13 Haziran 24, Perşembe

Volvo Trucks, kamyonlarında SSAB’in fosilsiz çeliğini kullanacak

Dünyanın ilk kamyon üreticisi Volvo Trucks, kamyonlarında SSAB fosilsiz çelik kullanacak. Çeliğin Volvo’nun ağır elektrikli kamyonlarında küçük ölçekli tanıtımı, 2022’nin üçüncü çeyreğinde başlayacak.

SSAB Avrupa Başkanı Olavi Huhtala “Ağır taşımacılığın yeşil geçişi, yalnızca egzoz emisyonlarını azaltarak değil, aynı zamanda araçlara malzeme olarak fosilsiz çeliği dahil ederek, dünyanın Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşması için anahtardır. Volvo Trucks gibi bir öncü ile birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz ve kademeli olarak müşterilerimizle eksiksiz fosilsiz değer zincirleri oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

İlk çelik, diğer tüm ana bileşenlerin monte edildiği kamyonun omurgası olan çerçeve raylarında kullanılacak. Fosil içermeyen çeliğin bulunabilirliği arttıkça, kamyonun diğer bölümlerinde de kullanılmaya başlanacak. Volvo’ya teslim edilen SSAB çeliği, hidrojene dayalı yeni bir teknoloji kullanılarak üretiliyor. Sonuç, geleneksel olarak üretilen çelikten çok daha düşük bir iklim etkisi. SSAB ve Volvo Group, 2021’den beri fosilsiz çelik konusunda işbirliği yapıyor. Ağustos 2021’de SSAB, dünyanın hidrojenle indirgenmiş sünger demirden yapılmış ilk çeliğini üretti ve Volvo Group’a teslim etti. Fosil içermeyen çelikten yapılmış bir yük taşıyıcı olan ilk Volvo, Ekim 2021’de görücüye çıktı.SSAB, 2026’da piyasaya endüstriyel ölçekte fosilsiz çelik sunmayı hedefliyor ve 2030 civarında kendi operasyonlarından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını büyük ölçüde ortadan kaldırmayı planlıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler