22 Haziran 24, Cumartesi

Yavuz Motor gelecek için çözümler üretiyor

Yavuz Motor Genel Müdürü Sezai Çelikdoğan, Yavuz Motor olarak Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ın kendilerine emanet ettiği yerli ve milli sanayi üretimi için öncü misyonunu devam ettirdiklerini belirterek “ Bir ülkenin geleceğinin sağlam temellerinden birisinin de milli ve yerli ağır sanayi üretimi olduğunu biliyoruz. Bu hedef doğrultusunda çalışmaya , üretmeye ve sektörel ihtiyaçları önceden belirleyip çözümler geliştirmeye devam ediyoruz” diyor.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1992’de Yavuz Motor’da tasarım mühendisi olarak çalışmaya başladım. İlerleyen yıllarda firmanın genel müdürlüğünü üstlendim. Babam ve kurucumuz Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ın idealist bir insan olması, Türkiye’de milli ve yerli üretim için çalışması özellikle ağır sanayide göstermiş olduğu başarılar; benim de özellikle motor yapma hayalimin ilk temellerini atmış oldu. Lise yıllarında TED Koleji’nde başlayan bu hayalimi ODTÜ Makine Mühendisliği’nde okuyarak devam ettirdim.

Firmanızı geçmişten günümüze gelişimi ve uygulamalarıyla anlatır mısınız?

Yavuz Mühendislik’in kuruluşu; Tümsan’ı kuran Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan ve arkadaşları sanayileşme ve millileşme hedefleri doğrultusunda Türkiye’deki firmalara danışmanlık vermek için SAM Mühendislik’i kurmasıyla başlar. 1992’de danışmanlıktan yerli ve milli motor, aynı zamanda motor yedek parçaları üretmek için Yavuz Mühendislik kurulur. 1994’te ise şu anda çalışmakta olduğumuz tesisin temelleri atılır. 1995’te Tümosan ve TürkTraktör’e motor OEM parçaları üretmeye başladık. 1998’de ise ilk ihracatımızı yaptık. 2000’de Çin’e Ar-Ge merkezli ofisimizi açtık. 2001’de motor OEM parça üretimi yanında ilk dizel motor Ar-Ge çalışmalarına başladık. 2003’te kendi motorlarımızı ve elektronik alt yapısını tamamen kendimizin yaptığı Türkiye’de ilk ve tek uçak yıkama sistemini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına göre özel bir projeyle devreye aldık. 2004’te yerli ve milli Yavuz Motor markasıyla piyasaya çıkardığımız motorumuzu jeneratör sektörüne satmaya başladık. Aynı yıl endüstriyel motor üretimine başladık. 2005’te sektörel çözümler için mühendislik hizmetlerinde de danışmanlık yapmaya başladık. 2008’te yerli forklift üretimi gerçekleştirdik. 2017’de sektörün ihtiyaçlarına göre doğalgazlı motor için Ar-Ge testlerine başladık. 2018’de başlayan 300 HP gücünde 6 silindirli motorumuzun Ar-Ge çalışmaları başarıyla tamamlanmakta ve seri imalat yatırım süreci devam ediyor. Şu an doğal gazla çalışan jeneratör motorlarımız yurtdışı ve yurtiçi satılmaya başladı. 2022’ye geldiğimizde ise kuruluşumuzdan bu yana 14.000’den fazla motor satmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Jeneratör motorlarımızda 30 KVA’dan başlayıp 135 KVA ‘a kadar motor çeşitliliğine sahibiz, endüstriyel motorlarımızda ise 1500 PRM’den başlayıp 2200 PRM’ye kadar çeşitliliğimiz mevcut. Dizel motor üretimi yanında doğal gazla çalışan motor üretimi de yapmaktayız. Çok özel projeler olduğunda ise yine müşterinin isteklerine göre uzun soluklu çalışacağımız müşterilerimiz için ekstra özelliklere sahip ya da modifiye istenen motorlar da üretmekteyiz.

Referans müşterilerinizden örnekler verir misiniz?

Jeneratör sektörünün lider markalarıyla çalışmaktayız. Özellikle dayanıklılık ve güven isteyen projelerde tercih edilen bir markayız. Bunun yanında birçok farklı kamu kurumunda olumlu referanslarımız bulunmakta (TSK,TAI,TEI,THY vs).

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1998’den beri ihracat yapmaktayız. Fakat özellikle dizel ve doğal gaz ile çalışan motorlarımızın ihracatta daha fazla yer alması için belirlediğimiz belirli coğrafyalar var. Bunlar için de çalışmalarımız devam ediyor.

Satış sonrası hizmetlerinizi anlatır mısınız?

Gerek standart üretimlerimiz olsun gerekse özel proje kapsamında ürettiğimiz ürünler olsun satış sonrası başta parça ve sonra danışmanlık olmak üzere müşterilerimize destek vermekteyiz. Ürünlerimiz uzun yıllar aynı performans ile çalışan ürünler de olsa bazen müşteri kaynaklı ya da yanlış konumlandırılmasından dolayı çıkan arızalarda uzaktan ya da yerinden destek veriyoruz. Satış sonrası çıkabilecek sorunları minimuma indirmek için müşterinin hangi ürünü niye istediğini çok iyi analiz etmeye çalışıyoruz. Bir ürünü satmak kadar sonrasında sorunsuz çalışması ve müşterinin yanında her an yer alabilmek ve ihtiyaçlarını karşılamak çok önemli. Şirketimizi bu sert rekabette ayakta tutan biraz da bu.

Yavuz Motor firmasını ürün kalitesi ve rekabet koşulları açısından değerlendirir misiniz?

Ürünlerimiz dayanıklı ve kaliteli olduğu için çok fazla arıza olmuyor. Yedek parça konusunda yine yerli olmasından dolayı parçaya ulaşım, termin süreleri ve fiyatlama konusunda müşterilerimiz diğer markalarda yaşadıkları sıkıntıları yaşamıyor. Kullanıcılar, çalışma koşullarına bağlı olarak motorlarda değişiklik istediklerinde bunu firmanın kendisinden talep edemiyorlar. Bu çok büyük sorun. Ufak bir değişiklik bile isteseniz ciddi fark ücretleri ödemek zorundasınız. Mecburen bunu bazı firmalar iç piyada yaptırmaya çalışıyorlar ve başka sorunlarla karşılaşıyorlar. Yavuz Motor’un en büyük farklarından biri de tasarımcısı ve üretimcisi, teknik personel ve yöneticileriyle muhatap olunabilmesi.

Ürünlerinizin farklılaştığı noktalar nelerdir?

Sağlamlık ve güvenirlilik. Müşterilerimize sunduğumuz tam da bu aslında. Ürünlerimiz birçok zorlu şartta kendini kanıtladı. Ürünlerimizin diğer bir özelliği ise müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre şekillendirebilmemiz. Ar-Ge ve kalite kontrol konularında yine hızlı adımlar atabiliyor ve dahası çözümler üretebiliyoruz. Sonuç olarak yalnız motor satmıyoruz aynı zamanda mühendislik hizmeti ve danışmanlık da veriyoruz.

İŞİM Kümelenmesi’ne ne zaman ve neden üye oldunuz? Kümelenmenin firmanıza sağladığı katkıları anlatır mısınız?

İŞİM Kümelenmesi’nde 2008’de üye olduk. Üye olmamızın en önemli sebebi ülkemizde milli ve yerli üretim bilincini artırma adına katkıları olduğunu düşünmemiz. Paydaşlarla iş birliği, Yavuz Motor’un bilinirliliğinin artması ve sektörel bilgi paylaşımı katılımın faydaları olarak sayılabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler