13 Temmuz 24, Cumartesi

Yörükoğlu’nun Tercihi Güçlü Makina, Güçlü Servis

Yörükoğlu Madencilik; verimlilik, dayanıklılık, konfor, güvenlik ve kolay bakım özellikleri nedeniyle makina alımlarında Hitachi markasını tercih ediyor. Makinaların üretime sağladığı katkıdan ve ENKA Pazarlama’nın güçlü servis hizmetinden memnun olduklarını belirten Yörükoğlu Madencilik Sahibi Serkan Yılmaz, bundan sonraki yatırımlarında da tercihlerinin değişmeyeceğini söylüyor.

Uşak bölgesinde kum ocağı işletmeciliği yapan Yörükoğlu Madencilik, ürün kalitesi ve çevre hassasiyeti ile öne çıkıyor. Yörükoğlu Madencilik sahibi olan ve baba mesleğini sürdüren Serkan Yılmaz, zor bir iş olan kum ocağı işletmeciliğinde Hitachi marka iş makinalarının sunduğu avantajlarla verimliliği yakaladıklarını belirtiyor. Ocakta, çıkarılan malzemenin gerekli işlemlerden geçirildikten sonra kırma eleme tesisinde ebatlarına göre ayrıştırıldığını ve piyasaya sunulduğunu belirten Yılmaz, çıkardıkları kumun inşaat sektörünün farklı alanlarında kullanıldığını söylüyor. Uşak merkezli firmaya ait iki adet kum ocağı bulunuyor. Bunların yanı sıra Yörükoğlu Madencilik bünyesinde inşaat malzemeleri ve hazır sıva üzerine tesisler de faaliyet gösteriyor. Firmanın uğraşı alanlarından biri de tarım. Tarımsal faaliyetler doğrultusunda yapılan yeni yatırımlarla bu alandaki çalışmalar devam ediyor.

Yörükoğlu Madencilik Sahibi Serkan Yılmaz

Tecrübe önemli

Serkan Yılmaz kum ocağı işletmeciliğinin bazı zorlukları olduğunu belirterek “Bu işin en zorlayıcı noktalarından birisi de sahada bulunan cevherin dengesiz olması. Sahip olduğunuz alanın tamamına ilişkin kesin bir bilgiye sahip olamıyorsunuz. Sadece sondaj yaparak elde ettiğiniz veri işi yürütmeniz için kesinlikle yeterli olmuyor. Aslında burada teknikten ziyade tecrübe öne çıkıyor. Eğer yeteri kadar bu işle ilgili deneyiminiz var ise saha alırken yanılmazsınız. Ama tecrübeli değilseniz yanlış kararlar alma ihtimaliniz hayli yüksek” diyor. Bu işin zorlayıcı bir başka yönünün de izinler olduğunu ifade eden Yılmaz şunları aktarıyor: “İzin alım süreçleri yatırımcı açısından oldukça zorlayıcı bir hale gelebiliyor. Bunun için bu işe uygun olan ama kullanılmayan tarım arazilerini bulmanız gerekiyor. Ocağı alıp üretime başladığınızda sürprizler ile karşılaşabiliyorsunuz. Bazı yerlerde belli derinliklerde cevher çıkarken aynı ocağın farklı bölgesinde aynı derinlikte cevher az olabiliyor ya da hiç olmayabiliyor. Tabi ürün kalitesi ve verimliliği de önemli. Bazen çok taşlı malzemeler de gelebiliyor”.

Az yakıtla yüksek performans

Firmaya ait en büyük şantiyede günlük ortalama 2000-2500 ton cevher üretimi gerçekleştiriliyor. Bu üretimde en önemli pay elbette iş makinalarının. Yılmaz, bu nedenle makinaları değerlendirirken ince eleyip sık dokuduklarını belirterek “Bizim için makinaları değerlendirirken ülkemizin koşulları gereği birinci sırada yakıt maliyeti gelir. Kullanacağımız makina ekonomik olmalı, az yakıt tüketirken aynı zamanda yüksek performans sunabilmeli. Aksi halde işimiz sürdürülebilir olmaktan çıkar. Yakıt konusundan sonra en önemli noktalardan biri de makinanın arıza yapmadan, kesintisiz, uzun süre çalışabilir olmasıdır. Sonuç itibari ile ocaktaki tüm işler iş makinalarının çalışmasına bağlı. İş makinaları çalışmazsa veya sık arıza yaparsa üretim yapmanız mümkün olmaz. Kısacası iş makinası çalışmazsa iş durur. Bu yüzden makinalarımız sağlam olmalı, ama aynı zamanda tedarikçi firmanın servis gücü de yüksek olmalı” diyor.

“ENKA Pazarlama’ya güveniyoruz”

Ocakta kullandıkları Hitachi marka ekskavatörlerin performansından ve dayanıklılığından memnun oldukları için yeni makina alımlarında her zaman ENKA Pazarlama ve

Hitachi markasını tercih ettiklerini belirten Yılmaz “Yakın zamanda yeni bir makina alımı yapacağız ve orada da tercihimiz ENKA Pazarlama ile çalışmak olacak. ENKA Pazarlama ile uzun yıllara dayanan bir ilişkimiz var ve bu firmaya güveniyoruz” şeklinde konuşuyor. Makina parklarında tek marka olmasına önem verdiklerini de belirten Yılmaz Hitachi’nin Türkiye temsilcisinin ENKA Pazarlama olması, yedek parçasının kolay bulunması ve gerekli durumda servisinin hızla gelmesinin de altı çizilmesi gereken noktalar olduğunu ifade ediyor. Bugüne dek farklı marka makinalar da kullandıklarını aktaran Yılmaz “Hitachi özellikle yakıt yönünden ölçümlerde yüksek verimlilk sunuyor. Ayrıca Hitachi makinalar diğer marka makinalara göre dayanıklılığı yüksek makinalar” diyor.

Operatörler de makinalardan memnun

Sahada makinaları kullanan operatörlerinden kullandıkları makinalar ile ilgili değerlendirmeler aldıklarını belirten Yılmaz şunları dile getiriyor: “Operatörlerimiz Hitachi ekskavatörleri kullanmaktan dolayı oldukça memnunlar. Makinaların kabinlerinin konforlu olması, kullanım kolaylığı, seri ve güçlü olmaları operatörleri memnun eden özellikler. Şu an parkımızda 5 adet ENKA Pazarlama makinası bulunuyor. Bunlar Hitach / ZX130-5A, ZX280LCH-3, ZX300LCH-5A, ZX350LCH-5A, KAWASAKI 80Z6 kattığımız uzun erişimli Hitachi ZX350LCH-5A ve Kawasaki 80 yükleyici.”

Kırsal turizm yatırımları

Türkiye genelinde kendileri gibi birçok işletmeye ait binlerce kum ocağı bulunduğunu belirten Yılmaz, “Kum ocaklarında büyük göletler oluşuyor. Bu göletlerin nasıl değerlendirilebileceğini düşünürken yeni bir proje geliştirmeye karar verdik. Bu göletlerde cevher bittikten ve çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra hem balık yetiştiriciliği hem de sportif balıkçılık yapılabileceğini gördük. Buradaki ocağımızda bunu gerçekleştireceğiz ve burası Türkiye’nin en büyük özel balık avlak alanı olacak. Burada misafir ağırlamak için gerekli yatırımları da yapacağız. Bunların yanı sıra arazinin uygunluğu doğrultusunda hobi bahçeleri açma planımız da bulunuyor. Sonuç olarak tüm bu projelerimizle kırsal turizm alanında önemli bir oyuncu haline geleceğiz” diyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler