19 Haziran 24, Çarşamba

XCMG makineleri Dangote Rafinerisi Projesi’nde başrolde

Dünyanın en büyük petrol rafinerisi projesi Nijerya’daki Dangote Rafinerisi yakın zamanda inşaatı tamamlanarak üretime başladı. Geçtiğimiz birkaç yılda, XCMG makineleri bu mega rafineri projesine, inşaatta konuşlandırılmış ve yüksek yoğunluklu, kesintisiz çalışmayı garanti eden ekskavatörler, vinçler, yol silindirleri ve daha fazlası dahil olmak üzere 2.000’den fazla ekipmanla katıldı.

Dünyanın en büyük petrol rafinerisi projesi Nijerya’daki Dangote Rafinerisi yakın zamanda inşaatı tamamlanarak üretime başladı. Geçtiğimiz birkaç yılda, XCMG makineleri bu mega rafineri projesine, inşaatta konuşlandırılmış ve yüksek yoğunluklu, kesintisiz çalışmayı garanti eden ekskavatörler, vinçler, yol silindirleri ve daha fazlası dahil olmak üzere 2.000’den fazla ekipmanla katıldı.
Dangote Rafinerisi Projesi 2.200 hektarlık bir alanı kapsıyor ve günde 650.000 varil ham petrolü rafine petrol ürünlerine dönüştürme kapasitesine sahip. Proje; Nijerya’nın petrol rafine eden bir ülke olmasına yardımcı olacak ve enerji istikrarı risklerini önemli ölçüde azaltarak Nijerya’yı petrol ithalatına olan bağımlılığından kurtaracak. Rafineri 12.000 megawatt elektrik üretecek ve 135.000’den fazla kalıcı iş yaratacak.

Zorluklarla mücadele

İnşaat sırasında tek bir XCMG ekskavatörün ortalama çalışma süresi 8.000 saatten fazlaydı. Deniz kenarında bir şehir olan Lagos’un inşaat makinesi ekipmanlarının uyarlanabilirliği ve güvenilirliği açısından büyük zorluklar oluşturan yüksek sıcaklıklara, neme ve toza sahip olması nedeniyle zorlu çevreyle başa çıkmak için XCMG, optimum performansı sağlamak amacıyla özelleştirilmiş yükseltmeler ve iyileştirmeler yaptı. XE470D ekskavatör, güçlü, düşük tüketimli ve çevre dostu bir Cummins motor ve üç aşamalı filtreleme tasarımını benimseyen bir emme sistemi ile donatılmış olan projenin ana gücüydü. İç ve dış filtrelerde, tozlu havayla başa çıkabilmek için filtreleme oranını %99,99’a çıkaran Ultra-Web filtre malzemesi kullanıldı.

Uçtan uca 24 saat hizmet

XCMG ayrıca Dangote Rafinerisi Projesi’ne mühendis ve teknisyenlerden oluşan ekipler göndererek sahadaki çalışmaları kolaylaştırmak için uçtan uca 24 saat hizmet sağladı. XCMG, 2017’den bu yana Çin’in Afrika’ya 1 numaralı inşaat makineleri ihracatçısı konumunda. XCMG’nin ekskavatörleri ve vinçleri Afrika genelinde büyük altyapı projelerinde yaygın olarak kullanılıyor ve yerel seyahat ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine ve dönüştürülmesine katkıda bulunuyor.

Ağır kaldırma

XCMG’nin kule vinçleri, Afrika’nın en büyük gölü olan Victoria Gölü’nün üzerinden atlayarak Magufuli Köprüsü projesine katıldı. 3.200 metre uzunluğunda bir köprü ve 1.660 metre uzunluğunda bir bağlantı köprüsünden oluşan bu köprü, Gaita Eyaleti ile Tanzanya’nın Mwanza Eyaletini birbirine bağlayarak Doğu Afrika’nın en uzun köprüsü ve Afrika’nın en uzun alçak kule kablolu köprüsü olacak. XCMG kule vinçleri, denizcilik sınıfı kaplama teknolojisini benimseyerek ve olumsuz çalışma koşullarına ve zorluklara uyum sağlarken istikrarlı ve doğru döndürme operasyonları sunarak “hassas, doğru ve istikrarlı” bir kaldırma işlemi sağladı. 2022 yılında, Kenya’nın en büyük entegre su koruma projesi olan ve tamamlandığında 3 milyon kişiye fayda sağlayacak olan Swak Barajı’nda çalışmak üzere 13 ünite XCMG yol silindiri konuşlandırıldı. XS263S büyük tonajlı yol silindiri “üçü bir arada” süper titreşim tekerleğini benimsiyor ve güçlü performans ve 10.000 saate kadar hizmet ömrü sağlayan aşırı basınç dengeleme sağlıyor. XCMG CEO’su ve Başkanı Yang Dongsheng projelere ilişkin yaptığı değerlendirmede “XCMG, Dangote Rafinerisi’nden Nairobi Otoyolu’na kadar Afrika’da çok sayıda altyapı projesini destekledi. Altyapı gelişimini desteklemek ve ekonomik kalkınma ve insanlar için daha büyük değerler yaratmak amacıyla inşaat makinesi teknolojisi ve ekipmanındaki önde gelen avantajlarımızdan yararlanmayı umuyoruz” dedi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler