarak görüyoruz. 2024 yılından itibaren Türkiye’nin çevre ülkelerinde de oluşumlarımız hayata geçirmeye başlayacak, ama o ülkelerdeki faaliyetler Türkiye merkezli olacak ve buradan yönetilecek” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki başarı tüm dünyaya örnek oluyor

Zoomlion’ın doğrudan kendisi olarak Türkiye’ye 2018 yılında geldiğini de aktaran Huang “2021 yılında biz Türkiye pazarına binden fazla ürün verdik. 2023 yılında ise pazara sunulan makinalarımızın sayısı 3 bini aştı. Demek ki müşteri yeni sistemi kabullendi. Makinalarımızı alan müşterilerin sonraki alımlarında yine bizim markamızı tercih ettiğini görüyoruz. Bu da başarının en açık göstergelerinden biridir. Makinaların performansı ve bizim marka olarak sunduğumuz hizmet ve avantajlar 2 defa olmuş. Sunduğumuz avantajlar müşterinin kârını artırıyor. Türkiye pazarında yakalanan başarı global pazar açısından da bir örnek teşkil ediyor. Ayrıca bu başarı sadece ekskavatör ile sınırlı değil. Örneğin mobil vinç olarak baktığımızda orada başka bir başarı hikâyesi görüyoruz. Türkiye’de mobil vinçte pazar liderliğini güçlü bir markanın elinden almayı başardık. Türkiye’nin en büyük vinç kiralama firması Sarılar’a büyük vinçler verdik. Mobil vinçte artık markamız kabul gördü. Demek ki Avrupa markaların avantajı düşmeye başladı ve bunlar müşteri kaybetmeye başladı. Bu nedenle geleceğe umutlu bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Pazar da biz de büyüyeceğiz”

Küresel iş makinaları pazarı hakkında da yorumlarını paylaşan Huang, “Dediğim gibi hedefimiz büyük markaları küresel pazarda geçmek. Büyük markalardan birinin global satışı bizim altı katımızdan daha fazla. Demek ki bizim için pazar hala açık ve yapacak çok işimiz var. Duraksamalar ve bölgesel yavaşlamalar olsa da küresel pazarın büyüyeceğini ve satış adetlerinin yükseleceğini düşünüyoruz. İyi ürün, iyi servis ve uygun fiyatla biz de bu büyüyen pazardan aldığımız payı artıracağız”. Küresel pazardaki büyümelerinde Kuşak ve Yol Projesi’nin etkisi hakkında ise Huang şunları aktardı: “2021’de bir istatistik çalışması yaptık ve şunu gördük: Yurtdışı satışlarımızın yüzde 80’i kuşak yol projesi ülkelerinden arttırıyor. Bu proje elbette büyük bir avantaj yaratıyor. Çin, projenin geçtiği bu ülkelerle iletişimini geliştiriyor, yatırımlarını arttıyor bu da bize katkı sağlıyor elbette. Bu proje geçtiği ülkelere de önemli avantaj getiriyor.”

Akıllı makinalardan akıllı şantiyelere

Yeni enerji kullanımı alanında da önemli işler yaptıklarını aktaran Huang “Zoomlion ürün gruplarında bulunan 60’tan fazla ürün lityum bataryalı olarak dönüştürüldü. Hidrojen yakıt kullanımı konusunda Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Bunun dışında makinaları daha akıllı yaparak daha verimli ve çevreye mümkün olan en az olumsuz etkiyi oluşturacak hatta bu olumsuz etkileri sıfırlayacak çözümler geliştiriyoruz. Hatta teknoloji konusunda öncü bir firma olarak bunun da ötesine geçiyoruz. Biz sadece makinaları değil şantiyenin tamamını akıllandırmadan söz ediyoruz. Bu tarz bir şantiyede makinalar birbirleri ile iletişim kurarak verimliliği artırıyor ve yakıt tüketimini azaltıyor” şeklinde konuştu.

“Yurtdışı satışlarımız artacak”

Zoomlion Pazarlama Direktörü Ms. Shirely da yaptığı değerlendirmede Zoomlion cirosunda Çin dışındaki satışların oranının şu an yüzde 35 olduğunu ama önümüzdeki yıl bu oranın yüzde 50 olması hedefi bulunduğu belirterek şunları dile getirdi: “Bildiğiniz gibi Çin büyük bir pazar. Yurtdışındaki satışlarda herhangi bir sebeple düşüş yaşansa da Çin’deki cirolarımızla şirket ilerlemesini sürdürebiliyor. Ayrıca yer aldığımız her ülkede o ülkeye özel dijital bir sistem kuruyoruz. Bu dijitalleşme stratejimizin de bir parçası. Bu sistem sayesinde pazarı anlık olarak takip edebiliyoruz. Pazarda bir değişiklik veya düşüş olduğunda bunu hızlıca tespit ederek yine hızlı bir tepki veriyoruz ve o ülkedeki stratejimizi değiştirebiliyoruz.”

 “Karadeniz’in bir köyündeki müşterinin sesi 2 dakika içinde Çin’deki Ar-Ge merkezine ulaşıyor “

Pazarı doğrudan aracısız olarak görüp müşteri ile doğrudan iletişim kurdukları için o ülkenin pazar dinamiklerini, pazardaki değişimleri, müşterilerin istek ve beklentilerini en doğru şekilde tespit ettiklerini de belirten Ms. Shirely “Bu sayede pazara yönelik ürünlerimizi özelleştirebiliyoruz. Gerektiğinde beklentiler doğrultusunda o pazara sunulan ürünlere yeni fonksiyonlar ekleyebiliyoruz ve bunu çok hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Kurduğumuz sistem sayesinde ürünlerin pazara adaptasyonu hızlanıyor bu da bize bir avantaj oluşturuyor. Bayi sisteminde bu süreç çok yavaş ilerliyordu. Ama bizim şu andaki mevcut sistemimizde örneğin Karadeniz’deki bir köyde bulunan müşterinin sesi iki dakika içinde Çin’deki Ar-Ge merkezine ulaşabiliyor” dedi.
Ms. Shirely ayrıca Zoomlion’ın büyük ve güçlü bir ürün gamına sahip olduğunu da söyledi. Zoomlion’ın 13 ana ürün grubunda 101 ürün kategorisinde 756 modeli bulunduğunu, Türkiye pazarına sundukları ürünlerin şimdilik, var olan ürünlerin küçük bir kısmı olduğunu da açıklayan Ms. Shirely “Çin pazarında iyi olan ve buraya getirilmeyen ürünler bulunuyor ve bunları gerekli Ar-Ge çalışmaları sonrasında Türkiye pazarına uygun hale getirip sunacağız” dedi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler