20 Temmuz 24, Cumartesi

SSAB dünyanın ilk emisyonsuz çelik tozunu piyasaya sürüyor

SSAB ticari teslimatlar için geri dönüştürülmüş SSAB Zero[®] çeliğinden üretilen dünyanın ilk emisyonsuz çelik tozunu piyasaya sürüyor. Ürün, müşterilere benzersiz tasarımlarını fosil karbon dioksit emisyonları olmadan üretilen çelik üzerine 3 boyutlu olarak basma fırsatları yaratacak. Toz, SSAB’nin yüksek dayanımlı çeliğinin özelliklerini 3D baskının hafif yapısal olanaklarıyla birleştiriyor.
EVP ve SSAB Özel Çelikler Başkanı Johnny Sjöström. “Bu, 3D baskılı çelik dünyasında ezber bozan bir gelişme. SSAB, karbondioksit emisyonu olmadan çelik üretmenin mümkün olduğunu zaten kanıtladı. Artık sınırsız hayal gücüyle sürdürülebilir 3D baskılı tasarımı mümkün kılmak için emisyonsuz çeliği toz teknolojisiyle birleştiriyoruz” diyor.
Çelik ürünlerin 3 boyutlu basımı söz konusu olduğunda çelik üretimi büyük bir CO² emisyonu kaynağı haline geliyor. SSAB’nin emisyonsuz çeliğini yalnızca fosilsiz enerji kaynaklarıyla toz haline getirerek çelik üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonları neredeyse sıfıra indiriliyor.

Jesper Vang ve Johnny Sjöström

Fosil içermeyen benzersiz çelik

SSAB geçen yıl ilk geleneksel çelik tozu olan SSAB AM Engineering’i pazara sundu ve şimdi portföy SSAB AM Tough Zero® ile genişletiliyor. SSAB aynı zamanda HYBRIT teknolojisine dayanan fosil içermeyen benzersiz çeliğini sınırlı miktarlarda toz halinde de sunabilecek.
2020 yılında SSAB, Oxelösund’daki bir çelik tozu üretim tesisine yatırım yaparak, SSAB’nin normal çelik tekliflerini tamamlayıcı olarak, 3D baskı olarak da bilinen katmanlı üretime yönelik birinci sınıf gelişmiş yüksek mukavemetli çelik tozu üretti.

Çelik tozu, yüksek yapısal bütünlük ve optimum işlevsellik gerektiren sınırlı sayıda özel yapım bileşen veya yedek parça için idealdir. Tüketim mallarından ağır makinelere, otomotive ve daha fazlasına kadar çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilir.
SSAB Toz Teknolojisi Başkanı Jesper Vang “Yüksek dayanımlı çelik bileşenlerin 3D baskısı, kullanılan ham madde miktarının azaltılmasına, ağırlığın azaltılmasına ve son ürünün işlevselliğinin arttırılmasına yardımcı olacak. Bu özellikle otomotiv veya ağır makine gibi ağırlıktan tasarruf etmeye, performansı artırmaya ve CO2 ayak izini azaltmaya çalışan endüstriler için önemlidir” şeklinde konuştu.

SSAB Zero® ve SSAB Fossil-free

SSAB Zero®, fosil içermeyen enerji kaynakları kullanılarak geri dönüştürülmüş hurdalardan üretilen çeliktir ve bu da çelik üretim sürecinde neredeyse sıfır emisyona neden olur. SSAB Zero® 2023 yılında ticari ölçekte piyasaya sürüldü.

SSAB Fosilsiz çeliği, SSAB’nin madencilik şirketi LKAB ve enerji şirketi Vattenfall ile birlikte geliştirdiği devrim niteliğindeki HYBRIT teknolojisi kullanılarak üretiliyor. HYBRIT teknolojisi, demir cevherindeki oksijeni uzaklaştırmak için kömür kullanmak yerine, çelik üretimi için sünger demir yapmak amacıyla fosilsiz enerjiyle üretilen hidrojen gazını kullanıyor. Karbondioksit emisyonları ortadan kaldırılıyor ve bunun yerine yan ürün su oluyor. Bugün SSAB Fosilsiz çeliği yalnızca pilot teslimatlar için mevcut.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler