22 Haziran 24, Cumartesi

Tekpınar Mermer’in rekabetteki kozu Hitachi iş makinaları

Tekpınar Mermer, özellikle Çin ve Hindistan pazarlarından gelen güçlü talebi karşılamak için yoğun bir tempo ile üretim yapıyor. Bu yoğun tempoda firmanın en büyük kozu ise kullandığı iş makinaları. ENKA Pazarlama’nın tedarik ettiği Hitachi ZX490LCH-5A ekskavatör ve Hitachi ZW 370-5B lastikli yükleyici ile üretim yapan firmanın yöneticileri , makinaların verimli ve güçlü olmaları sayesinde üretimin aksamadığını, siparişlerin zamanında karşılanabildiğini söylüyor.

Tekpınar Mermer, özellikle Çin ve Hindistan pazarlarından gelen güçlü talebi karşılamak için yoğun bir tempo ile üretim yapıyor. Bu yoğun tempoda firmanın en büyük kozu ise kullandığı iş makinaları. ENKA Pazarlama’nın tedarik ettiği Hitachi ZX490LCH-5A ekskavatör ve Hitachi ZW 370-5B lastikli yükleyici kullanan firmanın Karaman’da bulunan mermer ocağını ziyaret ederek Şantiye Şefi Gökhan Saraf ile üretim sürecini ve iş makinalarını konuştuk.
Çalıştıkları ocağın, büyük ocak kategorisinde bulunduğunu ve blok ebatlarının da büyük olduğunu belirten Saraf “Hitachi markasını seçmemizde bunun da etkisi oldu. Şu an 4 kademede çalışıyoruz. Ancak üretim arttıkça makina ihtiyacımız da artıyor. Bu nedenle aldığımız makinaların dışında ENKA Pazarlama’ya yeni siparişler de verdik” şeklinde konuştu.

Yeni pazarlara açılacak

Tekpınar Mermer’in aylık yaklaşık olarak 2500 ton blok mermer ürettiğini belirten Saraf, bu üretimin  %70’ini Çin’e ihraç ettiklerini söyleyerek “Çin’in dışında Hindistan’a da ihracatımız bulunuyor. Şimdilik bu iki ülkenin pazarlarına çalışıyoruz ama yakın zamanda ürün gönderdiğimiz ülke sayısı artacak. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. Taşımız ağırlıklı olarak inşaat sektöründen rağbet görüyor” dedi.  Şu dönemde talebin çok yüksek olduğunu da belirten Saraf şunları söyledi: “Bu yoğun talebi karşılamak için çift vardiya olarak çalışıyoruz. Bizim yaptığımız işte pazardan gelen talep varsa hızlı ve güvenli şekilde üretim yapmalısınız. Bu noktada da iş makinalarının kalitesi, gücü ve tedarikçi firmanın servis kalitesi önem kazanıyor. Sık arıza yapan ya da arıza olduğunda  servis hizmeti geciken, yedek parçası bulunmayan makinalarla çalışırsanız üretim süreciniz aksar ve bu da size pazar payı kaybı olarak yansır. Biz şu an ocağımızda Hitachi marka iş makinaları kullanıyoruz. Bu makinaların performansları son derece yüksek. Hızlı ve güvenli bir şekilde üretim yapıyoruz.”

Makina verimli ve sağlam olmalı

Ocaklarında çıkardıkları ve uluslararası pazara sundukları taşın dünyaca ünlü Karaman Gri Mermer taşı olduğunu da sözlerine ekleyen Saraf, Karaman ocağında üretimin yaklaşık bir yıl önce başladığını aktardı. Bu süreçte kışın sert olduğu 2 ay dışında üretimin kesintisiz sürdüğünü de söyleyen Saraf “Üretimin olmadığı dönemde ince eleyip sık dokuyarak üretim ile ilgili değerlendirmeler ve planlamalar yaptık. Bu süreçte elbette kullanılacak iş makinaları da gündeme geldi. İşimizin doğası gereği zorlu koşullara dayanıklı, arıza yapmayan, üretimde sürekliliği sağlayabileceğimiz iş makinalarını seçmemiz gerekiyordu. Elbette bunların yanı sıra tedarikçi firma da makinasını destekleyebilmeli, hızlı yedek parça ve servis hizmeti sunabiliyor olmalıydı. Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda ENKA Pazarlama ve temsilciliğini yaptığı Hitachi marka iş makinalarının ihtiyaçlarımıza yanıt verebileceğini görüp tercihimizi bu yönde kullandık” dedi.

Hitachi makinalar sorunsuz çalışıyor

Hitachi markasını seçmelerinin altında yatan nedenler arasında iş güvenliği, makinaların sağlamlığı, tasarımı ve yakıt tasarrufu olduğunu da belirten Saraf, makinaların çalışmaya başladığı andan günümüze kadar kendilerine hiçbir sorun çıkarmadıklarını ve beklentilerini karşılayacak şekilde yüksek verimlilik oranları ile çalıştıklarını aktardı. Makinaların firmanın temposunu yakalamakta zorlanmadığının altını çizen Saraf “Hitachi’nin lastikli yükleyici ve ekskavatörü iş hızımıza uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Ayrıca bu makinaları kullanan operatörlerimizden de son derece olumlu geri dönüşler alıyoruz. Operatörlerimiz makinaların kabinlerindeki konfor ve teknolojinin yanı sıra, taşı kavraması, taşı ittirmesi, tezgah yapımı konularında çok iyi performans sergilediğini söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Konforlu, güçlü, verimli

Firmanın operatörlerinden Tahsin Akçeşme, 2009 yılından bu yana mermer sektöründe iş makinası kullanıyor. Bu süreçte sürekli Hitachi ve  Kawasaki marka iş makinaları kullanan Akçeşme şu an kullanmakta olduğu Hitachi ZW 370-5B ile ilgili şu yorumları yaptı: “Hitachi ZW 370-5B’in yakıt performansından çok memnunum. Makinanın yakıt tüketiminin düşük olması işletme maliyetlerini de düşürüyor. Güç yönünden baktığımızda kesimi yapılıp dilimlenen mermeri Hitachi ZW 370-5B ile tek başına başka bir makinanın yardımına gerek olmadan çekebiliyorum. Bu da bizim işimiz açısından büyük avantaj sağlıyor. Bu işi yapan herkese bu markayı gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.” Akçeşme, Hitachi ZW 370-5B’nin kabini ile de farklı ve üstün olduğunu belirterek “Koltuğu ve klimasıyla operatöre üst düzeyde konforlu çalışma ortamı sunuyor. Sonuç olarak düşük yakıt tüketimi, ocakta çalışma yeteneği ve teknik servis desteğiyle başarılı bir makina. Sabah saat 8’den akşam 6’ya kadar hiç durmadan çalışmama rağmen 23-25 litre arası yakıt tüketiyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler