22 Haziran 24, Cumartesi

Ukrayna’daki büyük projelerde SIGMA imzası

Saatte 240 ton sıcak asfalt üretim kapasiteli PRIMA 240 modeli asfalt plenti Ukrayna’da başarıyla görev yapıyor. Plenti alan firmanın Asfalt Plenti Teknik Müdürü Nazar Lysyi, “Firmamız, Ukrayna’da önemli projeleri SIGMA asfalt plentiyle tamamladı ve kabulünü yaptırdı. Yeni projelerimiz için de gelecekte SIGMA plenti alımını düşünüyoruz” dedi. Ukrayna’nın önemli dergilerinden CONCRETE & ASPHALT’ta yayınlanan bu röportajı sizlerle paylaşıyoruz...

Saatte 240 ton sıcak asfalt üretim kapasiteli PRIMA 240 modeli asfalt plenti Ukrayna’da başarıyla görev yapıyor. Plenti alan firmanın Asfalt Plenti Teknik Müdürü Nazar Lysyi, “Firmamız, Ukrayna’da önemli projeleri SIGMA asfalt plentiyle tamamladı ve kabulünü yaptırdı. Yeni projelerimiz için de gelecekte SIGMA plenti alımını düşünüyoruz” dedi. Ukrayna’nın önemli dergilerinden CONCRETE & ASPHALT’ta yayınlanan bu röportajı sizlerle paylaşıyoruz…

SIGMA asfalt plentini satın almaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz? Plentin teknik özelliklerini, teknolojisini ve üreticinin tesisini incelediniz mi?

Ukrayna’daki büyük projelerde SIGMA imzası
Ukrayna’daki büyük projelerde SIGMA imzası
Asfalt Plenti Teknik Müdürü Nazar Lysyi

SIGMA firması yetkilileri ile ilk olarak 2019 yılında Münih’teki BAUMA Fuarı’nda tanıştık. Orada 140 ton/saat kapasiteli asfalt plentlerini sergiliyorlardı. Daha sonra firmanın Ukrayna temsilcisi ile 240 ton/saat kapasiteli plent için görüşmeye başladık ve Ankara’daki üretim tesislerini görmek için davet edildik. Üretimi ve fabrikadaki sevkiyata hazır üniteleri inceledik. Firmanın teknik danışmanı Giorgio Sartori ve firma yetkilileri ile görüştük. Bütün sorularımıza yeterli cevapları aldık ve dönüşümüzde SIGMA Prima SGM 240 modeli asfalt plentini satın almaya karar verdik. Plent seçimi yaparken, Ukrayna’da mevcut agrega cinslerini dikkate alarak yüksek kalitede asfalt üretimini garanti edebilecek bir tesis tercih etmeye çalıştık. Avrupalı üreticilerin plentlerinde kullandığı gelişmiş teknolojilerin SIGMA plentlerinde de mevcut olduğunu gördük. Tesisin saatte 240 tonluk üretim kapasitesini ulaşıyor, ancak biz şu anda rutubetin biraz artması nedeniyle 220-235 ton/saat sürekli kapasiteyle çalışıyoruz. SMA aşınma tabakası üretiminde ise kapasite 180-190 ton/saat civarında. Bu üretim değerlerinden son derece memnunuz.

Sipariş aşamasından sonra firmanın sevkiyat, montaj ve devreye alma hizmetleri nasıldı?

Üretim ve sevkıyat ile ilgili kontratta yazılan terminlere firma tam olarak uydu. Ancak sevkıyattan hemen sonra pandemi süreci ortaya çıktı. Sınırlar kapatıldığından montaj ve devreye alma işlemleri bir süreliğine ertelendi. Açılma gerçekleşir gerçekleşmez, Sigma ve temsilci firma teknisyenleri nezaretinde montaja başlandı. Montajın bitiminde teknisyenler birkaç hafta daha sahada kaldılar ve üretimi denetlediler. Bu dönemdeki test çalışmalarında, plenti kısa süreli de olsa klasik sıcak karışım üretiminde 255 ton/saat kapasiteye kadar çıkarttık.

Asfalt plentinin performansından memnun musunuz? Bugüne kadar kaç ton sıcak asfalt ürettiniz?

Başlangıçta SMA (taş mastik) asfalt üretiminde karıştırıcı altındaki yönlendirme klapesinde yapışmalar oldu. Firma, bu sorunu derhal revizyon yaparak çözdü ve ikinci plentimizde bu tedbirler fabrikada üretim esnasında gerçekleştirildi. Aradan geçen 12 aylık sürede 300.000 tondan fazla yüksek kaliteli sıcak asfalt karışımı üretimi gerçekleştirdik. Hatta bir dönem, acil bir siparişi yetiştirmek için plente 16.000 ton hiç durmaksızın üretim yaptırdık. Operatörler ve teknisyenler değişti ancak plent aralıksız olarak sürekli çalıştı.

Sıcak karışım asfaltı yol yapım firmalarına mı satıyorsunuz yoksa serimini de kendiniz mi yapıyorsunuz? Bu plentte üretilen sıcak asfalt hangi projelerde ve işlerde kullanıldı?

Genellikle, üretilen asfaltın büyük çoğunluğunu kendi projelerimizde kullanıyoruz, ancak işbirliği yaptığımız firmalara sattığımız da oluyor. Firmamız, Ukrayna Başkanlık Programı olan “Big Construction” projesi kapsamındaki çeşitli projeleri SIGMA asfalt plentiyle tamamladı ve kabulünü yaptırdı.

SIGMA’yı diğer müşterilere tavsiye ediyor musunuz?

2020 yılındaki bu çalışmaların olumlu sonuçlarını takiben, 2021 yılında bir adet SIGMA plent daha satın aldık. Bu plent de bu yıl içinde başarıyla üretime geçti ve 70.000 tondan fazla sıcak asfalt üretimi gerçekleştirdi. Yeni projelerimiz için de gelecekte SIGMA plenti alımını düşünüyoruz. En iyi seçim olarak değerlendiriyoruz. Başka bir firmanın da üçüncü bir SIGMA plenti ile Vinnytsia bölgesinde çalıştığını biliyoruz. İlave olarak, başka büyük Ukrayna firmalarının da SIGMA asfalt plentleri satın aldığını duyuyoruz

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler