22 Haziran 24, Cumartesi

XCMG Türkiye Pazarlama Müdürü Sinan Keskin: “XCMG, Türkiye’de ENKA Pazarlama ile büyüyecek”

XCMG Türkiye Pazarlama Müdürü Sinan Keskin ile Türkiye pazarını ve ENKA Pazarlama ile kurdukları işbirliğini konuştuk. Dünyanın en büyük iş makinası markalarından XCMG’nin Türkiye’de ENKA Pazarlama ile çalıştığını belirten Keskin “ENKA Pazarlama Hitachi iş makineleri başta olmak üzere, temsil ettiği markaların satış ve satış sonrası hizmetlerinde çok başarılı. XCMG Türkiye, ENKA Pazarlama ile yaptığı iş birliği neticesinde benzer bir başarının elde edilebileceğine ve Türkiye pazarında büyük bir paya sahip olunacağına inanıyor” dedi.

XCMG Türkiye Pazarlama Müdürü Sinan Keskin

Öncelikle XCMG markası ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Xuzhou inşaat Makinaları Group Co., Ltd. (XCMG) 1943 yılında kurulmuştur. 1957 yılında XCMG, ilk kule vincinin başarılı üretimi ile inşaat makineleri sektörüne girmiştir. XCMG firması daha sonra resmi olarak oluşturulmuş ve sektörün ilk grup firması haline gelmiştir. 1996 yılında ise Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlamıştır. 2003 yılında XCMG, ülkesinde inşaat makineleri endüstrisinde hem operasyonlarda hem de satış gelirlerinde 10 milyar Yuan’dan fazla üretim yapan ilk şirket olmuştur. Daha sonrasında ise, 2011 yılında küresel iş makineleri sektöründe ilk beşe girmeyi başarmıştır.
XCMG’nin inşaat makineleri pazarında kapladığı yerin geçtiğimiz senelerde büyük ölçüde genişlediğini ve bu sene de genişlemeye devam ettiğini söylemek mümkündür. XCMG, şu anda Çin’in En iyi 500 Şirketi listesinde 65., Çin’in En İyi 100 İmalat İşletmesi listesinde 44. ve Çin’in En İyi 100 Makine Üreticisi listesinde 2. sırada yer almaktadır.

Bu markanın uluslararası piyasadaki konumu hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

XCMG, geçtiğimiz yıllarda iş makineleri sektöründe ciddi atılımlarda bulunarak, uluslararası camiada ve Türkiye pazarında ismini duyurmaya başlamıştır. Dünyanın en iyi inşaat ekipmanı üreticilerinin satışlarına göre listelendiği ve yayınlandığı KHL’nin “Yellow Table” isimli tablosunda XCMG, dünya genelinde sektördeki üçüncü sırayı elde etmiştir. Şirketin en son yayınlanan tabloda belirtilen satışları, 15.1 milyar ABD dolarını aşmıştır. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda şirketin son yıllarda elde ettiği hızlı büyümeyi görmek mümkündür. 

XCMG markasının Türkiye’deki konumu ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

2016 senesinde XCMG Türkiye’yi oluşturmak adına atılan ilk adımlar atılmıştır. Şirket, ilk halini aldıktan sonra çalışkan ve yetenekli bir ekip kurma yönünde çalışmalar başlamıştır. İş makineleri sektöründeki 40 yıllık tecrübesi ve müşterilerde yarattığı güven ile 2017 yılında takımın ilk üyesi Suat Kıral olmuştur. Onun çabalarıyla XCMG Türkiye şekillenmeye başlamıştır. Daha sonrasında ise ekibe Satış Sonrası ve Yedek Parça ile Satış ve Pazarlama departmanları eklenmiştir.
XCMG Türkiye yetkilileri, yetenekli ve başarılı bireylerin ekibe dahil edilmesi ile, ekibin gelişmeye ve genişlemeye devam ettiğinin altını çizmektedir. XCMG Türkiye ekibinin bu genişlemesindeki odak, distribütörlerine ve müşterilerine gereken desteği vermektir. Bu amaçla, hızla çalışacak ekip üyelerinin takıma dahil edilmesi ve gerekli birimlerin kurulması büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte XCMG Türkiye, halihazırda var olan etkin ekibiyle ürünlerin üretiminden teslimatına kadar tüm süreci yakından takip etmektedir.  Süreçlerin hızlı ve eksiksiz tamamlanması adına, fabrikalarla sürekli bir iletişim içinde bulunulmaktadır.
Bunların yanı sıra, XCMG Türkiye ekibinin amacının distribütörler aracılıyla servis edilen hizmetin kontörlünü sağlamak ve XCMG ürünlerini satın alan herkese gerekli ilgi ve alakanın gösterilebilmesi için onlarla birlikte hareket etmek olduğu belirtilmektedir. Bu sebepten ötürü, XCMG Türkiye distribütörlerinin her daim desteklenmesi gerek Satış Sonrası Hizmetlerde gerekse Pazarlama ve Satış alanlarında istenebilecek materyal ve eğitimlerin temin edilmesi konularında üstün bir hassasiyet göstermektedir.
Tüm bu amaçlarına ulaşma yolunda emin adımlarla yürümeye devam eden XCMG Türkiye’nin, ülke genelinde ve inşaat sektöründeki nüfuzu artarken, Türk kültürünü ve geleneksel değerlerini de her zaman göz önünde bulundurmaya özen gösterdiğinin altı çiziliyor. XCMG Türkiye ekibi, yabancı dostlar ile iş birliğini ilerletmeye devam ederken; Türk kültürünü ve geleneksel değerlerini de korumayı sürdüreceğine de söz vermektedir.

ENKA Pazarlama ile işbirliğiniz ve ENKA Pazarlama’nın hangi ürün gruplarında XCMG distribütörlüğü üstlendiğini anlatır mısınız?

Türkiye iş makineleri pazarının potansiyelinin farkında olan XCMG Türkiye, getirdikleri alan bilgisi ve tecrübesiyle bu genişlemeyi mümkün kılacak yeni ekip üyelerini arasına katmıştır. 2019 yılında ENKA Pazarlama’yı distribütör listesine dahil etmiştir. XCMG ürün gamında bulunan tüm yol ekipmanlarının, manlift ekipmanlarının ve zemin güçlendirme ekipmanlarının tamamının satışı ve satış sonrası hizmetleri ENKA Pazarlama ile yapılan iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. XCMG’nin son teknoloji ürünleri, Türkiye pazarına göre tasarlanarak, bölgenin kendine özgü koşulları ve çalışmaların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak gerekli özelliklerle donatılmıştır. Operatör rahatlığının öncelikli görüldüğü XCMG ürünleri, Türkiye pazarında çekici donatımlarıyla ve rekabetçi fiyatlarıyla yer almaktadır. Fore kazık makineleri, platformlar, diyaframlı kepçeler, silindirler ve greyderler gibi XCMG ürünlerinin satışını ENKA Pazarlama üstlenmektedir. 

ENKA Pazarlama ile işbirliğinizin sizin için anlamı hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

1972 senesinden bu yana faaliyetlerine devam eden ENKA Pazarlama, senelerdir Türkiye iş makineleri pazarında güçlü bir oyuncu olarak faaliyet göstermektedir. ENKA Pazarlama’nın iş ve inşaat makineleri ile kaldırma ekipmanları alanlarında sektörde lider konumunda olduğunun bilincinde olan XCMG Türkiye, Türkiye pazarındaki çalışmalarına ENKA Pazarlama’nın güçlü desteği ile devam etmek istemiştir. Bununla beraber, ENKA Pazarlama ile yapılan iş birlikteliği ile, XCMG makinelerinin ENKA Pazarlama’nın Türkiye genelindeki 7 bölge satış ofisleri ve geniş altbayilik ağı ile satış ve servis hizmeti olanakları ENKA Pazarlama’yı çekici bir partner haline getiren faktörlerdendir. ENKA Pazarlama, İstanbul ve Mersin şehirlerinde serbest bölgelere sahip olması ile de makinelerin yurtdışından tedariği ve dağıtımı süreçlerinde XCMG Türkiye ekibi ile beraber faaliyet göstermektedir. Bununla beraber, XCMG-Türkiye ekibi ENKA Pazarlama’nın Hitachi iş makineleri başta olmak üzere, temsil ettiği markaların satış ve satış sonrası hizmetlerinde göstermiş olduğu üstün başarıyı yakından gözlemlemiştir. XCMG Türkiye, ENKA Pazarlama ile yaptığı iş birliği neticesinde benzer bir başarının elde edilebileceği ve Türkiye pazarında büyük bir paya sahip olunacağı konusundaki inancının altını çizmektedir.

XCMG marka ürünlere ilişkin nasıl bir servis ve yedek parça hizmeti organizasyonu bulunuyor?

XCMG Türkiye ekibi, makinelerinin satışı sonrasında de her zaman müşterilerin yanında olmanın öneminin farkındadır. Bu sebepten ötürü, Servis ve yedek parça konularında ek hassasiyet gösterilmektedir. Sürecin etkin takibi açısından, XCMG Türkiye ekibine bir Servis ve Yedek Parça Sorumlusu eklenmiştir. Bu sorumlu ve ENKA Pazarlama aracılığıyla satılan iş makinelerine dair oluşan herhangi bir soru ve sorunda XCMG güvencesi ile müşterilere gereken her destek olabildiğince çabuk sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, XCMG ana merkezinden Türkiye pazarında görev almaları için gönderilen ürün müdürleri ve servis sorumluları her daim XCMG Türkiye ekibini desteklemektedir. Bu sayede, XCMG ana merkezi ile de sürekli irtibat sağlanmakta ve gerekli bilgi ve yardım akışı kesintisiz devam ettirilmektedir. ENKA Pazarlama ise bu süreçte kendisine düşen görevleri tam anlamıyla benimsemektedir ve makinelerin bakımlarının yapılması ve yedek parçalarının stoklarda bulundurulması gibi konularda XCMG Türkiye ekibi ile beraber çalışmaktadır.

 Son olarak pazar hedeflerinizden söz eder misiniz?

XCMG Türkiye ekibi ENKA Pazarlama’nın temsil ettiği ürünlere kazandırdığı pazar payı ve değeri yakından gözlemlemiştir. XCMG Türkiye, ENKA Pazarlama ile yaptığı iş birliği neticesinde XCMG ürünlerinde de benzer bir başarının elde edilebileceği ve Türkiye pazarında büyük bir paya sahip olunacağı konusundaki inancının altını çizmektedir.

 

 

1 Yorum

  1. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. XCMG Markalı Exscavatör Aldım Tavsiye Üzerine Almadan Önce Kaygılarım vardı fakat kullanıp inceledikten sonra gerçekten kaygılarımı tamamen sildim. Makina olarak güzel orada sorun yok fakat Satış bayisi olarak Çok gerideler. Ben Antalya Döşemealtında Yaşıyorum ve orada HAFRİYAT işi ile uğraşıyorum. Diğer Bölgeleri bilmem, Kendi bölgemde yani Antalyada Satış bayisi sorumlusu artık hangi yetkideyse Emre Bey İle Çok büyük sıkıntılar yaşadım. Hertürlü çabama rahmen bize makinayı vermedi ukala bir tavır sergiledi o saygısızlığa rahmen gittim sattığı başka bir kişiden bize vermediği başka bir makinayı aldım. Yaşadığım sıkıntıları buraya yazsam roman olur. Bazı yetkililere ulaştım firma müdürlerine yaşadığım sıkıntıyı anlattım hiçbir şekilde sonuç alamadım. Çünkü ben yaşadığım sıkıntıyı yazıyorum karşıdaki arkadaş ekran görüntüsü olarak Emre beye anında atıyor. Emre beyde bana atıyor seninle mahkemede görüşücez diye tehditvari konuşuyor benimle arayıp. Belki o şekilde ukala tehditvari konuşmayıp hatasını kabul etse tatlı dille yaklaşsa konu buralara gelmicekti. Mağdur olan benim ama herkez aradığım müdür de dağil Emre beyi savunurcasına konuşuyor. Beni Antalya bölgesinde Meslektaşlarımın çoğu tanır. Yaşadığım sıkıntıyı özellikle döşemealtında herkez biliyor. Bütün tanıdığım hafriyatçılara Anlatıcam yapılan ayıbı. Burada herhangi bir faaliyet gösteren olmassa Çinde bu firmanın nekadar yetkilisi varsa bizzat görüşücem. Çünkü Bu şahış Bu Şekilde Bu marka üzerinden hiçbir yol katedemez. Daha çok geriye gitmesine sebeb olur. Ben Tüm firmaların satış sorumlularının genelini tanırım. Fakat böyle bir saygısızlık böyle bir sorun hiç duymadım. Bu konuyla ilgili en yetkili kim varsa lütfen ciddiye alınmasını rica ediyorum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler