22 Haziran 24, Cumartesi

Yanmar, sıfır kuyruk ViO ekskavatörlerinin 30. yılını kutluyor

1993 yılında ViO serisinin piyasaya sürülmesiyle Yanmar Kompakt Ekipman, sıfır kuyruk salınımlı ekskavatör konseptini popüler hale getirerek kapalı alanlarda güvenli çalışma yeteneğinde devrim yarattı.

Yanmar CE ViO kompakt ekskavatör serisinin 30 yıl önce piyasaya sürülmesi bir sansasyon yarattı. O zamanın kendi türündeki diğer ekskavatörlerden farklı olarak ViO, dönüşünün hiçbir aşamasında kabinin/üst yapının arkası paletlerinin dışına taşmadı. Bu, makinelerin yakındaki binalara, araçlara veya insanlara arkadan çarpma korkusu olmadan en dar alanlarda çalışabileceği anlamına geliyordu. Konsept küresel endüstri tarafından benimsendi ve kısa sürede şantiyelerdeki standart modellerin %70’inin yerini aldı.
Sıfır kuyruk salınımlı ekskavatörler artık kompakt ekipman pazarının baskın bir parçası olmasına rağmen, ViO 30 yıl sonra hala liderliğini sürdürüyor. Yanmar CE’nin ViO serisinin piyasaya sürülmesi sayesinde toplu olarak binlerce çarpışma ve kaza önlendi ve en dar noktalarda çalışma mümkün hale geldi.

Fizik kanunlarına meydan okumak

Sıfır kuyruk salınımı konsepti, üst yapının boyutunu küçültmekten çok daha akıllıcadır. Geleneksel ekskavatörlerde, ekskavatörün arkasında çıkıntılı bir karşı ağırlığa sahip olmak, örneğin kaldırma veya kazma sırasında yüklerin ön tarafta dengelenmesinde faydalıdır. Ancak bunun kaldırılmasıyla Yanmar CE’deki mühendislerin, etkileyici kaldırma kapasitesini korurken başka yollarla benzer karşı ağırlık kuvvetleri yaratması gerekiyordu.
ViO inanılmaz derecede çok yönlüdür ve en dar ve en dar şantiyelerde çalışabilir. Şimdi 7. neslinde ürün yelpazesi genişledi ve hala güçlü olmaya devam ediyor. Yakın zamanda Japonya için tasarlanan ViO80-7’nin, bu yılki prestijli Japonya Tasarım Promosyon Enstitüsü’nün 2023 İyi Tasarım Ödülü’nün kazananı ilan edildi.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler