17 Mayıs 24, Cuma

SSAB’nin fosilsiz çeliği ile üretilen Volvo A30 sahaya iniyor

SSAB’nin fosilsiz çeliği ile üretilen Volvo çekicinin ilk teslimatı Conexpo’da yapılan törenle gerçekleştirildi.Teslimatın inşaat sektörünün karbondan arındırılması yolunda önemli bir adım olduğu belirtildi.Volvo’dan yapılan açıklamada “Fosilsiz çeliği ticari bir gerçeklik haline getirme yolunda bir adım daha atmak için müşterimiz CRH ile birlikte çalışmaktan ve fosilsiz çelikten yapılmış bu yepyeni Volvo A30’un anahtarlarını teslim etmekten gurur duyuyoruz” denildi.

Dünya genelinde karbondioksit emisyonundan en fazla sorumlu olan alanlardan biri çelik üretimi. Sektörden kaynaklanan toplam sera gazı emisyonları, küresel fosil yakıt kullanımından kaynaklanan emisyonların önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bunun önüne geçmek için atılan önemli adımlardan biri de Volvo ile çelik üreticisi SSAB arasında 2021 yılında başlatılan ve fosil içermeyen çelikten araçlar üretmeyi amaçlayan işbirliğinin hayata geçirilmesi oldu. Teslimatı yapılan Volvo A30 da bu işbirliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Teslimat sonrası her iki firmanın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda bu yöndeki çalışmaların devam edeceği belirtildi.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler