14 Haziran 24, Cuma

Üçaslar Güçlü Ve Emin Adımlarla İlerliyor

60 yıllık bir tecrübe ile ürün ve hizmet sunan Üçaslar firması Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin İstanbulluoğlu firmayı başlıktaki sözlerle tanımlayarak “Biz maraton koşucusuyuz” diyor. İstanbulluoğlu, Yurtdışı Satış Müdürü Sinan Cankut ve Yurtiçi Satış Müdürü Turgay Caferoğlu ile bir araya gelerek bu maratondaki motivasyonlarını, üretim faaliyetlerini, temsilciliklerini ve farklılaştıkları noktaları konuştuk...

Üçaslar’ın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Turgay Caferoğlu - Hüseyin İstanbulluoğlu- Mehmet İstanbulluoğlu - Hasan İstanbulluoğlu - Sinan Cankut
Turgay Caferoğlu – Hüseyin İstanbulluoğlu- Mehmet İstanbulluoğlu – Hasan İstanbulluoğlu – Sinan Cankut

Üçaslar’ın kuruluş hikayesi 60 yıl geriye gidiyor. Firma, 1960 yılında Ferhat Kupa ve iki ortağı tarafından kuruldu ve Türkiye’de yedek parça üretimi yapan ilk firmalardan biri oldu. Kuruluşunun ardından Türkiye’nin önemli ve büyük işler yapan firmalarının öncelikli tedarikçisi haline geldi. O dönem elbette Türkiye’de parça imalatı, insan kaynakları ve imalat teknolojileri açısından bakıldığında çok zor bir işti. Teknoloji şimdiki gibi değildi ve manuel makinalarla üretim yapılıyordu. Üçaslar o koşullarda ve o makinalarla çok başarılı üretimler yaparak gelişti. İlerleyen yıllarda firma sahibinin yaşlanmasıyla firma kendi kabuğuna çekildi.

Sizin Üçaslar ile yolunuz nasıl ve ne zaman kesişti?

Ailemizin Üçaslar ile ilgisi abim Hasan İstanbulluoğlu’nun firmada staj yapması ile başlıyor. Hikayenin bir kolu da babam Mehmet İstanbulluoğlu üzerinden ilerliyor. Mehmet İstanbulluoğlu uzun yıllar Karayolları’nda çalıştı. 1976 yılında ayrılarak Hasmak Pazarlama firmasını kurdu. O dönemin önemli firmalarının Doğu Anadolu Bölgesi temsilciliğini yaptı. Firma büyüyünce İstanbul’a gelindi. Hasmak Pazarlama’nın elbette Üçaslar ile iş yapmaktan dolayı uzun süreden beri tanışıklığı vardı. Yine iş ile ilgili ilişkiler devam ederken Ferhat Kupa’nın Mehmet İstanbulluoğlu’na ortaklık teklifi ile beraber işbirliği süreci başladı. 2006 yılında Ferhat Kupa ortaklıktan tamamen ayrılınca, firma tamamıyla ailemiz tarafından devralındı. Ben de 2007 yılında eğitimimi tamamlayınca Amerika’dan dönerek Üçaslar’da çalışmaya başladım.

Sizin döneminizde neler yapıldı, firmada ne tür gelişmeler yaşandı?

Dediğim gibi firma 1960 yılında faaliyetlerine iş makinası yedek parça imalatçısı olarak başladı. 2004 yılından sonra biz de, iş makinası yedek parça üretim faaliyet ana konusunu devam ettirdik. İlerleyen süreç ile beraber bunu motorlu kara taşıtları parçaları ana başlığı altında ana ve yan sanayi olarak ikiye ayırdık. Sonraki süreçte de havacılık sektörünü faaliyet alanlarımıza ekledik. Yan sanayideki faaliyetlerimize yedek parça, parça alım-satımı işini de ilave ettik. Attığımız adımlardan birisi de yurtdışında yüksek kalitesi ile bilinen sektör lideri firmalardan temsilcilik almak oldu. Motorlu kara taşıtları alanında yan sanayide bir yandan üretimi sürdürürken, bir taraftan da bunları ithal ettiğimiz ürünlerle birleştirerek iç piyasa satışına başladık. Bu süreçte üretim kısmında da atılımlar yaptık. Dünya çapında isim yapmış önemli makina üreticilerine ürün tedariği yapıyoruz. Bu firmaların üretim bantlarına, seri imalata parçalar üretiyoruz. Bunların yanı sıra Türkiye’nin önde gelen makina markalarının seri üretim hatlarına da malzeme üretiyoruz. Üçaslar, çalışma arkadaşlarımızın da içinde olduğu bir aile şirketidir. 2004 yılında başladığımız zaman 11 kişilik bir ekiptik. Şu an 92 kişiyiz. 2018 yılında koyduğumuz hedefler doğrultusunda ekibimizi, konusunda uzman yöneticiler ile destekleyerek firmamızı gelecek yıllara taşıyabilecek bir organizasyon yapısı oluşturmak için çalışmalara başladık. 2018’de Yurtdışı Satış Müdürümüz Sinan Cankut ve 2021’de Yurtiçi Satış Müdürümüz Turgay Caferoğlu ekibimize dahil oldu. Şu an genel hatları ile söylemek gerekirse; dünyanın önde gelen iş makinaları markaları için alt takım (yürüyüş) süspansiyon parçaları, motor aksamı yedek parçaları, motor plate leri, palet pimiburcu ve şaside kullanılan genel yedek parça üretimi yapıyoruz.

Müşteri portföyünüzden söz eder misiniz?

Üçaslar için kalite her zaman ön planda olmuştur. Kaliteyi iyi fiyata arayan, orijinal parçanın çalışma saati ile aynı ya da ona en yakın olanını araştıran firmalar bizi tercih ediyor. Dünyanın 35 ülkesine ihracat yapmaktayız. Globalde bakıldığında sektörümüzde dünyanın önde gelen firmaları arasında yer almaktayız.

Kaliteyi getiren noktalar hangileridir?

Kesinlikle ürettiğimiz parçanın kalitesini azaltma, maliyetini düşürme yoluna gitmiyoruz. Kalite gerekliliği ne ise onu gerçekleştiriyoruz. Orijinal parça numunesi temin edilerek, kalite departmanımızca malzemelerin teknik özellikleri belirlenir ve çizimleri yapılarak ürün standart hale getirilir. Bu sayede yıllar sonra bile aynı kalite ve teknik özelliklerde ürünü verebilir durumda oluyoruz. Bu nedenle firmalar bize güveniyorlar.

->  Röportajın tamamını okumak için tıklayın

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler