30 Kasım 23, Perşembe

Volvo CE, 2023’ün 3. çeyreğinde satış performansını korudu

Volvo Construction Equipment (Volvo CE), bu yılın üçüncü çeyreğinde satış performansını korurken, elektrik dönüşümünü destekleyen yeni çözümlerle sektör değişimini de hızlandırıyor.

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg

Kuzey Amerika’daki büyüme ve Avrupa’daki istikrarlı satışlar, Volvo CE’nin 2023’ün üçüncü çeyreğinde istikrarlı kazanç elde etmesini sağladı. Açıklanan verilere göre servis çözümlerinin kârlılığı artıyor ve satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre artış görülüyor.
Üçüncü çeyrekte genel net satışlar, geçen yılın aynı çeyreğindeki 24.238 Milyon SEK’den mütevazı bir artışla 24.296 Milyon SEK’e yükseldi. Kur hareketlerinden arındırıldığında net satışlar %4 oranında hafif bir düşüş gösterdi; net makine satışları %5 azalırken hizmet satışları %4 arttı. Düzeltilmiş işletme geliri, %15,4’lük düzeltilmiş işletme marjına karşılık gelen 3.733 Milyon SEK (2022’de 3.773 Milyon SEK) olarak gerçekleşti.

Gerçekleştirin ve dönüştürün

Bu üçüncü çeyrek, şirketin EC230 Elektrikli ekskavatör gibi daha büyük elektrikli makinelere yönelik ilk elektrik güç ünitesinin tanıtılmasına tanık oldu. Sabit bir şebeke bağlantısına erişimin sınırlı olduğu uzak bölgelerdeki elektrikli makinelerin yüksek güçte şarj edilmesine olanak tanıyan Güç Ünitesi, artık İsveç’teki bir müşteriyle çalışıyor. Volvo CE ayrıca EC230 elektrikli ekskavatörün Avrupa’daki diğer önemli pazarlardaki müşterilere sunulması çalışmalarını da artırdı.
Bu arada şirket, Kuzey Amerika’da teknisyenlere dizel ve elektrikli ağır ekipman, makine kontrol teknolojisi, bağlantı ve üretkenlik hizmetleri konularında eğitim verecek yeni bir inovasyon merkezinin açılışını yaptı.
Volvo CE Başkanı Melker Jernberg konu ile ilgili şunları aktırdı: “Daha verimli ve sürdürülebilir inşaat çözümlerine yönelik uzun vadeli dönüşümü desteklemeye devam ederken, bu çeyrekte zorlu bir ekonomik ortamda iyi bir performans sergiledik. Bu sağlam performansı sürdürmek, sektörümüzün dönüşümüne de öncülük etmemize yardımcı olması açısından çok önemli.”

Pazar geliştirme

Bu çeyrekte istikrarlı kazanç sağlayan Kuzey Amerika pazarı, devam eden büyük altyapı projeleri ve zayıf konut sektörünü telafi eden güçlü ticari inşaatların desteğiyle yılbaşından bu yana %10 büyüdü. Avrupa’da ise piyasa, zayıflayan makroekonomik görünüm ve artan faiz oranları nedeniyle hafif yavaşladı ancak yine de %4’lük mütevazı bir büyümeyi sürdürdü.
Güney Amerika pazarı, Brezilya’daki düşük yatırım seviyeleri ve müşteriler arasındaki düşük iş güveni nedeniyle %25 oranında geriledi. Öte yandan Çin pazarındaki talep, büyük oranda gayrimenkul yatırımlarındaki azalmadan dolayı geçen yıla göre %40 oranında ciddi bir düşüş yaşadı. Diğer Asya pazarlarında Hindistan, Japonya ve Orta Doğu’da talepte bir artış yaşanırken, Güney Kore ve Endonezya’daki düşük pazar ile dengelendi ve bu da %3’lük istikrarlı bir büyüme oranıyla sonuçlandı.
Çeyrek boyunca, Brezilya ve Çin’deki yavaşlamanın yanı sıra Avrupa’daki tedarik sıkıntıları nedeniyle küresel teslimatlar %21 azalırken, net sipariş alımı da %27 azaldı. Bunda büyük oranda Çin’deki talebin azalması ve Avrupa’daki ihtiyatlılık etkili oldu.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler