26 Eylül 23, Salı

Temizkanoğlu Madencilik: “Hitachi makinalar bize güven veriyor”

Temelleri 1980 yılında atılan Temizkanoğlu Şirketler Grubu firmalarından Temizkanoğlu Madencilik, makina parkında bulunan Hitachi iş makinaları ve ENKA Pazarlama desteği ile üretim yapıyor. Kömür, kum ve bazalt alanlarında yoğunlaşan Temizkanoğlu Madencilik, bu faaliyetleri sırasında iş güvenliğini de her zaman ön planda tutuyor.

 

Üretimdeki süreklilikte makinaların rolü önemli

İstanbul’da Eyüpsultan ilçesinde kömür madenciliği yapan Temizkanoğlu Madencilik Yöneticisi Erol Temizkanoğlu ve şirketin ikinci nesil yöneticilerinden Emre Temizkanoğlu ile madenciliği ve kullandıkları iş makinalarını konuştuk. Erol Temizkanoğlu şu an üretim yaptıkları bölgedeki ruhsat sahaları içinde kömür, kum ve kil üretimi yaptıklarını, sahip oldukları izin doğrultusunda 2030 yılına kadar bölgede üretime devam edeceklerini söyledi. Çalıştıkları ocakta aylık 500-550 bin metreküp hafriyat yaptıklarını söyleyen Erol Temizkanoğlu “Ürettiğimiz kömürler ağırlıklı olarak sanayi sektöründe değerlendiriliyor. Daha önceden bu bölgeden çıkarılan kömürler evsel yakıt olarak da kullanılmış, ama şu an sadece %10’luk kısmı evsel yakıt olarak kullanılıyor. Yüzde 90’ı ise sanayi tesisleri ve termik santrallerde kullanılıyor” şeklinde konuştu. Açık işletme olarak çalıştıklarını da söyleyen Temizkanoğlu “Bizim yaptığımız tarzda açık ocak çalışmalarında en büyük zorlukların başında olumsuz hava koşulları geliyor, çünkü bu durum üretim miktarını doğrudan etkileyen bir faktör. Özellikle yağmur nedeniyle çamur oluşması çalışmayı zorlaştırıyor. Tabi bu noktada kurduğunuz makina parkı da önemli bir etken olarak öne çıkıyor. Makinalarınız gerekli özelliklere sahipse, saha şartlarına uygun ise üretimi sorunsuz şekilde devam ettirebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Güçlü ve verimli makinalar

Ocak işletmeleri için iş makinası seçiminde belirleyici faktörlerin başında makinanın güçlü olması ve yakıt tüketiminin düşük olması geldiğini söyleyen Erol Temizkanoğlu “İlk satın alma maliyeti de önemli elbette ama makinanın kullandığınız süre içerisinde verimli çalışması, az arıza çıkarması, ikinci el değerinin yüksek olması bunu telafi ediyor. Tüm bunları göz önüne alarak yaptığımız değerlendirmelere göre marka seçiyoruz. Bu saydığım tüm kriterleri bize ENKA Pazarlama ve Hitachi makinalar sunduğu  için makina konusunda tercihimiz de bu yönde oluyor. Aldığımız makinalar verimli şekilde çalışıyorlar ve üretimin aksamasına neden olacak arızalar çıkarmıyorlar” dedi.

“ENKA Pazarlama ile uzun yıllardır çalışıyoruz”

Firmanın ikinci nesil yöneticisi Emre Temizkanoğlu da firma ile ENKA Pazarlama arasındaki iş birliğinin çok uzun yıllar öncesine dayandığını belirterek “Benim daha doğmadığım zamanlarda babam ENKA Pazarlama ile çalışıyordu ve ENKA Pazarlama’nın markalarını kullanıyordu. Ben de açıkçası oldukça eskiye dayanan ve verimli bir şekilde işleyen süreci sürdürüyorum ve iş birliğini devam ettiriyorum. Elbette bu iş birliğinin altındaki en önemli nokta, aldığımız makinalardan duyduğumuz memnuniyetin devam etmesidir” dedi.

Güçlü makina parkı

Şu anda makina parklarında 2 adet Hitachi ZX300LCH-5A ekskavatör, 2 adet Hitachi ZX 490 LCH-5A  ekskavatör, 3 adet ZW310-5A lastikli yükleyicilerinin bulunduğunu da ekleyen Emre Temizkanoğlu “Yakın zamanda bir adet daha lastikli yükleyiciyi makina parkımıza ekledik, teslimatını bekliyoruz. Genellikle 50 tonluk yükleyicilerle çalışıyoruz ve satış alanında kömür yükleme işinde lastikli yükleyicilerimizi kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Yakıt- performans açısından Hitachi avantajlı

ENKA Pazarlamayı ve Hitachi iş makinalarını çok uzun zamandır tanıdıklarını ve kullandıklarını söyleyen  Erol Temizkanoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yakıt-performans açısından zaten son derece başarılı makinalar olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Ben Makina Yüksek Mühendisi’yim makinayı bizzat kendim kullanırım, testlerini bizzat yaparım ve onayı veririm, sonrasında oğlum Emre Temizkanoğlu süreci sonuca götürür. Bu makina parkuru kurulurken de beraber karşılıklı olarak benim de onayımla makinalar alındı. Daha önce farklı bir marka da kullandım ama sonrasında yedek parça, servis, müşteri ilişkilerindeki artıları nedeni ile yönümüz tamamen ENKA Pazarlama ve Hitachi’ye çevrildi. Çok uzun zamandır makina kullanıyorum ve bu anlamda makinaları iyi biliyorum diyebilirim. Hem  okullu bir mühendis olarak hem de kullanıcı olarak biliyorum. Bence ENKA Pazarlama iş makinaları sektöründe çok iyi ve başarılı işler yapan bir firma. Sunduğu markalar da oldukça iyi. Bu anlamda kullanıcı olarak bize güven veriyor. Çok hızlı hizmet alıyoruz. İhtiyaç anında servis ve yedek parça çok hızlı bir şekilde bize ulaşıyor. Bu nedenle çevremize de, taşeron firmalarımıza da ENKA Pazarlama ve Hitachi’yi öneriyoruz.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler