13 Haziran 24, Perşembe

Türkiye vinç pazarı yeni projelerle büyüyecek

2019 yılından bu yana XCMG vinç grubu temsilciliğini yürüten ENKA Pazarlama; yol tipi mobil vinç, arazi tipi mobil vinç, paletli kafes boom vinç, paletli teleskopik boom vinç ürünlerini pazara sunuyor. ENKA Pazarlama Vinç Satış Müdür Yardımcısı Hakan Özgül ile hem vinç pazarını hem de sundukları ürün ve hizmetleri konuştuk. Yakın zamanda Stage V dizel motorlu 250T ve 300T yol tipi mobil vinçleri de Türkiye pazarına sunacaklarını ifade eden Özgül, yeni projelerle vinç pazarının büyüyeceğini ve kendilerinin de bu alanda liderliği hedeflediğini söyledi.

ENKA Pazarlama Vinç Satış Müdür Yardımcısı Hakan Özgül

ENKA Pazarlama, XCMG vinçlerin Türkiye temsilciliğini ne zaman üstlendi?

ENKA Pazarlama olarak XCMG ile ilişkilerimiz geçmiş yıllara dayanıyor. Biz firma olarak vinç pazarlama faaliyetlerimize ise 2019 yılında başladık. Ayrıca bildiğiniz gibi ENKA Pazarlama olarak XCMG’nin vinç ürünlerinin haricinde yol ekipmanları grubunda silindir, greyder, fore kazık, elektrikli maden kamyonu, skidloder, bekoloder, telehandler ve liman ekipmanlarının distribütörlük faaliyetlerini yürütmekteyiz.

XCMG markasının vinç ürün grubunda küresel pazardaki konumu hakkında bilgi verir misiniz?

XCMG Global son yıllarda iş makinesi üreticileri arasında dünya sıralamasında 2’nci sıralara yükselmiş bir markadır. Vinç ürün grubunda ise XCMG’nin küresel pazardaki konumunu yukarı yönlü yükselttiğini görmekteyiz.

Vinç ürün grubunda hangi ürün çeşitleri ve modellerini Türkiye pazarına sunuyorsunuz?

Yol Tipi Mobil Vinç, Arazi Tipi Mobil Vinç, Paletli Kafes Boom Vinçler, Paletli Teleskopik Boom Vinçler ve Scania kamyon üzeri montajlı XCMG truck mounted vinçler sunuyoruz. Sunduğumuz ürünlerin kapasiteleri ise şu şekilde: Arazi Tipi Vinçler 30t tondan 150 tona; Yol Tipi Vinçler 40 tondan 300 tona; Paletli Vinçler 65 tondan 4000 tona kadar.

Yeni modellerle vinç ürün gamını genişletme planlarınız var mı?

XCMG, Avrupa ve Türkiye pazarı için özellikle vinçlerde CE ve yol uygunluk belgelerini resmi olarak tamamlamış Çin menşeili bir markadır. Bu anlamda yol tipi vinçlerde şu an 40T, 60T, 70T, 120T ve 130T modellerimizi müşterilerimize sunmaktayız. Çok yakın gelecekte Stage V dizel motorlu 250T ve 300T yol tipi mobil vinçlerimizi de müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

Bu ürün grubunda ağırlıklı olarak hangi sektörleri hedefliyorsunuz?

İnşaat firmaları, vinç kiralama şirketleri, endüstriyel rafineriler, beton ürünleri imalatçıları, liman ve tersaneler, maden sahaları, rüzgâr enerji santralleri.

Bu ürünler ile ilgili varsa kullanıcılardan aldığınız geri dönüşleri aktarır mısınız?

Müşterilerimiz ve vinç operatörleri XCMG vinçlerinin sahip olduğu üstün özellikler sayesinde beklentilerini fazlasıyla karşıladığını, teknolojik birçok yeniliği üzerinde bulundurduğunu, özellikle vinç ana komponentlerinin Alman Mercedes, ZF, Bosch Rexroth, Kessler ve Hırscmann gibi güvenilir markalardan olmasının artı avantajlar getirdiğini belirtiyorlar. Yine operatör kabin konforu, yüksek ileri metrajlarda rakiplerine göre daha avantajlı ağırlıklar kaldırması gibi çok yönlü avantajları nedeni ile de kullanıcılarımızdan olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Türkiye vinç pazarında ENKA Pazarlama olarak hangi noktalarda rakiplerinizden farklılaşmayı hedefliyorsunuz?

ENKA Pazarlama olarak, dünyada kendisini ispatlamış ve günümüzde değişen ve gelişen yenilikçi teknolojileri en üst düzeyde kullanan, kendini bu anlamda kanıtlamış dünyanın lider markalarının distribütörlüğünü yapıyoruz. 50 yılı aşkın süredir müşterileri ile sıcak ticari ilişkiler yürüten ve onların tüm taleplerini en doğru şekilde karşılayabilecek bir firmayız. Uzun yıllardır sektörde tecrübeli vinç satış ekibiyle XCMG vinçlerin stoktan hemen teslim temin edilebilir olması, ürün fiyat performansı, hızlı servis destek yedek parça tedarik ve ENKA güvencesi ile rakiplerimizden farklılaşıyoruz.

Türkiye vinç pazarına ilişkin bir değerlendirme yaparak bu pazardaki hedeflerinizi anlatır mısınız?

Türkiye pazarı dinamik ve hareketli bir pazar. Son zamanlarda yeni inşa ve yapı projelerinin artması, yakından takip ettiğimiz yeni projeler bizi oldukça heyacanlandırmakta. Yakın gelecekte vinç pazarında lider olmayı ve vinç tercihinde güvenilir bir distribütör olarak akıllara gelen bir marka olmayı istiyoruz.

Vinç kullanılan projeleri göz önünde tutarak vinç pazarının büyümesini bekliyor musunuz?

Türkiye dinamik bir pazar, devletimizin açıkladığı yeni proje yatırımları da vinç pazarının büyüyeceğini işaret ediyor.

Pazarda en çok hangi model veya modelleriniz ile ilgili yüksek talep bekliyorsunuz?

Vinç pazarında hitap ettiğimiz sektörlerden yukarıda bahsetmiştik. Bunları tek tek değerlendirdiğimizde mobil ve paletli vinç modellerimiz için yüksek talep bekliyoruz.

Vinç grubu ile ilgili oluşturduğunuz yedek parça ve servis yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

ENKA Pazarlama Türkiye’nin tüm bölgelerinde; Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana bölge müdürlükleri ve Trabzon, Antalya, Bursa şube müdürlükleri dahilinde servis ve yedek parça birimleri ile müşteri taleplerini karşılıyor. Paralel olarak ilgili tüm müdürlüklerde vinç grubumuz için eğitimli servis mühendisleri ve tecrübeli yedek parça satış ekipleri ile yapılanmış konumdayız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler