13 Temmuz 24, Cumartesi

XCMG’nin elektrikli yükleyicisi XC958-EV çok yakında Türkiye’de..!

XCMG Türkiye, yakın zamanda elektrikli bir yükleyici olan XC958-EV modelini Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Bu saf elektrikle çalışan yükleyicinin, sıfır emisyon sağlayarak iş makinesi sektörünün geleceğine de ışık tutacak nitelikte olduğu belirtiliyor. XC958-EV XCMG; yeni nesil ileri teknolojileri üreten Ar-Ge merkezleri tarafından geliştirilmiş; güçlü, istikrarlı, güvenilir, yüksek verimli ve enerji tasarruflu olacak şekilde tasarlanmış. Kolay bakım imkanı sağlayan XCMG elektrikli yükleyicisi, 280kW’a kadar çıkabilen güç kullanımıyla madenlerde, limanlarda yol çalışmalarında ve ihtiyaç duyulabileceği diğer alanlarda kullanıma uygun.

XCMG, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Bauma 2022 Fuarı’nda, 10 tanesi alternatif kaynaklarla çalışan 39 ürünle şimdiye kadarki en büyük yurtdışı sergisini gerçekleştirdi. XCMG fuar alanında vinçler, ekskavatör ve yükleyiciler, tüm yol makinaları, fore kazık ve platform makineleri dahil olmak üzere altı farklı kategoriden ürünleri sergiledi.
Bauma 2022 Fuarı’nda odaklanacağı temayı ‘Yeşil için İnovasyon’ olarak belirleyen XCMG, XCA60EV modeli hibrit arazi vinci, XE35E modeli elektrikli ekskavatör, XC918-EV modeli elektrikli yükleyici, XC6-2506E modeli elektrikli teleskopik yükleyici (Çin’de ilk), XCB-LW35 modeli elektrikli forklift ve XCMG yangın söndürme güvenlik ekipmanları kategorisinden 10 platform dahil olmak üzere çeşitli yeni yeşil enerji tüketen ürünlerini tanıttı. Tüm bu ürünlerin büyük kapasiteli bataryaları, hızlı şarj süreleri ve sıfır karbon emisyonu gibi avantajları bulunuyor.

XCMG’nin elektrikli iş makinaları ürün gamı

XCMG başta ekskavatör ve yükleyici olmak üzere birçok ürün grubunda artık elektrikli iş makinası üretimine ve satışına başlamış durumda. Asıl amaçlanan bundan böyle fosil yakıt tüketen makinaların çevreye verdiği zararların önüne geçebilmek. Bilindiği üzere içten yanmalı motorların, yani fosil yakıt kullanan araçların tersine elektrikli araçlar sıfır egzoz emisyonuna sahip. Hatta bir egzoz sistemleri bile bulunmuyor. Kullanıcı elektrikli aracını yenilenebilir enerji ile şarj ettiğinde karbondioksit emisyonlarında normal elektriğe göre %85 daha fazla azalma sağlanıyor.

Yakın zamanda Türkiye pazarında olacak
XCMG Türkiye, yakın zamanda elektrikli bir yükleyici olan XC958-EV modelini Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Bu saf elektrikle çalışan yükleyicinin, sıfır emisyon sağlayarak iş makinesi sektörünün geleceğine de ışık tutacak nitelikte olduğu belirtiliyor. Doğayı koruma hedefiyle ilerleyenler için en iyi seçimlerden biri olan XC958-EV XCMG; yeni nesil ileri teknolojileri üreten Ar-Ge merkezleri tarafından geliştirilmiş; güçlü, istikrarlı, güvenilir, yüksek verimli ve enerji tasarruflu olacak şekilde tasarlanmış. Kolay bakım imkanı sağlayan XCMG elektrikli yükleyicisi, 280 KW’a kadar çıkabilen güç kullanımıyla madenlerde, limanlarda yol çalışmalarında ve ihtiyaç duyulabileceği diğer alanlarda kullanıma uygun.

Daha yüksek performans

XC958-EV, fosil yakıt tüketen yükleyiciler ile kıyaslandığında %10 daha fazla güç kullanma kapasitesine sahip. Yıllık yakıt tasarrufları incelendiğinde dizel yükleyicilere kıyasla enerji masrafları 3’te 1 oranında. Hızlanma performansı motorun hızlı cevap verebilme yetisi sayesinde %50’den fazla artırılmış. Bununla beraber elektrikli motora sahip olması sayesinde XCMG elektrikli yükleyici geleneksel yükleyicilerle karşılaştırıldığında 10-20 db kadar daha az gürültüye sebep oluyor. Yine geleneksel yükleyiciler ile kıyaslandığında XC958-EV, transmisyon verimliliği frenleme enerjisinin geri dönüştürülmesiyle %20 oranında daha yüksek. Kullanıcı ihtiyacına bağlı olarak elektrikli yükleyiciye farklı kovalar takılması da mümkün. Lityum bataryası 50 dakika içerisinde şarj edilebiliyor ve bu sayede inşaat çalışmalarında verilen kısa molalarda dahi makineyi şarj etmek mümkün oluyor.

Elektrikli makine pazarı büyüyecek

Türkiye pazarında da her geçen gün çevre dostu elektrikli makinelere olan ilginin arttığının farkında olan XCMG Türkiye ekibi, gelecek dönemde de XCMG’nin geniş elektrikli ürün gamından Türkiye pazarında ilgi görebilecek diğer modelleri de satışa sunmayı ön görüyor. XCMG Başkan Yardımcısı ve XCMG İthalat ve İhracat Ltd. Genel Müdürü Dr. Liu Jianshen de XCMG markasının yeşil hedefleri konusunda oldukça iddialı olduğunu belirtiyor. Bahsi geçen agresif hedefler arasında, 2027 yılına kadar karbon emisyonunu sıfırlama ve 2049 yılına kadar faaliyet sınırları içinde karbon nötr olma hedeflerini saymak mümkün. Bununla beraber XCMG markası, makine imalat endüstrisinde yeni enerji kaynaklarının geliştirilmesine öncülük etmek için sürekli olarak yeşil Ar-Ge çalışmaları yürütüyor ve yenilikçi üretim merkezleri geliştiriyor. Dr. Liu, XCMG’nin elektrikli ürünlerinin pazarda gördüğü ilgiyi “Mükemmel bir güç performansına sahip olan, üstün inşaat yeteneği ve fiyatının çok ötesinde iş değerine sahip ürünlerimizle, Avrupa ve Avustralya dahil olmak üzere üst düzey pazarlarda müşterilerin takdirini kazandık” sözleriyle tarif ediyor.

İnşaat makinelerinde elektrifikasyon hızla ilerliyor

Düşük emisyonu sağlayabilmek şu anda inşaat makineleri endüstrisinin ana gelişim hedeflerinden biri olarak görünüyor ve uluslararası alanda akülü elektrikli makinelere odaklanılıyor. Son yıllarda bu kapsamda inşaat makinelerinin elektrifikasyonda hızlı bir ilerleme kaydettiği görülüyor. Geçen yıl da elektrikli olarak pek çok markanın bir dizi yeni ürün pazara sunduğu görüldü. Avrupa’da büyük şehirlerde, belirli işlerde kullanılan makineler için izin verilen gürültü ve emisyon değerlerine ilişkin düzenlemeler yapılması, markaları daha yeşil makineler tasarlama konusunda motive eden en büyük unsurlar arasında sayılabilir. Gürültü yapmayan, emisyonsuz makineler, binalarda veya tünellerdeki uygulamalarda tercih edilebiliyor. Arasında XCMG’nin de bulunduğu çevre odaklı makineler piyasaya süren üreticilerin tasarladıkları inşaat makinelerinin tahriklerinde, elektrikli ve hidrolik makinelerin bir rekabet içinde olduğu görülüyor.

Arazı yapma olasılığı daha düşük

Elektrikli bir iş makinasında mekanik bir aksam yok denecek kadar azdır bu nedenle konvansiyonel iş makinalarına göre arıza yapma olasılığı çok daha düşük. Bununla birlikte, olabilecek arıza ve rutin bakımlar için XCMG’nin kendi mühendisleri, XCMG distribütörleri başta olmak üzere tüm servisler noktalarına gerekli eğitimleri veriyor. Aynı zamanda her zaman olduğu gibi üretici fabrikalarda görev yapan, bu konuda bilgili birçok Çinli mühendisin de müşterilere her an destek olabilmek için hazır olduğu belirtiliyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler