20 Temmuz 24, Cumartesi

XCMG, Odabaşı Makina ile pazardaki etkisini artırıyor

2023 yılında da Türkiye pazarında büyümesini sürdüren XCMG Türkiye; yaptığı yeni distribütörlük anlaşmaları ile pazardaki etkisini artırıyor. XCMG Türkiye son olarak Odabaşı Makina ile XCMG-Schwing beton pompalarının distribütörlüğü anlaşması yaptı. Yeni anlaşma ile önümüzdeki dönemde XCMG beton ekipmanlarının Türkiye’de üretilmesinin gündeme geleceği belirtiliyor.

XCMG Türkiye’yi kurma yolunda ilk adımlar 2016’da atıldı. XCMG Türkiye ekibinin ilk üyesi 2017 yılında, iş makineleri sektöründe 40 yıllık tecrübesi bulunan ve sektörde yarattığı güven ile tanınan Suat Kıral oldu. Sonrasında XCMG Türkiye, kendi alanlarında uzman bireylerden oluşan bir ekip ile Türkiye pazarında çalışmalarını yürütmeye başladı.
XCMG ürünlerinin üretimden müşteriye teslimatına kadarki tüm süreci takip eden ve fabrikalarla sürekli iletişim içinde bulunan XCMG Türkiye, Türkiye pazarındaki etkisini ve gücünü farklı ürün grupları için yaptığı distribütörlük anlaşmaları ile artırıyor.
İlk olarak 2018 yılında XCMG ekskavatörleri ve yükleyicilerinin Türkiye pazarında satışını gerçekleştirmek üzere Hakan Makina ile çalışmalara başlayan XCMG Türkiye, daha sonra 2019 yılında ENKA Pazarlama ile fore kazıklar, platformlar, diyaframlı kepçeler, silindirler ve greyderler gibi XCMG ürünleri kapsayan bir distribütörlük anlaşması yaptı. 2022 yılının başında forklift satışlarını gerçekleştirmesi hedefiyle HBZ Makina XCMG distribütörleri arasına eklenirken, ailenin yeni üyesi ise XCMG-Schwing beton pompalarının distribütörlüğünü alan Odabaşı Makina oldu.

Karşılıklı kazanç sağlayan işbirliği

Odabaşı Makina-XCMG işbirliğinin uzun yıllardır süren ilişkilere dayandığı belirtiliyor. Odabaşı Makina’nın ikinci fabrikasını açmasıyla bu ilişkilerin daha verimli hale getirilebilmesi için XCMG ile distribütörlük konusunda görüşmelere başlandı. Mercedes distribütörlüğü de bulunan Odabaşı Makina için, XCMG ürün hattındaki en uygun ürün olarak beton pompası belirlendi. Yapılan yeni anlaşma, her iki taraf için önemli kazançlar ve fırsatlar sunuyor. Odabaşı Makina; XCMG distribütör ailesinin yeni üyesi olarak, iş makineleri üreticileri arasında dünyanın ilk üçüne giren bir firma ile ilişkilere ve bu firmanın desteğine sahip olma avantajlarına sahip oldu. Bu arada Odabaşı Makina’nın gelişmiş üretim kapasitesi sayesinde XCMG beton ekipmanlarının Türkiye pazarında daha çok tanınması sağlanacak. Ayrıca önümüzdeki dönemde XCMG beton ekipmanlarının Türkiye’de üretilmesinin gündeme geleceği de belirtiliyor.

Türkiye’de üretim hedefi

Distribütörlük sürecine ilk olarak beton pompalarının kamyon üzerine montajı ile başlanacak. XCMG beton pompalarının montaj hattının oluşturulmasının ardından önümüzdeki süreçte XCMG ürünlerinin Türkiye’de üretilmesine dair çalışmalar da yapılan işbirliğinin hedefleri arasında bulunuyor. Odabaşı Makina Otomotiv A.Ş’nin planları arasında üretim çeşitliliğini ve sayısını artırmak da bulunuyor. Bu hedefe ulaşılabilmek için Odabaşı Makina, XCMG’nin kendisine sağlayacağı destek ile üretim kapasitesini artırmayı, üretim tesislerini büyütmeyi ve gerekli alt yapı ve teknik imkanlarını geliştirmeyi hedefliyor.

Pazardaki mevcut ürünler yetersiz kalıyor

XCMG beton pompalarının Türkiye pazarına getirilmesi kararı alınmadan önce, oldukça kapsamlı bir pazar araştırması yapıldı. Bu araştırmalar kapsamında beton ekipmanları konusunda pazarda bir darboğaz olduğu, sektörün ihtiyaçlarının pazardaki ekipmanlar tarafından karşılanamadığı tespit edildi. XCMG- Odabaşı Makina işbirliği ile bu boşluğun doldurulması hedefleniyor.
Odabaşı Makina’nın, XCMG ürünlerini Türkiye pazarında temsil ederek ülke ekonomisine katma değer yaratma konusunda kararlı olduğu da ifade ediliyor. Ulaşılabilir hedefler koymayı prensip edinen ekip, bu hedeflerine ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. AR-GE çalışmaları sonucu ürün çeşitliliğini artıran Odabaşı Makina; XCMG beton pompalarını yurt içinde ve yurt dışında tanıtmayı ve müşterileri ile buluşmayı oldukça önemsiyor.
Türkiye beton ekipmanları pazarına dair yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda pazarda en çok tüketilecek ürünler konusunda XCMG Türkiye ve Odabaşı Makina ekipleri gerekli tespitleri yaptı. XCMG beton pompalarına ilgi duyan hiçbir müşteriyi geri çevirmemek adına XCMG’nin geniş ürün hattından birçok ürünün Türkiye’ye getirilmesi kararı alındı. Ek olarak Türkiye’deki pazarın kendine has özelliklerinden de haberdar olan ekipler, ileriki süreçte müşterilerin talepleri ve beklentileri doğrultusunda çalışmalarını sürdürecek.

Yedek parça sorunu yaşanmayacak

Odabaşı Makina distribütörlüğü kapsamında olan XCMG ürünlerinde herhangi bir yedek parça probleminin yaşanmaması için de gerekli adımlar atılıyor. Bu kapsamda ürünlerin alınmasından dahi önce yedek parçaların siparişi tamamlandı. Bunun yanı sıra Odabaşı Makina, XCMG ekipmanlarının yedek parçalarının depolanması ve hızlı bir şekilde olası taleplerin karşılanabilmesi için iki adet depolama merkezi kurulması çalışmalarını da sürdürüyor. Merkezlerden bir tanesi ülkenin doğusunda konumlanırken diğerinin ise batıda olması öngörülüyor. Odabaşı Makina’nın XCMG beton pompaları için oluşturduğu satış ve servis yapılanmasının da tamamlanmak üzere olduğu belirtiliyor. Odabaşı Makina’nın kendi alt bayileri de yine Türkiye genelinde müşterilere ihtiyaç duydukları noktalarda gerekli destekleri vermek için hazır. Odabaşı Makina’nın kendi satış sonrası hizmetler ağının yanı sıra, XCMG Türkiye Satış Sonrası Servis Ekibi bünyesinde her zaman Çin’deki ana merkezden Türkiye’de görev almak üzere görevlendirilmiş alanında uzman mühendisler bulunuyor. Bu ekip üyeleri Türkiye’ye geldiklerinde sadece makinelerin bakımı ile ilgilenmekle kalmayıp distribütörlere yeni gelen ürünler ve parçalarla ilgili gerekli eğitimleri de veriyorlar. Bu sayede hem satışta hem de satış sonrasında görev alan personel her zaman ürünler hakkında güncel bilgiye sahip oluyor.

Odabaşı Makina hakkında

Diyarbakır’da kurulu Odabaşı Makina Otomotiv A.Ş, Türkiye’nin 16 ilinde çeşitli üreticilerin, iş makinalarının ve yol süpürme araçlarının Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi distribütörlüğünü yapıyor. Odabaşı Makina aynı zamanda, TSE onaylı ADR’li akaryakıt tankeri araçların kontrol ve muayenesinin yapılabildiği bir merkez niteliğinde. Odabaşı Makina kendi üretim tesislerine sahip ve havuz damper, arazöz, çöp kamyonu, yol süpürme aracı, kar küreme ve tuzlama aracı, itfaiye aracı, havuz treyler, ADR’li tanker, lowbed, sal treyler, silobas, konteyner taşıyıcı, kapaklı kasa treyler gibi çeşitli ürünlerin üretimini yapıyor. Odabaşı Makina, ilk kurulduğu dönemde 12.000 metrekarelik üretim alanında çalışmalarına başladı. Bu dönemde aylık 30 adet makine üretebilen şirket, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu 23 bin700 m²’lik yeni alanında robotlar tarafından otomasyonu sağlanan yeni üretim sistemiyle aylık üretim kapasitesini ikiye katladı. Genç ve dinamik ekibi sayesinde satış sonrasında da müşterilerinin her daim arkasında duran Odabaşı Makina’nın tesislerinde üretilen ürünler, Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun tescilli kalite belgelerine sahip. Odabaşı Makina Otomotiv A.Ş, kurulduğu dönemde çalışmalarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri üzerine yoğunlaştırırken, günümüzde hedeflerini Türkiye’nin her yerinde ve yurtdışında genişlemek şeklinde belirledi. Ek olarak Odabaşı Makina, sunduğu ürün çeşitliliğini artırarak kamusal alanda faaliyet gösteren belediyeler, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ ve benzeri kurum, kuruluş ve iktisadi teşekküllerin ihtiyaçları olan ekipmanları da temin ediyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler