20 Temmuz 24, Cumartesi

XCMG elektrikli yükleyicisi Türkiye’de sahaya çıktı

XCMG’nin elektrikli yükleyicisi XC968-EV, Türkiye’de sahaya çıktı. Sıfır emisyon sağlamasının yanı sıra gürültü kirliliğini de azaltan XC968-EV, XCMG Ar-Ge merkezleri tarafından güçlü, istikrarlı, güvenilir, yüksek verimli ve enerji tasarruflu olacak şekilde tasarlandı. XCMG ekskavatörlerinin ve yükleyicilerinin Türkiye distribütörü Hakan Makina Genel Müdür Yardımcısı Murat Palabıyık yeni makineye ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Hakan Makina Genel Müdür Yardımcısı Murat Palabıyık

İnşaat ve iş makinesi sektörleri doğal kaynaklar üzerinde en çok etkiye sahip sektörlerden birisi. İnsanların doğada yarattığı negatif etkilere dair farkındalığın artmasıyla birlikte, iş makinesi sektöründe de beşeri faaliyetlerin ve karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik önemli adımlar atılmaya başlandı. Sektörde lider iş makineleri üreticilerinden biri olan XCMG de en başından itibaren, bu yeşil enerjiye yönelim hareketinin ön saflarında yer alıyor. Bu kapsamda XCMG, iş makinesi sektöründe sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeye yönelik çeşitli girişimlerde bulunuyor. XCMG, inşaat ekipmanlarının çevreye olan negatif etkilerini azaltmayı hedefleyen yenilikçi çözümler üretmek için araştırma ve geliştirme çalışmalarına devamlı yatırım yapıyor. Örneğin XCMG, yükleyiciler ve ekskavatörler de dahil olmak üzere; sıfır emisyon prensibiyle çalışan ve geleneksel dizel motorlu makinelere göre daha yüksek enerji verimi sağlayan bir dizi elektrikli inşaat ekipmanı geliştirdi. Bu ekipmanlar arasında Türkiye’ye getirilen XC968-EV model elektrikli yükleyici de bulunuyor. Bu saf elektrikle çalışan yükleyici, sıfır emisyon sağlarken gürültü kirliliğini de azaltır. XCMG’nin en yeni teknolojiler üzerinde çalışan Ar-Ge merkezleri tarafından geliştirilen XC968-EV; güçlü, istikrarlı, güvenilir, yüksek verimli ve enerji tasarruflu olacak şekilde tasarlandı.

Elektrikli ürün gamı genişleyecek

XCMG Türkiye yetkilileri; çevre dostu ürünleri Türkiye pazarıyla buluşturmaktan büyük sevinç duyduklarını ve elektrikli ürün gamından daha birçok makineyi Türkiye pazarı ile bir an önce buluşturmak için sabırsızlandıklarını belirtiyor. Bu makinelerin Türkiye pazarında satışlarının başlaması sürecinde XCMG Türkiye  ekibi ile beraber çalışan XCMG ekskavatörlerinin ve yükleyicilerinin distribütörü Hakan Makina Genel Müdür Yardımcısı Murat Palabıyık, XCMG’nin XC968-EV elektrikli yükleyicisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Elektrikli yükleyici ne zaman yola çıktı, Türkiye’ye ne zaman ulaştı?

Makinamız aralık ayında Çin’den yola çıktı. Yaklaşık 3 haftalık bir gemi yolculuğunun ardından ülkemize ulaştı. Ocak ayında da gümrük işlemleri tamamlanarak, müşterilerimize makinelerini teslim etmeye başladık. Türkiye pazarındaki ilk elektrikli yükleyici olduğu için, hem bizler tarafından hem de müşterilerimiz tarafında merakla bekleniyordu. Biz de bu süreci başarılı bir şekilde tamamlayıp ilk elektrikli yükleyici XC968-EV’i Türkiye pazarında müşterisiyle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu modelin teknik özellikleri ile ilgili bizlere bilgi verebilir misiniz?

XC968-EV, yeni nesil ileri teknoloji kullanılarak geliştirilmiş; güçlü, güvenilir, yüksek verimli ve enerji tasarruflu, ucuz ve kolay bakım imkânı sağlayan Çin başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde tercih edilen bir modeldir. Biz de Hakan Makina olarak, böyle bir makine üretildiğini öğrendiğimizde distribütörlüğünü üstlendiğimiz XCMG firmasının bu yükleyici modelini Türkiye müşterisiyle buluşturmak için gereken adımları hemen attık.

Elektrikli yükleyici ile ilgili pazar hedefiniz nedir?

XC968-EV Türkiye pazarındaki ilk elektrikli yükleyici olmasıyla zaten hemen dikkatleri üzerine çekti. Hem yakıt maliyetini yarı yarıya azaltması, hem de kolay ve ucuz bakım maliyeti sağlamasıyla pazarın en çok tercih edilen modellerinden biri olacağına dair inancımız tam.

Yakın zamanda yeni elektrikli makineler getirme planınız var mı?

Distribütörlüğünü üstlendiğimiz XCMG firmasının yükleyici ve ekskavatör grubundaki tüm makinaları başta olmak üzere Türkiye pazarında bir talep olduğunu düşündüğümüz zaman diğer elektrikli modelleri de müşteriyle buluşturmak için gereken adımları atmaya hazırız. Bunun için XCMG Türkiye ekibi ile koordine bir şekilde çalışıp gereken süreçleri en hızlı şekilde tamamlayacağız.

XC968-EV’nin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Bu modelde hızlanma performansı motorun hızlı yanıt verebilme gücü neticesinde %50’den fazla artırılmış. Seri bir makineden bahsediyoruz. 270kW motor gücüne sahip, bu da 362 beygir gücü demek. Geleneksel yükleyicilere kıyasladığımızda yakıt maliyetini yarı yarıya düşürüyor. 3,5m³ kovası, 6000 kg kaldırma kapasitesi ile kömür madeni, çelik fabrikası, liman ve daha pek çok alanda kullanılabiliyor. Aynı şekilde elektrikli motora sahip olması sayesinde geleneksel yükleyicilerle kıyaslandığında 10-20 db kadar daha az gürültüye sebep oluyor. Bunların hepsi müşterilerimizin bu yükleyiciyi tercih etmesi için güzel sebepler.

Makine ile ilgili eklemek istedikleriniz var mı?

XC968-EV, sıfır emisyon sağladığı için onu çevre dostu olarak nitelendiriyoruz. Çevre dostu makinelerin ülkemizde kullanımının yaygınlaşması da bizi ayrıca mutlu ediyor. XC968-EV %100 elektrikli olduğu için mekanik bir aksamı bulunmuyor. Bu sebeple geleneksel iş makinelerine kıyasla arıza yapma ihtimali çok daha az. Bununla birlikte, muhtemel arıza ve rutin bakımlar için hem bizim servislerimiz hem de XCMG’nin Çin’den gelip Türkiye’de görev yapan ürün mühendisleri gereken müdahaleyi yapmak için gerekli donanıma ve bilgiye sahiptir.

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler