11 Nisan 24, Perşembe

Türkiye mini makine pazarı büyümeye devam edecek

ENKA Pazarlama İş Makineleri Satış Temsilcisi Cihan Tokmak ile mini makine pazarını ve ENKA Pazarlama’nın bu alandaki çalışmalarını konuştuk. Türkiye pazarının mini makineler açısından önemli bir potansiyeli olduğunu belirten Tokmak, ENKA Pazarlama’nın da iyi ürün ve kaliteli hizmet ile pazarda öne çıktığını söyledi.

Öncelikle Türkiye mini makine pazarına ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

Türkiye mini makine pazarında gelişmekte olan bir ülke konumunda. Her yıl, bir önceki yıla göre mini makine taleplerinde artış görülüyor ve doğru orantılı olarak satış adetlerimiz de artıyor. Kullanımı her alanda yaygınlaşan, aslında insan gücü ile yapılan kazma-kürek çalışmalarını sona erdiren mini ekskavatörlerin Türkiye’deki sayısı da hızla artıyor. Mini ekskavatörlerin tercih edilmesinin temelinde artan işçilik maliyetleri ile birlikte projelerde daha hızlı ve verimli çalışma gerekliliği bulunuyor. Türkiye mini makine pazarında önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecektir.

Türkiye pazarının mini makineler için sahip olduğu potansiyele ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız? Mini makine satış adetleri size göre olması gereken yerde mi?

Satış adetleri kesinlikle olması gereken yerde değil. Gelişen sektörde mini makine pazarının da gelişerek artacağını ve olması gereken seviyeye geleceğini düşünüyorum.
Ülkemiz birçok sektörde gelişime açık. Mini makineler; tarım, inşaat, alt yapı, yol, hafriyat, maden v.s.  işlerin tamamında çalışmaya elverişli ve bu işlerin tamamında mini makineye ihtiyaç duyuluyor. Bence potansiyeli oldukça yüksek ve yatırıma açık bir pazar.

Pazara sunduğunuz mini makine modelleri hakkında bilgi verir misiniz?

Hitachi markası ile 5 model pazara sunuyoruz. Bu modeller; ZAXIS 17U-6 (1780kg) kauçuk paletli ve açık kabinli modelimiz,  ZAXIS 33U-6 (3860kg),  ZAXIS 48U-6 (5120kg), ZAXIS 65USB-6 (6640kg) ve ZAXIS 85USB-7 (9.490kg) çelik paletli, otomatik klimalı, mini ekskavatörler. Ayrıca XCMG markası ile XC760K mini yükleyiciyi satışa sunuyoruz.

Pazara sunduğunuz mini makinelerin sahip oldukları teknik özelliklere ilişkin genel bilgi verir misiniz?

Hitachi, mini ekskavatörlerini tasarlarken, sahip olduğu mühendislik birikimini, mini ekskavatörlerinin daha sorunsuz ve ekonomik, daha kolay servis verilebilir ve daha işlevsel olması konularına yoğunlaşıyor. Hitachi, mini ekskavatör uygulamalarında ihtiyaç duyulan dar alanda çalışabilme kabiliyeti için makinelerini dönüşlerde paletten taşmayacak şekilde sıfır kuyruk olarak tasarlıyor. Dar alanda dönüş yaparak daha iyi kazı yapabilmek ve duvar kenarı sıfır kazıları daha başarılı yapabilmek için bom yatay hareket açılarını kusursuz şekilde ayarlanmış. Hitachi mini ekskavatörlerindeki  bütün kapaklar dar alanda servis verilebilecek şekilde ve açılmaları için minimum alan gerektirecek özellikte tasarlanmış. Orta ve büyük boy makineleri gibi mini makine modellerinde de kabin içi konfora yüksek önem verilmiş. Mühendislik başarısı ve teknolojik donanımlar ile üst düzey kabin konforu sağlanmış.
Mini ekskavatörler, havasız ve bol tozlu işlerde çalıştığı için motor soğutma sisteminin başarısı çok önemlidir. İyi bir soğutma sağlanamadığı zaman hararet gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Hitachi, mini ekskavatörlerinde soğutma sistemini sorunsuz şekilde tasarlamış ve radyatör sistemi paralel yerleştirilmiş. Bu sayede yağ soğutucusu, motor soğutucusunu engellemediği için daha iyi hava akışı sağlanmış. Ayrıca radyatör peteklerini 3 açılı yüksek kapasitesi ve muadillerine göre daha iyi soğutabilir hale getirmiş. Hitachi mini ekskavatörlerinde egzozda susturucu sistemi kullanılmış. Bu sayede çalışılan ortamda toz kaldırmadan ve şehir içinde çok sessiz çalışma imkanı yaratılmış. Hitachi mini ekskavatörlerinin belki en önemli özelliklerinden birisi de, en iyi yakıt değerlerini yakalamış olmasıdır. Bu özellik, soğutma sistemi ile birlikte Hitachi’nin diğer markalara göre ayırt edici özelliği olarak görülüyor.
Hitachi mini ekskavatörlerinde kabinler katlanabilir olarak tasarlanmış. Bu sayede servis ve bakım zamandan ve işçilikten büyük tasarruf sağlıyor. Bütün mini ekskavatör modellerinde otomatik klimayı kullanıcılarına standart olarak sunuyor  ve genişletilmiş, konforlu kabini ile beğeni kazanıyor. Yüksek performans için güçlü motor ve güçlü hidrolik pompa tercih edilmiş.

Pazarda en çok tercih edilen mini makine modeliniz hangisidir?

Yapacakları iş durumuna göre her tonajda mini makinelerimiz ayrı ayrı tercih edilmektedir. 1750 kg ile 9500 kg’a kadar bütün mini makine modellerimiz pazarda kendilerine yer bulmuş durumda. Fakat “Hitachi ZX33U-6”, kullanım alanları bakımından joker rol üstlenebildiği için en çok tercih edilen modelimiz diyebilirim.

Mini makine modellerinizi kullanım kolaylığı ve kabin özellikleri açısından değerlendirir misiniz?

Her yeni yıl kendini geliştiren modellerimiz klima, geniş kabin, teknolojik yenilikler ve artan kabin içi konforu ile operatörlere rahat çalışma imkânı sağlıyor. Makinelerimiz güçlü bir Stage V uyumlu motor, susturucu filtresi ve aftertreatment cihazı ile donatılmıştır. Bu sayede emisyon ve yakıt tüketimi azaltılıyor. Önlerinde bulunan dozer bıçakları uzundur ve verimliliği arttırır. Kısa dönüş yarı çapı ve tam sıfır kuyruk olması sebebi ile dar yerlerde çalışmak için idealdir. Kabin ve bom üzerindeki LED aydınlatmalar halojen ve uzun ömürlüdür. Yardımcı fonksiyon kolu sayesinde ataşmanların mükemmel kontrolünü sağlar. Hitachi mini makine modellerinde katlanabilir kabin, hızlı servis için kolay erişim sağlar. ROPS uyumlu geniş ve klimalı kabini operatörün gün boyunca rahat hissetmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Geniş, ayarlanabilir süspansiyonlu koltuk, katlanır ayak pedalları ayarlanabilir kolçak mevcuttur. Kontrol düğmeleri operatörün rahatlıkla erişebileceği şekilde dizayn edilmiştir. Çok fonksiyonlu LCD ekran verileri kolayca görmenizi sağlar. Uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanan Hitachi mini makineler, gelişmiş enerji tasarruf sistemi, yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltmak için ECO modu, otomatik rölanti ve eş zamanlı kontrol özelliklerini bir araya getirir. Kullanım kolaylığı ve kabin konforu, Hitachi’nin diğer markalara göre ayırt edici özellikleri olarak görülüyor.

Şehir içi hafriyat vb çalışmaları için hangi modellerinizi öneriyorsunuz? Bu modellerinizin sahada sağladığı avantajları anlatır mısınız?

Şehir içi hafriyat çalışmaları için dar alanlarda manevra kabiliyeti olan ve aynı zamanda güç-performans gerektiren makinalar tercih edilir. Orta boy makineler daha yüksek güçleri açısından ilk etapta arzu edilebilir fakat kapladığı yer açısından şehir içinde çalışma zorlukları yaratabilir, nakliyesi zorlaşabilir ve çalışma esnasında ses kirliliğine sebep olabilecektir. Bu sebeple; mini makine grubumuzun en büyüğü olan “Hitachi Zx85USB-7” modelimizi mevcut şehir içi çalışmalarında güç ve üretkenlik öncelikli kompakt makine arayışında olan kullanıcılara öneriyorum. Güç, koparma, erişim ve dar alanda manevra kabiliyeti yönünden avantaj sağlayacaktır. Daha dar alanlarda orta boy makineler sığmazken çalışabilecek ve bunu daha az yakıtla, çevreye daha az ses rahatsızlığı vererek yapacaktır. Şehir içi yapılacak hafriyat işinin yeri daha da dar ise, boyut olarak küçük modellerimiz olan ‘’Hitachi Zx65USB-6’’ ve ‘’ZX48U-6’’ tavsiye ederim. Şehir içi hafriyat işlerinde manevra kabiliyeti yanında yükleme kolaylığı, performans ve güç beklentisini bu 3 modelimiz birçok işte rahatlıkla karşılamaktadır. Yıkım sektörü diğer yandan şehir içinde Zx33U-6 modelini oldukça sevmektedir. Çünkü özelikle eski binaların yıkımında kat zemininin çökme endişesi olmayan çalışma ağırlığı ve güçlü hidrolik kırıcı çalıştırabilme kapasitesi ile bu iş için idealdir.

Kullanıcının mini makine alımlarında özellikle dikkat etmesi gereken kriterler nelerdir?

Makine kullanımında operatörün rahat ve konforlu çalışması. Makinenin hareketleri mevcut çalışma ortamında rahat yapabilmesi. Motor ve pompa uyumu ile saatlik yakıt tüketiminin düşük olması, makinenin sıfır kuyruk olması önemlidir. Duvar ve kaldırım diplerinde tarama işlemini rahat yapabilmesi için ön bıçak uzunluğu önemlidir. Ekonomik çalışma verimliliği için EKO modun olmalı. Kabin içi konfora, orijinal klima ve teknolojik donanımlara bakılmalı. Soğutma sistemi iyi olmalı ve hararet sorunu olmamalı. Motor, pompa gücü ile kazı ve koparma güçlerine bakılmalı. Operatörün görüş açısının geniş olması önemlidir. Yapılacak işe uygun tonaj seçilmelidir. En önemli kriterlerden biri olan makinenin bakım periyotları ile bulunduğu bölgedeki servis ve yedek parçaya ulaşımın kolay, hızlı olmasına dikkat edilmeli. İmkân varsa makine denenerek alım kararı verilmeli. ENKA Pazarlama güvenilirliği ile mini makinelerimiz bu donanımlara ve özelliklere sahiptir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler