20 Temmuz 24, Cumartesi

XCMG elektrikli maden kamyonu ENKA Pazarlama ile Türkiye’ye geliyor

ENKA Pazarlama elektrikli ürün gamını genişletiyor. Hitachi marka 360 ve 560 ton büyük maden ekskavatörleri, 280 ton taşıyan dev Hitachi madencilik kamyonları ve elektrik motoruna dizelden dönüşümü yapılan 90 tonluk ve 5 tonluk Hitachi ekskavatörlere ek olarak firma, 2024 yılında XCMG’nin elektrikli maden kamyonlarını pazara sunacak. Yeni ürünü ve hedefleri ENKA Pazarlama Bölge Müdür Yardımcısı Gökhan Büyükkantarcıoğlu ile konuştuk.

ENKA Pazarlama Bölge Müdür Yardımcısı Gökhan Büyükkantarcıoğlu

XCMG elektrikli kamyonları pazara ne zaman sunmayı planlıyorsunuz?

ENKA Pazarlama olarak elektrikli XCMG maden kamyonu modellerimizi 2024 yılından başlayarak Türkiye pazarına sunmayı planlıyoruz.

Bu ürün grubundan ilkin hangi modeller gelecek?

XCMG madencilik kamyonlarını Türkiye kullanıcısı ile buluşturacağımız 2024 yılında, ilk getireceğimiz modelimiz XDR80TE model kodu olan 80 ton taşıma kapasitesine sahip elektrikli maden kamyonumuz olacak.

Bu ürünlerle ilgili hedeflediniz sektörler ve yine hedeflediğiniz pazar payı hakkında bilgi verir misiniz?

Bu modelimiz off-road bir araç ve biz de özellikle madencilik sektörünü hedefliyoruz. Maden sektörü, uzun zamandır maden içi daha iyi nakliye çözümleri arıyordu ve bu konuda maalesef alışıla gelen hafriyat kamyonlarının madenciliğe uyarlanması fikri dışında pek alternatif yoktu. Şu an sektörde kullanılan standart hafriyat kamyonları, büyüyen üretime paralel olarak artan ihtiyaçlara yeteri kadar karşılık veremedikleri gibi aslında madencilikte karşılaşılan zorlu ve tehlikeli şartlara da yapı ve tasarım olarak da çok uygun değiller. Bu kamyonlar madenciliğe uyarlandığı zaman kapasitelerinin üzerinde zorlandıkları için hem arıza riski artıyor hem de halihazırda tehlikeli olan işler daha da tehlikeli hale geliyor. Madencilik sektörünün Türkiye’de her gün değerini arttırmasını, sektöre daha iyi nakliye çözümü sunmak adına bir fırsat ve gereklilik olarak görüyoruz. ENKA Pazarlama olarak her zaman Türkiye’de kullanıcılarımızla buluşturduğumuz ürün ve hizmetlerimizde en yüksek kaliteyi sunuyor ve bunun neticesinde her zaman o konuda liderliği hedefliyoruz.

Türkiye’de genel olarak elektrikli iş makinaları ve özel olarak elektrikli kamyon pazarı için nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz?

Içten yanmalı motorların dünyada kullanım ömürlerinin; azalan petrol rezervleri ve artan yakıt maliyetleri noktasında çok da uzun olmayacağı, zaten hepimizin yıllardır konuştuğu bir konuydu. Petrol kaynaklı yakıta bu gibi nedenlerle alternatif arayışı, özellikle son yıllarda küresel ısınma ve çevre sorunları etkisiyle hız kazanmıştı. Günümüze geldiğimizde ise elektrik motorlu araçların hayatımıza hızlıca girdiğini görüyoruz. Otomatik sektöründe başlayan bu yeni akım kendisini iş makinelerinde bir nebze geç gösterdi çünkü yakın zamana kadar elektrik depolama ve batarya teknolojileri iş makinelerinin ihtiyaç duyduğu yüksek gücü sunmada yeterli değildi. Pil teknolojilerinin gelişmesiyle ve her geçen yıl satın alma maliyetlerinin azalmasıyla iş makinelerinde elektriğe geçiş daha da hızlanacaktır. Tabii satın alma maliyetini azalması dışında elektrikli araçların işletme ve bakım maliyetlerinin içten yanmalı motorlu araçlara göre çok daha düşük olduğunu da eklemek lazım. Kullanıcılarımız, daha düşük maliyetlerle ve daha güvenli şekilde üretimlerini gerçekleştirdiğinde uluslararası pazarda rekabet güçlerini artıracak, ülkemizin dış ticaret girdisi artacak, nihayetinde hepimiz kazanacağız.

 

Türkiye’ye getirmeyi planladığınız XCMG XDR80TE modelinin teknik özelliklerini ve kullanıcı için sağladığı avantajları detaylı olarak anlatır mısınız?
XCMG XDR80TE her şeyden önce bir maden makinesi ve maden sektörüne işletme maliyeti, güvenlik ve çevre hassasiyeti başlıkları altında birçok avantaj getiriyor. Elektrik motorlu bir maden kamyonu dizel çözümlere göre yakıt maliyetinde; çalışma koşullarına bağlı olarak, 1/3’ten 1/6’ya varan oranda tasarruf sağlayabiliyor. Bu oran tabii ki elektrik ve dizel yakıt fiyatlarının değişimine göre arta da bilir. Bu noktada çalışılan sahanın yol ve eğim koşullarının çok önem arz ettiğini de belirtmek gerek. Biz, sunacağınız modelimizde pil kapasitesinin Türkiye’deki maden sahalarının yol ve eğim şartlarının zorlayıcı olması durumunda bile makinenin en az bir vardiyayı çıkaracak şekilde olmasını amaçladık ve bu uğurda benzerlerinin çok üzerinde bir pil kapasitesi ile kullanıcılarımıza sunmayı planladık. Vardiyayı tamamlayan makinemizin şarj ihtiyacı olması durumunda ise bunu üretimden kayıp oluşturmayacak şekilde en fazla 1 saatte yapabilmesini mümkün kılacak olan çok yüksek kapasiteli bir şarj istasyonu ile sunacağız. Elektrik motorlu kamyonların dizel motorlu kamyonlara göre performansının %33 daha fazla olduğunu da düşünecek olursak, neticede çok daha yüksek kapasiteli pili ile bu makinemizi kullanan işletme hedeflediği üretime ve hatta fazlasına çok daha düşük maliyetlerle ve kayıpsız ulaşacak. XCMG XDR80TE, yüklenen yükün miktarını anlık olarak operatörü ve yükleyici operatörü ile paylaşan bir kantar ve bildirim paneline sahip olacak. Bu sayede aşırı ya da az yükleme neticesinde oluşabilecek zarar ve ziyandan kurtulunmuş olacak.

XDR80TE’yi güvenlik açısından değerlendirir misiniz?
Ürünümüz, güvenlik noktasında sektöre yepyeni standartlar getirecek düzeyde. Herhangi bir olumsuzluk anında tek düğme ile makinenin içinden ya da dışından makineyi durdurabiliyorsunuz. Yine herhangi bir tehlike anında bütün güç kesilse bile direksiyon kitlenmiyor ve operatör direksiyon hareketini hazır bekleyen yedek güç ile yapabiliyor. Makinenin bataryaları herhangi bir batarya kaynaklı olumsuzluk yaşanmaması için 24 saat boyunca gerektiğinde ısıtacak gerektiğinde ise soğutacak şekilde özel bir sistem ile ısı kontrolü altında tutuluyor. Bataryaların ıp68 sertifikalı olduğunu da belirtmek lazım. Makinenin kabini rops ve fops özellikli. Lastiklerinin izdüşümü yaklaşık 4 metre olduğu için bu makine hala hazırda standart kamyonlardan çok daha geniş bir alana basıyor ve kullanılan 18 inç iş makinesi lastikleri çok daha güvenli bir sürüş ve döküm sağlıyor. Makine üzerinde XCMG’nin geliştirdiği fren performansını arttıran özel bir sistem de var ve bu sayede benzerlerinden %20’ye daha kısa fren mesafesi sunuyor. Biz bu modelimizin madencilikte aranan güvenlik standartlarını değiştireceğini düşünüyoruz.
Karbon salınımının artık dünyada bütün ülkelerde çok sıkı takip edildiğini; düşük salınım projelerinin uygun finansman araçları ile desteklendiğini, yüksek salınımın ise yeni kanunlar çerçevesinde vergilenerek hatta cezai yaptırma tabi tutularak engellenmeye çalışıldığını ve bu gelişmeleri her gün daha da sıcağı sıcağına hissedeceğimizi okuyucularınıza önemle belirtmek isterim. XDR80TE bu noktada farklılığını ve avantajını bir kez de ortaya koyuyor.

XCMG XDR80TE’yi ayrıca bakım, onarım, güvenlik, kullanım kolaylığı ve konforu gibi açılardan da değerlendirir misiniz?

XDR80TE çok güvenli bir operasyon sunma dışında bunu operatörü için çok konforlu bir hale getiriyor. Sektörün en üst segment hava süspansiyonlu sürücü koltuğunu bulunduran model ön ve arka akslarda kullanılan pnömatik süspansiyonu sayesinde son derece sarsıntısız bir sürüş vaat ediyor. Ön arka yan ve kabin içi kameraları ile operatöre bütün operasyonu hakkında eş zamanlı hakimiyet sunuyor. Kullanılan kabinin pozitif basınçlı ve son derece iyi yalıtımlı olduğunu; ses ve toz izolasyonunda çok başarılı olduğunu da belirtmek gerekir.
Servis ve bakım kolaylığı bir iş makinelerinde her zaman çok önemli olmuştur. Makine üzerindeki parçaların %95 şantiye ortamında çıkarılabilir olması bunun dışında elektronik aksamın her parçasının bir diğerini sökmeden çıkarılabilir şekilde modüler tasarlanmış olması bu makineye yapılacak olan servis müdahalesinin çok daha kısa sürmesini ve kolay olmasını sağlıyor. Elektrik motorunun bakım ve revizyonunun dizel motora göre çok daha zahmetsiz olduğunu ve daha düşük maliyetler ile yapılabildiğini hatırlamamız gerekir.

Dizel muadilleri ile karşılaştırıldığında elektrikli kamyonlar herhangi bir dezavantaj oluşturuyor mu?
Bahsettiğimiz birçok avantajı olan bu elektrikli kamyonların tek dezavantajı şarj edilmeleri esnasında geçecek süre olabilir ancak daha önce de belirttiğim gibi biz XDR80TE’yi yüksek hızlı şarj istasyonu ile sunacağız ve bu süreyi bir saat ve altına indireceğiz. Elektrikli makinelerin revizyon maliyetleri çok daha düşük oluyor ancak belli bir süre sonra bataryalarının değişimi gerekiyor. Batarya değişimi maliyeti bu makinelerin sunduğu işletme ve bakım maliyeti avantajları yanında çok düşük kalsa da var. Ancak bu bataryaların ömürlerinin gelişen teknoloji ile artık 4.000 şarj döngüsünün üstüne çıktığını ve batarya fiyatlarında her geçen gün düştüğünü düşünürsek bunu pek de olumsuz bir yan olarak görmeyebiliriz

Elektrikli kamyonlara servis hizmeti için yaptığınız hazırlıklar, teknik eğitimler hakkında bilgi verir misiniz?

Tabii eğer elektrikli bir iş makinesi sunuyorsanız onun servis hizmetini de elektrik realitesine uygun ve hazırlıklı olarak verebilmeniz lazım. Bu noktada özel eğitimler vererek servis personelimizi bu konuda ayrıştırmak ve uzmanlaştırmak için çalışıyoruz. Sadece eğitim ile de olan bir süreç değil bu, yeni teknolojiye müdahale edecek araç ve teknik gereci temin ediyor, servis hizmetlerimize kazandırıyoruz.

İlerleyen dönemlerde kamyon grubunda XCMG’nin otonom kamyon gibi farklı ürünlerini de getirmeyi planlıyor musunuz?

XCMG otonom çözümler konusunda da yatırım yapıyor, geliştiriyor hatta kendi iç piyasasında bazı uygulamalara dabaşlamış durumda. Ancak bu teknolojiyi ülkemize getirmeden önce otonomiye geçiş sürecini en kusursuz hale geldiğini düşündüğümüz ana kadar takipte olacağız.

Önümüzdeki dönemde farklı marka ve ürün gruplarında da elektrikli modeller sunmayı planlıyor musunuz?
Elektrikleşme sürecinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz ve her geçen sene daha farklı ekipman ve makinelerde kullanılacağını düşünüyoruz. Halihazırda elektrikli maden kamyonumuz zaten sektöre sunduğumuz tek elektrikli makinemiz değil. Hitachi marka 360 ve 560 ton büyük maden ekskavatörlerimiz, 280 ton taşıyan dev Hitachi madencilik kamyonlarımız ve ENKA Pazarlama olarak elektrik motoruna dizelden dönüşümünü yaptığımız 90 tonluk ve 5 tonluk Hitachi ekskavatörlerimiz bataryalı olmasa da kablo beslemeli elektrikli olarak Türkiye’de çalışıyor.

Eklemek istedikleriniz…

Okuyucularımıza dünyada ve Türkiye’de elektrikleşmeyi ve ülkemizi her zaman yenilikleri sunan ENKA Pazarlama’yı takip etmelerini öneriyor, çocuklarımıza bırakacak karbon salınımsız temiz bir dünya ve bol kazançlar diliyorum.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler