20 Temmuz 24, Cumartesi

SSAB, Yüksek Dayanımlı Çelik Saclar’ı İMMB üyelerine anlattı

SSAB Türkiye ve İş Makinaları Mühendisleri Birliği’nin (İMMB) ortak etkinliği 11 Ocak 2022  tarihinde, Wyndaham Ankara Hotel’de  gerçekleştirildi. Etkinlikte ‘Yüksek Dayanımlı Çelik Saçlar’ konulu  aşınma sorunlarına çözüm sunan Hardox® aşınma plakası ve yüksek dayanımlı yapısal çelik grubu Strenx® ürünlerinin sunduğu çözümler ele alındı.

SSAB Türkiye ve İş Makinaları Mühendisleri Birliği’nin (İMMB) ortak etkinliği 11 Ocak 2022ı tarihinde, Wyndaham Ankara Hotel’de  gerçekleştirildi. Etkinlikte ‘Yüksek Dayanımlı Çelik Saçlar’ konulu  aşınma sorunlarına çözüm sunan Hardox® aşınma plakası ve yüksek dayanımlı yapısal çelik grubu Strenx® ürünlerinin sunduğu çözümler ele alındı. Hardox ürün gamının en yeni iki ürünü olan Hardox® 500 Tuf ve Hardox® Hi Ace çeliklerinin özel uygulama alanlarına ilişkin sunumlar ilgiyle izlendi. Dernek üyelerinin yanı sıra firma temsilcilerinin de katıldığı etkinlik sonrası düzenlenen plaket töreninin ardından SSAB firmasının ev sahipliğinde düzenlenen gala yemeği yapıldı.
İş Makinaları Mühendisleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Olkan yaptığı açılış konuşmasında pandeminin yeni yılda geride kalmasını umduklarını belirterek “Bu zorlu süreçte bildiğiniz gibi artık çalışma yaşam ve koşulları önemli oranlanda değişti ve dijitalleşme ön plana çıktı. Biz de İMMB olarak dijital değişime ayak uydurmak için önemli çalışmaları hayata geçirdik. Özellikle yenilen web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneriyorum. İMMB’nin dünyadaki ve ülkemizdeki değişimleri, yenilikleri üyelerine aktarmaya, eğitim faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Amaç ürün kalitesini artırmak
Olkan’ın ardından söz alan SSAB Türkiye Ülke Müdürü Halim Karaoğlan, SSAB hakkında bilgiler vererek amaçlarının müşterilerinin ürünlerinin kalitesini yukarıya çıkarmalarını sağlayacak ürünler geliştirmek ve sunmak olduğunu belirtti. SSAB’nin her türlü çeliği üretmeyi hedeflemediğini, belirli kalite üzerindeki çelik üzerinde çalıştığını aktaran Karaoğlan, SSAB’nin Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Açılış konuşmalarının ardından ise  SSAB Türkiye Teknik Müdürü Devrim Sağlam tarafından gerçekleştirilen Yüksek Dayanımlı Çelik Saclar başlıklı sunuma geçildi.

Daha rekabetçi ve daha uygun maliyetle üretim

Etkinlik sonrası bir değerlendirmede bulunan  SSAB Türkiye Teknik Müdürü Devrim Sağlam; İMMB üyesi firma sahipleri ve temsilcilerine daha rekabetçi ve daha uygun maliyetle üretim yapmalarını sağlayacak ürünleri anlattıklarını belirterek “Normal çeliğe kıyasla yüksek mukavemetli çeliğin kendilerine neler katabileceğini, ne tür avantajlar sunduğunu, üretim sürecinde elde edilecek zaman ve maddi kazanımları dile getirdik. Bunun yanı sıra geleneksel çelik ile yüksek mukavemetli çelik arasındaki farkları anlatıp dinleyicilerde bu yönde bir bilinç oluşturmayı amaçladık. Özellikle SSAB’nin son zamanlarda sunduğu en son ürünlerinden ikisi olan Hardox® 500 Tuf ve Hardox ®HiAce çeliklerini tanıttık” dedi.
Sağlam, Hardox®500 Tuf’ın SSAB’nin Hardox® 450 olarak bilinen sacından sonra sunduğu bir ürün olduğunu beliretek “Hardox® 500 Tuf, özellikle aşınmaya dayanması için kaynaklanan yapısal ürünlerde stress çatlağına karşı direnç sunuyor. Örneğin;  Bunker, damper veya iş makinası kovası gibi ürünler Hardox® 500 TuF ile yapıldığında kaynak çatlamalarının önüne geçilebiliyor. Hardox® 450’ye göre daha hafif ve uzun süre dayanımlı ürünleri elde edebiliyorsunuz.  Yaptığımız sunumda da dinleyicilere bunu anlattık” dedi.

Hardox® HiAce

Etkinlikte ayrıca Hardox® HiAce hakkında da bilgilendirmelerde bulunduklarını aktaran Sağlam, “Bu ürünün özelliği içindeki korm miktarının yüksek olması.  Bu ürün, hem aşınmanın hem korozyonun beraber olduğu ortamlara ilişkin çözümler sunuyor.  Aşınma ve korozyona direnç istenen durumlarda Hardox® HiAce, bir aşınma dirençli plakanın yapamadıklarının yapılmasını sağlayacak nitelikte bir ürün. Örneğin bir çöp aracı yapıyorsunuz. Bu çöp aracı hem çok hızlı bir şekilde aşınıyor hem de korozyon söz konusu. Bu üründe paslanmaz çelik kullanabilirsiniz ancak onun aşınma dayanımı çok düşük olur. Bir yandan da paslanmaz çeliğin yüksek maliyeti söz konusu. O kadar yüksek paslanmaza ihtiyacınızın olmadığı ama aşınma dayanımına ihtiyacınızın olduğu durumlarda bu yeni ürün bu iki özelliği sunuyor. Yani paslanmaz özelliği çok yüksek olmayan ama aşınmazlık özelliği bulunan ikisinin harmanlandığı bir ürün” şeklinde konuştu.
Sağlam, bu ürünün kullanım alanları hakkında da bilgiler aktardıklarını söyleyerek “Bu tarz etkinlikleri bilgilendirme amacıyla gerçekleştiriyoruz. Amacımız insanların doğru ürün almalarını, ürünü satın alma kararı verirken doğru bilgileler ile donanmış olmalarını sağlamak” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler