17 Mayıs 24, Cuma

Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörü, 2023 yılında 2,26 milyar dolar ihracat yaptı

Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörü ile istif makinaları sektörü geçen yıl hem makina satışlarını hem de ihracatını artırdı. İş makinaları pazarındaki artışa COVID-19 salgını döneminde biriken taleplerin karşılanması, motor faz geçişi gibi sektörün yeşil dönüşümüne ayak uydurmasını sağlayacak değişiklikler ile deprem felaketinin ortaya çıkardığı ani makine ihtiyacı gibi etkenler sebep oldu. 

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) verilerine göre, 2022’de yaklaşık 12 bin adet olan iş ve inşaat makinaları iç pazar satış rakamı, yaşanan büyük pazar artışıyla birlikte 2023 yılında 15 bin adede erişti. Bu yılın ilk çeyreğinde iş ve inşaat makinaları sektöründe iç pazarda 3 bin 336 adet makina satıldı. İş ve inşaat makinaları sektöründe 2023 yılında ihracat, 2022 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 14 oranında artarak 2,26 milyar dolar oldu. 2024 yılının Ocak-Mart döneminde sektörde ihracat, geçen yılın aynı dönem ile karşılaştırıldığında yüzde 8,7 oranında artarak yaklaşık 523 milyon dolar seviyelerine ulaştı.
İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) verilerine göre; istif makinaları sektöründe 2022 yılında 12 bin 921 adet istif makinası satılırken, bu rakam yüzde 21 oranında artarak 2023 yılında 15 bin 652 adede yükseldi. Sektörde 2022 yılında 627 milyon dolar tutarında ihracat yapılırken, sektörün bütünleyici alt sektörleri dâhil edildiğinde 2023 yılında ihracat yaklaşık olarak 1 milyar dolar seviyesine ulaştı.  2024 yılının Ocak-Mart döneminde sektörde ihracat, geçen yılın aynı dönem ile karşılaştırıldığında yüzde 4,8 oranında artarak yaklaşık 164 milyon dolar seviyelerine ulaştı.

“Yeşil dönüşüm makina satışlarının artışında etkili oldu”

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün yaptığı değerlendirmede, “Tarihinde ilk kez İstanbul’da düzenlenecek olan KOMATEK Fuarı’nın bu yıl en yüksek katılımcı sayısına ulaşmasını bekliyoruz. Bölgenin en güçlü fuarı olan KOMATEK sayesinde ülkemizin ekonomisine her zaman olduğu gibi destek olacağımızın bilincindeyiz” dedi. Akgün, “İMDER olarak ana destekçi ve İSDER olarak destekçisi olduğumuz KOMATEK 2024 Fuarı, 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde, 17. kez kapılarını açacak. Sektöre ait en son ürün ve teknolojilerin sergileneceği yerli ve yabancı sektör profesyonellerinin buluşma noktası olan KOMATEK 2024 17 Fuarı’nın sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yeşil dönüşüm makine satışlarının artışında etkili oldu

Sektörle ilgili gelişmeler hakkında da bilgi veren Akgün, 2023 yılında sektördeki firmaların önceki yıllara kıyasla yurt içi pazarda makine satışında rekor seviyelere ulaştıklarını belirterek, şunları kaydetti: “İş ve inşaat makinaları sektöründe, 2022 yılında yaklaşık 12 bin adet olan iş ve inşaat makinaları iç pazar satış rakamı 2023 yılında 15 bin adede çıktı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise iş ve inşaat makinaları sektöründe iç pazarda 3 bin 336 adet makina satıldı. COVID-19 salgını döneminde biriken taleplerin karşılanması, deprem felaketinin ortaya çıkarmış olduğu ani makina ihtiyacı ile motor faz geçişi gibi sektörümüzün yeşil dönüşüme ayak uydurmasını sağlayacak değişiklikler, yani yeşil dönüşüm de makine satışlarının artışında etkili oldu. Sektörümüzü ulusal ve uluslararası etkinliklerde en iyi şekilde temsil ederek, iç pazardaki faaliyetlerimizi ve ihracatımızı güçlendirmek için gayret gösteremeye devam edeceğiz.” Sektörün çatı kuruluşu İMDER’in kurulduğu yıldan bugüne kadar iş ve inşaat makinaları sektörünün büyümesine rehberlik ettiğini, Türk markasının gücünü ağır rekabet koşullarında her alanda göstermek için çalıştıklarını vurgulayan Akgün, “Sektör olarak, küresel rekabette kendimizi kanıtlamamız, teknolojide ve inovasyonda gelişmemiz gerektiğinin farkındayız. Ayrıca yeşil ekonomi, yeşil enerji anlayışı kapsamında, sürdürülebilir ve temiz üretim teknolojilerini benimseyerek geleceğin makinalarına yatırım yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “Fuarda pazar eğilimlerini, sektördeki fırsatları konuşacağız”
İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş da “KOMATEK 2024 Fuarı’nda sektörün genel durumunu, güncel gelişmeleri değerlendireceğiz. Talep, arz ve pazar eğilimlerini, sektördeki fırsatları konuşacağız. KOMATEK’in uluslararası boyutu sektörümüz açısından yeni iş birlikleri kurma ve ağ oluşturma açısından önem taşıyor. Ayrıca böylesine büyük ve uluslararası bir fuarı yapabilme yeteneğimiz sektörümüzün geldiği noktayı da ortaya koyuyor” diye konuştu. Karataş, şöyle devam etti: “Son yıllardaki küresel koşullar, çevre bilincinin öne çıkması, motor teknolojilerindeki gelişmeler ve daha temiz yakıtlarla çalışan makinelerle birlikte ortaya çıkan yeni makine ve teknolojiler kullanıcıların ve sektörün ilgisini çekmektedir. Elektrikli motorlar, hidrojenle çalışan motorlar ve teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak dünya piyasalarında kendinden söz ettiren yerli ürünlerimizi de KOMATEK 2024’te görmek mümkün olacaktır. Sadece yurt içinde yaklaşık 10 milyar dolar ticaret hacmi olan ve her yıl 3-4 milyar dolar seviyelerinde ihracat gerçekleştiren sektörlerin çatı kuruluşları olarak hem ülkemizin hem de dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’un fuar turizminde öncü şehirlerden birisi olabilmesi adına elimizden geleni layıkıyla yapmayı arzu ediyoruz.”

“Rekabette önemli bir oyuncuyuz”

İstif makinaları sektöründe güçlü satış rakamları olduğunu, ihracatın artma eğilimini sürdürdüğünü, bunda ertelenmiş taleplerin etkisi ve tüketicilerin satın alma taleplerini öne çekmesinin etkisi olduğunu söyleyen Karataş, “2023 yılının ihracatı 2022 yılına göre yüzde 23,1’lik bir artış göstererek 771 milyon dolar seviyelerine çıkmıştır. İstif makinaları sektörünün bütünleyici alt sektörleri dâhil edildiğinde bu rakamın yaklaşık olarak 1 milyar dolar seviyelerine ulaştığını söyleyebiliriz. İyi eğitimli ve kalifiye mühendislerimizin ürettiği üstün kaliteli makinalar sayesinde küresel rekabette önemli bir oyuncuyuz” dedi. Küresel ısınma nedeniyle bütün dünyanın yönünü çevirdiği yeşil ekonomi ve yeşil enerji kapsamındaki hedeflerin her sektörü olduğu gibi istif makinaları sektörünü de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Karataş, “İstif makinaları sektörü de bu süreçteki gelişmelerle yakından ilgileniyor, yönünü ve yöntemini ona göre belirliyor. Sektör; teknoloji, inovasyon ve dijital dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelere uygun olarak kendini yeniliyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler