14 Haziran 24, Cuma

XCMG satışları, makinelerin sahadaki performansı ile artıyor

Hakan Makina Kurucusu Hakan Palabıyık ile distribütörlüğünü üstlendikleri XCMG markasını ve Türkiye iş makinası pazarını konuştuk. İş makinası sektöründeki uzun yıllara dayanan tecrübelerini XCMG gibi dünya devi ile birleştirdiklerini belirten Palabıyık, “Satışlarımız her sene katlanarak artmaya devam ediyor. Aldığımız geri dönüşlere göre müşterilerimiz XCMG ürünlerinden oldukça memnun ve birbirlerine tavsiye ediyorlar” diyor. 

Hakan Makina Kurucusu Hakan Palabıyık

Öncelikle Hakan Makina’yı kısaca tanıtır mısınız?
1990’ların ilk senelerinde üç ortak olarak kurduğumuz firmamızla, Ankara’da ikinci el iş makinesi alım satımına girdik. Önceden başka sektörlerde edindiğim tecrübelerim sayesinde kısa sürede başarılı olduk ve 1996-1998 arası Samsung iş makineleri İç Anadolu Bölge Bayiliği’ni üstlendik. 1999’da Doosan markasının İç Anadolu Bölge Satış Bayiliği’ni alma şansımız oldu, 2002’ye kadar Doosan ile iş birliğimiz sürdü. 2003-2008 arası Hyundai İş Makineleri İç Anadolu Bölge Satış Bayiliği’ni yürüttük. 2007-2010 arasında ise OKB Hidrolik Kırıcıları’nın Türkiye Distribütörlüğü’nü yürütmekle görevliydik. 2014 itibariyle faaliyetlerimize, kurduğumuz Hakan Makina firmasıyla devam ettik, 42 ülkede yüzlerce ikinci el makine sattık ve müteahhitlik işleri ile de ilgilendik. 2017 yılında XCMG markasının Türkiye Distribütörlüğü’ nü alarak yolumuza devam etme kararı aldık. Şu an, Ankara, OSTİM’de 14.000 m2 alanda tüm faaliyetlerimizi sürdürebilecek bir yerleşkeye sahibiz.

Hakan Makina’nın XCMG Türkiye distribütörlüğünü alma sürecini anlatır mısınız? Siz distribütörlüğü üstlendiğiniz zaman Türkiye’deki iş makinası kullanıcılarının XCMG markasına ilişkin algısı nasıldı?

Hakan Makina olarak neredeyse 30 senedir iş makinası sektöründe alım satım faaliyetleri ile uğraşmaktayız. Bu sürede birçok dünya markası ile çalışma fırsatı yakaladık ve iş birliği yaptık. Geçtiğimiz yıllarda Çin menşeili mallara olan talebin artış gösterdiğini gözlemledik. XCMG’ye olan ilgimiz de aslında bu gözlemleri yapmamız üzerine başladı. XCMG Türkiye’nin resmi olarak distribütörü olmamızdan önceki süreçte de XCMG’nin iş makinesi sektöründe elde ettiği başarıları bir süredir izlemekteydik. Türkiye’de faaliyet gösteren ve de yurtdışında çalışmalarda bulunan müşterilerimizden XCMG satın almak için yoğun talepler gelmeye başladığını gördük. Bu doğrultuda Türkiye pazarında XCMG distribütörlerinin var olup olmadığını araştırmaya başladık. Yolumuz Suat Kıral ile kesişti, kendisinden XCMG Türkiye yapılanması hakkında bilgi aldık ve çok güçlü distribütörlerle iş birliği sürecinde olduklarını öğrendik. Bunun üzerine biz de bu geniş üretim ve satış ağının bir parçası olmak istediğimize karar verdik.

Bu distribütörlüğün hangi ürünleri ve hizmetleri kapsadığını anlatır mısınız? XCMG iş makinası kullanıcılarının ne tür geri dönüşleri oluyor?

XCMG ürünlerinden ekskavatörlerin ve yükleyicilerin Türkiye pazarındaki satışlarını 2017 senesinden beri Hakan Makine olarak gerçekleştiriyoruz. Satışlarımız her sene katlanarak artmaya devam ediyor. Aldığımız geri dönüşlere göre müşterilerimiz XCMG ürünlerinden oldukça memnun ve birbirlerine tavsiye ediyorlar. XCMG ürünlerinin bu şekilde bizim pazarlama çalışmalarında bulunmadığımız zamanlarda dahi kendilerini pazarda sattırabilmesi, bizi gerçekten çok mutlu ediyor.

Türkiye iş makinaları pazarı ve XCMG’nin bu pazardaki konumuna ilişkin öngörüleriniz nelerdir?

XCMG’nin son teknoloji ürünleri, Türkiye pazarında müşterilere en iyi şekilde hizmet sunabilmek adına bölgenin kendine özgü koşullarını ve yapılan çalışmaları göz önünde bulundurularak gerekli özelliklerle donatmış. Böyle olması bizi XCMG’ye çeken unsurlardan bir tanesi oldu. Ayrıca XCMG ürünleri operatör rahatlığına da öncelik vermesiyle Türkiye pazarında çekici ve rekabetçi bir pozisyonda. Tüm bu avantajları da kullanarak pazarda XCMG ürünü ile birlikte kendimiz de konumlandırmayı başardık. Türkiye iş makinaları pazarı ve müşterileriyle her zaman fırsatlar barındırır, Hakan Makina olarak biz de bu fırsatlara odaklanarak gerekli ivmeyi yakaladık. Türkiye iş makinası pazarını detaylı analiz ettiğimizde, satış sonrasında verilen hizmet kalitesinin iş makinası satan markaları pazarda doğru yerde konumlandırmakta önemli rol oynadığını gördük. Bu nedenle XCMG ekskavatörlerin ve yükleyicilerin satış sonrası hizmetlerinde de Hakan Makina olarak yapılanmamızı tamamlayarak, müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet vermeyi başardık.

XCMG markasının Türkiye’deki konumu ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

2016 yılında XCMG Türkiye’yi kurma yolunda ilk gelişmeler başlamış. Şirket, temel formuna ulaştıktan sonra verimli bir ekip oluşturma yönünde çalışmalar yapmıştır. İş makineleri sektöründe 40 yıllık tecrübeye sahip olan ve bu sektörde Türk müşterilerinin zihninde yarattığı güven ile tanınan Suat Kıral, 2017 yılında takımın ilk üyesi olmuştur. Suat Kıral’ın katkılarıyla XCMG Türkiye yapılanma sürecine başlamıştır. Sonraki süreçte, ekibe Satış Sonrası ve Yedek Parça ile Satış ve Pazarlama departmanları eklenmiştir. XCMG Türkiye ekibinin genişlemesindeki odak, distribütörlerine ve müşterilerine gereken desteği vermeye yönelik olmuştur. Bu amaçla, hızla çalışacak ekip üyelerinin takıma dahil edilmesi ve gerekli birimlerin kurulması oldukça önemli olmuştur. Ayrıca XCMG Türkiye, halihazırda var olan çalışkan ekibiyle ürünlerin Türkiye pazarına ulaşana kadar geçirdiği tüm süreci yakından takip etmektedir. Bu süreçlerin olabildiğince çabuk ve sorunsuz tamamlanması adına, denizaşırı fabrikalarla devamlı iletişim halinde bulunulmaktadır. XCMG Türkiye Satış ve Pazarlama Ekibi açıkça, kurulduğu zamandan itibaren temel hedefini XCMG ürünlerinin Türkiye pazarında tanınması ve yaygınlaşması yönünde belirlemiş. XCMG Türkiye koşulsuz müşteri memnuniyetini ilke edinmiş ve XCMG makinelerini tercih eden müşterilerinin ihtiyaç duydukları her konuda yanlarında olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Ayrıca, Satış Sonrası Hizmetler Ekibi’nin güçlü olmasına özen gösterilmiş. Makinelerin satışından sonra da müşterilere desteğin sonlanmadığının, ihtiyaç duyulabilecek tüm yedek parçaların eksiksiz bir biçimde raflarda bulundurulduğunun ve takibinin yapıldığının da altı çizilmektedir.
Bunların yanı sıra, XCMG Türkiye ekibi bizim gibi distribütörler aracılıyla servis edilen hizmetin kontörlünü sağlamak için de çabalıyor. Bizler de distribütörler olarak XCMG ürünlerini satın alan herkese gerekli ilgi ve alakanın gösterilebilmesi için onlarla birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Bizim çabalarımıza karşılık onlar da distribütörlerinin desteklenmesi için gerek Satış Sonrası Hizmetlerde gerekse Pazarlama ve Satış alanlarında ihtiyaç duyduğumuz materyal ve eğitimlerin temin edilmesini sağlıyorlar.

Hakan Makina tarafından makina tedariki yapılan referans projelerden örnekler verir misiniz?

Hakan Makina olarak genellikle altyapı ve geri dönüşüm firmalarından ürünlerimize ilgi görüyoruz. Bunun yanı sıra beton, madencilik, mermer vb. sektörlerde de faaliyet gösteren müşterilerimiz mevcut. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında çalışmalarını sürdüren müteahhitler bizim makinelerimizi tercih ediyor. Ayrıca yurtdışında ortaklı projelerde görev alan Türk müteahhitleri de yine müşteri profilimizin içerisinde. Üzerinde yoğunlaştığımız çeşitli müşteri gruplarının var olmasının yanı sıra, Hakan Makine olarak herkesi potansiyel müşterimiz olarak görüyor ve pazarlama çalışmalarımızı da bu şekilde planlıyoruz. Biz tüm müşterilerimizin önceliği olduğuna inanıyoruz. Belirtmek isterim ki her ne projede çalışırsa çalışsın, tüm makinalarımız ve müşterilerimiz bizim için referans niteliğindedir.

Hakan Makina distribütörlüğünü üstlendiği makinalar için satış sonrası hizmetler, yedek parça, eğitim vb. konularda ne tür çalışmalar yaptı ya da yapmayı planlıyor?

Hakan Makina olarak Ankara’daki merkezimizde kurulu kapsamlı bir yedek parça deposuna sahibiz. Ayrıca yedek parça ile ilgilenen bir departmanımız mevcut. Türkiye geneline yayılmış halde 20’nin üzerinde servis ile de yardıma ihtiyaç duydukları noktalarda müşterilerimize destek vermeye devam ediyoruz. XCMG markası da bu konuda bize gereken tüm desteği veriyor. Her daim ilgili ürünün Çin’deki ana fabrikasından gelen mühendisler ile beraber çalışıyoruz. Makinelerimizin garantileri kapsamında da hızlı çözümler sunuyor, kendimiz çözüm üretemediğimiz noktalarda ise her daim yanımızda olan XCMG tarafından görevlendirilmiş Çinli mühendislerimiz bize sınırsız destek veriyor.

Çok sayıda markanın olduğu bu pazarda Hakan Makina ve XCMG hangi yönleri ve özellikleri ile büyümeyi planlıyor? Hakan Makina’nın XCMG ürünleri ile ilgili olarak pazar hedefi nedir?

Daha öncede belirttiğim üzere iş makinası pazarını çok iyi analiz ettik. Geçmişimizden gelen tecrübemiz ve XCMG gibi dünya devi bir firmanın gücü ile istikrarlı bir şekilde pazara entegre olduk ve ilkleri gerçekleştirmeye başardık. Hakan Makina olarak son dönemlerde çalışmalarımızı satışlarımızı arttırmak ve Çin’deki merkez ile ortak kararlaştırdığımız hedeflere ulaşmaya odakladık. Bu sebeple geçtiğimiz günlerde Satış Ekibi’mize ve bayilerimize sektörde daha önce hiç yapılmamış bir uygulama olan bonusların ve hediyelerin verileceği bir kampanya çalışması düzenledik. Böylece Satış Ekibi’mizi ve bayilerimizi hedeflerine ulaşmaları konusunda teşvik etmeyi umuyoruz. Bu kampanya sayesinde, hem bayilerimiz kazançlarını arttırma imkânı elde edecek hem de biz Çin ile beraber belirlediğimiz agresif hedeflerimize kolaylıkla erişmiş olacağız.

Yakın zamanda Türkiye pazarına getirilmesi planlanan yeni modeller bulunuyor mu?
Hakan Makina bu bahsettiklerimle yetinmeyecek, ileriki günlerde lansmanını yapacağımız XCMG elektrikli yükleyicileri de ürün gamına katarak müşterilerimize sunmayı planlıyoruz. Bu yeni elektrikli yükleyiciler sayesinde, işler daha verimli hale getirilecek ve daha doğa dostu makineler Türkiye pazarına tanıtılacak. Bununla da yetinmeyip ülkemizin geleceği için en doğru ürünleri pazar hazır olduklarına emin olduğumuzda getirmeyi şimdiden planladık.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler