18 Haziran 24, Salı

Volvo CE, ikinci çeyrekte rekor kazanç açıkladı

Güney Amerika ve Asya pazarlarında karşılaşılan zorluklara rağmen Volvo İnşaat Ekipmanları, 2023 yılının 2. çeyreğinde küresel makine ve hizmet satışlarının %12 arttığını açıkladı. Bu büyümenin, Çin’deki zayıf pazar, Kuzey Amerika’daki kısıtlayıcı sipariş verme ve Avrupa’daki müşteriler ve bayiler arasındaki temkinliliğin etkisiyle dünya çapındaki net sipariş alımındaki düşüşe rağmen gerçekleştiği belirtiliyor. Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika güçlü satışlarını sürdürmesine rağmen şirket, genel ekonomik gelişmeler ve özellikle konut inşaatı faaliyetlerini etkileyen artan faiz oranları nedeniyle diğer pazarlarda zayıflayan talep yaşandığının altını çizdi. 2023’ün 2. çeyreğindeki güçlü karlılık, %12’lik artış gösterdi.

İkinci çeyrekte şirket, kompakt çözümler yelpazesindeki büyümeyi hızlandırmak için yalnızca yeni bir özel iş birimi kurmakla kalmadı, aynı zamanda Singapur ve Tokyo’daki lansman etkinlikleri de dahil olmak üzere elektrikli kompakt makinelerini piyasaya sürmeye devam etti. Pazar gelişmelerine bakıldığında, Çin dışındaki Kuzey Amerika ve Avrupa gibi büyük pazarlar, yılbaşından bu yana sırasıyla %9 ve %4’lük büyüme ile ikinci çeyrekte iyi performans gösterdi. Ancak Çin, bir önceki yılın sonundaki emisyon yönetmeliği değişiklikleri nedeniyle yılbaşından bu yana %40’lık bir düşüşle önemli bir negatif düzeltme yaşadı.
Güney Amerika, özellikle Brezilya da düşük yatırım seviyeleri ve müşteriler arasında zayıf ticari güven ile karşı karşıya kaldı ve bu da yılbaşından bu yana %24’lük bir düşüşle sonuçlandı. Bununla birlikte, Çin dışındaki Asya, Hindistan ve Orta Doğu’daki gelişmeler nedeniyle olumlu bir büyüme yaşandı.

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Sürekli finansal büyüme ve iyileştirilmiş kârlılıkla iyi bir performans sergilerken, bugünün ve yarının çözümleriyle inşaat genelinde inovasyonu ilerletme becerimiz, gelecek yıllarda yol gösterici olmamızı sağlayacak.”

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler