13 Temmuz 24, Cumartesi

Volvo’dan tarihi Volvo A30G teslimatı

Volvo Construction Equipment (Volvo CE), karbon nötr olma yolundaki en son adımında, bir müşterisine fosilsiz çelik kullanılarak yapılmış bir inşaat makinesi teslim eden ilk üretici oldu. Bu, değer zincirindeki şirketler değişimi yönlendirmek için bir araya geldikçe, inovasyonun gerçek dünya çözümlerine hızlı bir şekilde geçtiğini gösteriyor. Fosil içermeyen SSAB üretimi çelik kullanılarak yapılan A30G, 1 Haziran 2022’de, Birleşmiş Milletler Stockholm+50 çevre toplantısı ile birlikte LeadIT – Industry Transition için Liderlik Grubu – ev sahipliğinde düzenlenen bir törenle NCC’ye teslim edildi. Teslimat, Volvo CE Başkanı Melker Jernberg tarafından yapıldı.

Teslimat, şirketin fosilsiz çelik kullanan dünyanın ilk araç konseptini açıklamasından sadece dokuz ay sonra geldi. Ticari tanıtımın seçilen müşterilerle kademeli olarak gerçekleşmesi beklenirken, bu hızlı ilk teslimat, grubun küresel iklim hedeflerine yönelik endüstri dönüşümünü yönlendirme hedefinde önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor. A30G, Volvo CE’nin İsveç’teki Braås tesisinde, İsveçli çelik şirketi SSAB’nin fosilsiz çeliği ile mevcut üretim süreci kullanılarak üretildi.

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg teslimatta şunları söyledi:  “İnşaat sektörünün karbondan arındırılmasında başarılı olmak için değer zincirindeki aktörlerin işbirliği yapması ve harekete geçmesi gerekeceğinden eminiz. Diğer azimli ve ileri görüşlü şirketlerle olan güçlü ortaklıklarımız sayesinde, artık fosilsiz inşaata yönelik değişime öncülük edebiliyoruz ve bir müşteriye fosilsiz çelik kullanılarak yapılmış bir makine teslim eden ilk firma oluyoruz. Taahhütleri eylemlere dönüştürmek, içinde yaşamak istediğimiz dünyayı inşa etmenin anahtarıdır.”

Makinayı teslim alan NCC CEO’su ve Başkanı Tomas Carlsson ise şunları aktardı: “NCC, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunma konusunda kesin bir kararlılığa sahiptir. Yüksek taleplerimizi karşılayan makinelerin seçilmesini içeren bu hedefe ulaşmak için kararlı ve sistemli bir şekilde çalışıyoruz. Bu harika örnekte gösterildiği gibi, sürdürülebilir değişimi mümkün kılmak için birkaç oyuncu arasında güçlü ve proaktif ortaklıklar gerekiyor.”

SSAB CEO’su ve Başkanı Martin Lindqvist ise şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu, yeşil geçişte bir adım değişikliğidir ve uygulamada ortaklıklar kurmanın ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olacak fosilsiz değer zincirleri oluşturmanın mümkün olduğunu gösterir. Karbonsuzlaştırmanın öncüleri olarak Volvo Group ve NCC ile işbirliği yapmaktan mutlu ve gururluyum.  Sürdürülebilir çözümlerin rekabet gücünü güçlendirmek ve Paris Anlşması’nın hedeflerini mümkün kılmak için birlikte başkalarına ilham vermeyi umuyoruz”.
SSAB, 2026’da piyasaya endüstriyel ölçekte fosilsiz çelik sunmayı planlıyor ve önceki planlardan 15 yıl önce, yaklaşık 2030’da kendi operasyonlarından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefliyor.

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler