13 Haziran 24, Perşembe

XCMG 80. yılını kutluyor!

80 yıllık inovasyon ve mücadele tarihinin ardından, XCMG hızla gelişerek yeniden canlılık kazanacağı yeni bir yola çıkıyor.  İki yıl üst üste küresel iş makineleri üreticileri sıralamasında 3. sırada yer alma başarısını gösteren XCMG’nin ürünleri Türkiye’de de yoğun olarak kullanılıyor. Bu yazıda, geçmişi 3 farklı döneme ayırarak XCMG’nin önemli dönüm noktalarını sizler için bir araya getirdik.

1.Kuruluş (1943-1988)

XCMG’nin iş makineleri sektöründe bir dev haline gelme serüveni 1940’larda, XCMG’nin selefi olarak Huaxing Iron Works’ün kurulmasıyla başladı. 1950’lerde, XCMG üç ana fabrikasını Xuzhou’da toplayarak tarım makineleri, endüstriyel aletler ve temel parçalar üretmeye başladı. 1950’lerin sonunda ise fabrikalardan birinin tarım makineleri üretiminden iş makineleri üretimine geçmesi kararlaştırıldı. Bu süreçte ilkin vinçlerin, yol silindirlerinin ve yükleyicilerin endüstriyel prototipleri oluşturuldu ve XCMG sayesinde Çin’in iş makineleri sektöründe yeni bir sayfa açıldı. 1957’de ağır hizmet tipi ürünlerin üretimi denenmeye başlandı ve böylece XCMG’nin iş makineleri endüstrisine girmesini sağlayan ilk kule vinci üretildi. O zamandan itibaren XCMG, özellikle Çin’de iş makineleri endüstrisinin gelişiminde lider rolünü üstlenerek, ülkenin sanayileşmesine ve kalkınmasına katkılarda bulundu.
1980’lerin sonunda, XCMG’nin ürettiği iş makineleri, toplamda 1.500’den fazla üniteyle 20’den fazla ülkeye ihraç edilir hale geldi ve bu, Çin iş makinelerinin yurtdışına ihracında bir rekor olarak tarihe geçti.

2.Kurumsal Reformlar ve Sektör Keşifleri (1989-1998)

1989’da, XCMG Group adı ile genişleme süreci devam etti. XCMG, ihracata yönelik üretim kapasitesini geliştirirken aynı zamanda marka oluşumuna da odaklandı. Bu şekilde şirketin uluslararası kalkınmasının da temelleri atılmış oldu ve XCMG, iş makineleri üreticilerinin küreselleşmesine öncülük etti. 1992’de XCMG, Almanya’da gerçekleşen BAUMA Fuarı’na katılan ilk Çinli iş makineleri üreticisi oldu. 28 Ağustos 1996’da ise Xuzhou Construction Machinery Co. Ltd.’nin (kısaca XCMG’nin) hisseleri, Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı, bu gelişmelerin ardından 1990’ların sonlarında XCMG, 16 iş makinesi kategorisinden 14’ünün üretimini gerçekleştirir hale geldi.

  1. Dönüşüm, Gelişim ve Küreselleşme (1999-Günümüz)

Endüstri genelinde milenyumun başında yaşanan kriz karşısında XCMG, büyük tonajlı ürünlerin üretimine yoğunlaştı. Reform, inovasyon ve endüstriyel yapı optimizasyonu yollarıyla köklü değişikliklerle XCMG; kaliteli, verimli, faydalı ve sürdürülebilir stratejiler oluşturdu. Bu hızlı gelişim döneminde XCMG, küresel iş makineleri endüstrisinde ilk 10’a girdi. Bu “altın on yıl”da teknolojik dönüşüme yapılan yatırımlar da artırıldı, birinci sınıf atölyeler, ekipmanlar, yönetim sistemleri ve kalifiye bir iş gücü oluşturuldu. 2003’te XCMG, hem işletme geliri hem de 10 milyarı aşan satış geliri ile iş makineleri endüstrisinde lider grup seviyesine ulaştı. Küresel yapılanma sürecini hızlandıran XCMG, 2012’de Hollanda’da AMAC ve Almanya’da FT olmak üzere iki üst düzey hidrolik bileşen şirketi satın aldı. 2012’de ise beton makineleri endüstrisinde lider konumda olan Schwinging AG’yi satın aldı. Şirket, uzun yıllar üst üste zararları kâra dönüştürmeyi başardı. Aynı sene, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da denizaşırı Ar-Ge merkezleri kuruldu. 2014’te XCMG’nin Brezilya üretim üssü tamamlanarak faaliyetlerine başladı. Geçtiğimiz sene ise XCMG’nin faaliyet geliri art arda üç yıl boyunca 100 milyar yuan’ı aştı, faaliyet geliri 2,07 kat, net kâr ise 15,87 kat artış gösterdi. Bu gelişmelere istinaden XCMG, iki yıl üst üste küresel iş makineleri üreticileri sıralamasında 3. sırada yer aldı.

XCMG Türkiye ile artan ivme

XCMG Türkiye, XCMG ürünlerinin tüm Türkiye’ye yayılmasını hedefliyor. Başta Avrupa olmak üzere, tüm çevre ülkelere XCMG ürünlerinin ve yedek parçalarının hızlı teslimatını sağlamak için bir lojistik merkezi kurulması, yakın gelecekteki hedefler arasında sayılıyor. Çevresel ve sürdürülebilir kalkınma açısından gelişmeler gösterebilmek için de aktif olarak adımlar atılıyor. Yakın zamanda Türkiye pazarında elektrikli yükleyici XC968-EV modelinin satışına başlandı, diğer elektrikli XCMG modeller de önümüzdeki süreçte Türkiye’ye getirilecek. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde XCMG kullanıcıları ile yapılan röportajlarda müşteri memnuniyetinin her zaman en üst noktada tutulduğunu görmek mümkün. Sosyal medya hesaplarında gerçekleştirilen paylaşımlar ve inşaat sektöründe tanınmış dergiler ile yapılan iş birlikleri sayesinde XCMG Türkiye ekibi, XCMG ürünlerini tanıtmayı ve XCMG Türkiye ailesinin katıldığı eğitim ve etkinlikler konusunda bilgilendirmeyi hedefliyor. Tüm bu süreçlere XCMG Türkiye’nin her geçen gün genişleyen distribütör ağı da eklendiğinde XCMG ürünlerine olan talebin pazarda katlanarak arttığını gözlemlemek mümkün. Bu ivmeyi korumayı hedefleyen XCMG Türkiye ekibi, her daim müşterilerine en yüksek kalitede hizmet ve memnuniyet sağlamak için gelecekte de geçmişte olduğu gibi çalışmaya devam edecek.

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler