17 Mayıs 24, Cuma

Volvo CE, dünyanın ilk prototip hidrojen yakıtlı kamyonunu test etti

Hidrojen teknolojisinde çığır açmayı amaçlayan çok paydaşlı bir araştırma projesinin tamamlanmasının ardından Volvo Construction Equipment, dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli kamyon prototipi Volvo HX04’ü test etmeye başladı.

Projenin sonuçları, Volvo CE’nin gelecekteki ürün geliştirme programları için araştırmalarına devam ederken hidrojen ve yakıt hücrelerinin sağladığı olanaklar hakkında önemli bilgiler sağlayacak. Volvo HX04, sürdürülebilir araç stratejik araştırma, inovasyon ve geliştirmeyi desteklemek için İsveç İnovasyon Ajansı VINNOVA, İsveç Enerji Ajansı ve İsveç Ulaştırma İdaresi arasında ulusal bir işbirliği olan FFI’nin finansmanıyla 2018 ve 2022 yılları arasında yürütülen bir araştırma projesinin sonucu.  Ortaklar arasında, aktarma organları geliştirme ve güvenlik konusunda uzman yetkinliği sağlayan İsveç RISE Araştırma Enstitüleri, Volvo CE ve yakıt hücresi tabanlı hidrojen-elektrik güç çözümleri geliştiricisi olan PowerCell İsveç yer alıyor.

Hidrojen yakıt ikmal istasyonu

Hidrojen altyapısı hala geliştirilme aşamasında, bu da Volvo HX04’e yakıt ikmali yapılmasının projede çözülmesi gereken önemli bir husus olduğu anlamına gelir. Shell, Braås’taki Volvo CE test pistinde son teknoloji bir hidrojen yakıt ikmal istasyonu kurdu. Hem Shell hem de Volvo Group, Avrupa’da hidrojen kamyonlarının kitlesel pazara sunulması için koşulları geliştirmek için çalışan şirketlerin bir işbirliği olan H2Accelerate’in kurucu üyeleri. Volvo CE İleri Mühendislik Programları Başkanı Carolina Diez Ferrer, “55 yılı aşkın bir süre önce dünyanın ilk belden kırmalı taşıyıcısının mucitleri olarak, bu yakıt hücreli taşıyıcı konseptiyle bir kez daha değişime yön vermekten mutlu ve gururluyuz. Erken bir prototip olsa da, bu yenilik, pil-elektrik çözümlerinin yanı sıra enerji dönüşümünde hidrojenin fırsatları hakkında değerli bilgiler verecek”diyor. Shell’in Hidrojen Hareketliliğinden Sorumlu Genel Müdürü Oliver Bishop ise, “Bu yenilikçi proje için yakıt ikmali altyapısını sağlamak, Shell’e hidrojendeki teknik yeteneklerimizi gösterme fırsatı verdi ve ileriye doğru bir adım daha atması için kilit küresel işbirliği ortaklarımızdan birini desteklememizi sağladı” şeklinde konuştu.

Nasıl çalışır?

Hidrojenli araçlar için yakıt doldurma işlemi oldukça hızlı. Volvo HX04 yaklaşık 7,5 dakikada 12 kg hidrojenle dolduruluyor ve yaklaşık dört saat çalışmasına olanak tanıyor. Yakıt hücreleri, hidrojeni oksijenle birleştirerek çalışıyor ve ortaya çıkan kimyasal reaksiyon, makineye güç sağlayan elektrik üretiyor. Bu süreçte, yakıt hücreleri ayrıca kabinin ısıtılması için kullanılabilecek ısı üretiyor.
Pilli elektrikli araçlar ve biyoyakıtlar günümüzde ticari olarak mevcut olsa da – dizele daha sürdürülebilir alternatifler olarak – bu on yılın ikinci yarısında hidrojenle çalışan makinelerin ticarileştirilmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler