30 Kasım 23, Perşembe

SSAB, yükleyiciler ve kamyonlar için Sandvik’e fosilsiz çelik temin edecek

SSAB ve Sandvik Madencilik, ilk etapta Sandvik’in yükleyici ve kamyonlarının üretiminde fosil içermeyen çeliğin kullanılmasını sağlamak amacıyla bir niyet mektubu imzaladı.

SSAB, 2026 yılında piyasaya ticari ölçekte fosilsiz çelik sunmayı hedefliyor ve niyet mektubu, Sandvik’in SSAB’nin üretim kapasitesi dahilinde ihtiyaç duyulan hacimleri güvence altına almasını sağlıyor. Sandvik, SSAB’nin fosil içermeyen bir ortağı olarak, örneğin bir demo veya konsept üründe kullanılacak prototip çerçeve, yükleyici kovası veya kamyon kutusu gibi erken fosil içermeyen numune teslimatları için de başvurabilir.

Mats Eriksson ve Johnny Sjöström

SSAB Özel Çelikler Başkanı Johnny Sjöström, “Madencilik sektöründeki müşterilerimizin sürdürülebilirlik yolculuğunu desteklemekten heyecan duyuyoruz. Fosilsiz çelik, geleneksel çelikle aynı yüksek kaliteye sahiptir ancak çevreye neredeyse hiç etkisi yoktur. Bu, müşterilerimizin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olacak ve pazarda rekabet avantajı sağlayacak” diyor. Sandvik Mining and Rock Solutions Başkanı Mats Eriksson ise şunları belirtiyor:  “Sürdürülebilirlik iş stratejimizin merkezinde yer alıyor. Önümüzdeki yıllarda fosil içermeyen ürünlere yönelik pazar talebi arttıkça, bu ortaklık madencilik müşterilerimize büyük ölçüde azaltılmış CO2 ayak izine sahip çözümler sunmamızı sağlayacak.”

Hedef net sıfır sera gazı

SSAB, hidrojeni indirgenmiş demirden yapılmış ilk çeliği 2021’de teslim etti. Çelik üreticisi, koklaşabilir taş kömürünün yerine fosilsiz demir ve çelik üretimi için bir değer zinciri geliştirmek üzere HYBRIT girişiminin bir parçası olarak demir cevheri üreticisi LKAB ve enerji şirketi Vattenfall ile birlikte çalışıyor fosilsiz elektrik ve hidrojenle demir cevheri bazlı çelik üretimi için geleneksel olarak ihtiyaç duyulur. Bu süreç, çelik üretiminde karbondioksit emisyonlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırır.X
Bilime Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) yakın zamanda Sandvik’in sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltmaya yönelik en son iklim bilimiyle uyumlu ve Paris Anlaşması’nın hedefleriyle tutarlı yeni hedeflerini doğruladı. Sandvik, 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı ve 2030 yılına kadar mutlak kapsam 1 ve kapsam 2 sera gazı emisyonlarını yüzde 50 azaltmayı taahhüt etti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler