11 Nisan 24, Perşembe

Yanan Ormanlar Hitachi İle Yeniden Canlanıyor

Yanan ormanlık alanların yeniden ağaçlandırılmasında mini ekskavatörler önemli avantajlar sunuyor. Hitachi mini ekskavatörler de gelişmiş özellikleri ve düşük yakıt tüketimi ile teraslama çalışmalarında yüklenici firmaların işini kolaylaştırıyor. Hitachi’nin sunduğu gücü ve verimliliği seçen firmalardan Özdemir Ormancılık da Kozan’daki teraslama çalışmalarında 5 adet Hitachi mini ekskavatör kullanıyor.

Özdemir Ormancılık Yöneticisi Ali Özdemir

2020 yılı yaz aylarında Adana-Kozan Acaryayla bölgesinde çıkan orman yangınında geniş bir alan zarar gördü. Yangın sonrası kaybedilen ormanlık alanın yeniden ağaçlandırılması için harekete geçildi. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı, yanan alana yeni fidanların dikilmesi amacıyla arazide yapılacak hazırlık çalışmaları için ihale açtı. Bu ihaleyi kazanan Özdemir Ormancılık sahada çalışmalarına başladı.

5 adet Hitachi mini ekskavatör çalışıyor

Özdemir Ormancılık firmasının 2003 yılından bu yana bu işi yaptığını belirten Firma Yöneticisi Ali Özdemir, firmalarının makina parkı ve uzmanlığı ile bu işte Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer aldığını belirtti. 2010 yılına kadar teraslama işini işçiler ile, yani kol gücü ile yaptıklarını belirten Özdemir, 2010 yılından bu yana ise makinalarla çalışmaya başladıklarını aktararak “Şu an çalışma yaptığımız yer Adana-Kozan Acaryayla bölgesi. Burası geçtiğimiz yıl çıkan yangın sonucu zarar gördü. Biz şu anda yanan bölgede teraslama çalışması yapıyoruz. Bu işte genelde 4 veya 5 tonluk mini iş makinaları kullanılır” dedi.

Makinalı çalışmanın avantajları

Orman yangınları sonrası yeniden yapılacak ağaçlandırma çalışmaları öncesi arazinin hazırlanmasında mini makinaların kullanılması önemli avantajlar sunuyor. Dik yamaçlardaki teras ağaçlandırmalarında, verimi yüksek ve ekosistemi tahrip etmeyen mini ekskavatörlerin kullanımı gerekiyor. Bir taraftan dikim alanlarının genişlemesine

paralel olarak insan gücü yetersizliği sebebiyle makineleşmeye dönülürken, diğer taraftan makineleşme alanında da önemli gelişmeler kaydediliyor. Yapılan çalışmalar, makineli teras yapılan alanda dikilen alanın teras yapılmayana oranla ağaç hacmi, boy uzunluğu ve toprak kil miktarının çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu duruma dikkat çeken Özdemir, teras ağaçlandırmalarında mini ekskavatörlerin kullanılmasının avantajlarını ise şu şekilde sıraladı: “Çalışma veriminin yüksek olması, çalışma tekniğinin daha iyi olması, dik yamaçlarda rahatlıkla çalışabilmesi.”

Makinalar arazide bizi yormuyor

Özdemir Ormancılık’ın makina parkında 5 adet Hitachi marka mini ekskavatör bulunuyor. Kozan’daki arazide 3 adet Hitachi ZX48U-5A, 2 adet de Hitachi ZX65USB-5A mini ekskavatör çalışıyor. Özdemir bu makinalara ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı: “Bu makinaların donanımı sağlam, motoru güçlü. Terleme veya yağ kaçağı gibi sorunlar yaşanmıyor. Bu anlamda bizi tatmin ediyor. Farklı marka makinalar da kullandığımız için rahatlıkla karşılaştırma yapabiliyoruz. Onlara göre kesinlikle üstün yönleri var. Örneğin diğer makinalarda iki yılda bir istikamet alıyoruz. Hitachi makinalarda ise aldığımızdan bu yana buna gerek olmadı. Makina hararet yapmıyor, arazide bizi yormuyor ve sorun çıkarmıyor. Bunların yanı sıra makinaları kullanan operatörlerimiz de memnun olduklarını belirtiyorlar. Operatör sonuçta kullandığı makinanın güçlü, seri olmasının yanı sıra konforlu olmasını da ister. Bu makinalar konfor yönünden üstünler. Ayrıca yakıt verimliliği de diğer markalara göre bu markanın avantajlı olduğu noktalardan biri. Tüm bu sebeplere dayanarak meslektaşlarımla yaptığım görüşmelerde Hitachi markasını rahatlıkla tavsiye edebiliyorum.” Özdemir, ENKA Pazarlama’nın satış sonrası hizmetlerinden de memnun olduklarını ve bir sorunla karşılaştıklarında sorunun hızlıca çözüldüğünü de belirterek sözlerini tamamladı.

Üstün yakıt verimliliği

ZAXIS mini ekskavatör serisi geliştirilirken dikkate alınmış en önemli faktörlerden birisi yakıt verimliliği. Buna örnek olarak, geliştirilmiş enerji tasarrufu sistemi, yeni ZAXIS 48U-5A modeline uygulanmış. Yeni motor, elektronik motor beyni sayesinde düşük yakıt tüketimi sağlıyorr. Elektronik gaz pedalı sayesinde daha hassas motor kontrolü sağlanıyor. Daha az yakıt için EKO modu, daha çok üretim için ise PWR modu seçilebiliyor. Yapılacak işin ihtiyacına göre en uygun modu seçmek mümkün. Otomatik rölanti özelliği yakıt tasarrufuna katkıda bulunuyor. Tüm ZAXIS modelleri gibi mini ekskavatör grubu da, operasyon maliyetlerini azaltmak ve daha yüksek verim elde etmek için tasarlandı. Hafriyat, yol çalışmaları ve genel inşaat çalışmaları gibi projelerde – özellikle dar ve kısıtlı alanlarda – hızlı, güçlü ve düşük yakıt tüketimi sunan çalışmaları ile son derece uygun makineler. Ayrıca ,Hitachi’nin geliştirmiş olduğu yeni özellikler sayesinde, her türlü arazi şartında yüksek performans ve dayanıklılık sunuyor.

ZX48U-5A

Çalışma Ağırlığı: 5010 kg
Kepçe Kapasitesi: 0,14 m³
Motor: Yanmar 4TNV88
Motor Gücü: 40,1 PS / 2400 devir
Hidrolik Kapasite: 132 L/dk
Kol Koparma Gücü: 2450 kgf
Kova Koparma Gücü: 3270 kgf

ZX65USB-5A

Çalışma Ağırlığı: 6570 kg
Kepçe Kapasitesi: 0,24 m³
Motor: Yanmar 4TNV94L
Motor Gücü: 48 PS / 2000 devir
Hidrolik Kapasite: 154,4 L/dk
Kol Koparma Gücü: 3170 kgf
Kova Koparma Gücü: 4190 kgf

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler