20 Temmuz 24, Cumartesi

Sorunlar ve çözümler Arama Konferansı’nda tartışıldı

İş ve İnşaat Makinaları Kümelenmesi tarafından organize edilen ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Ostim OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen Arama Konferansı tamamlandı.

İş ve İnşaat Makinaları Kümelenmesi tarafından organize edilen ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Ostim OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen arama konferansı tamamlandı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayşe Saraçoğlu, küme olarak firmalar arasındaki iş birliğini arttırarak, stratejik iş birliği seviyesine yükseltmeye odaklandıklarını vurguladı. Küreselleşmeden yerelleşmeye dönüşen bir dünya düzenine şahit olunmaya başlandığını belirten Saraçoğlu, sanayi işletmeleri olarak bu yeni durumu değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Saraçoğlu bu amaçla, rekabet avantajının yeniden gözden geçirilmesi ve müşteri memnuniyetini sağlamak üzere, sanayi işletmeleri tarafından kullanıcılara nasıl avantajlar sağlanabileceği üzerine düşünülmesi gerekliliğini de dile getirdi. Saraçoğlu ayrıca gelecekte oluşacak avantaj ve dezavantajlar konusunda stratejik araştırmalar yapılmasının önemi ile müşteri konumundaki kişi ve kuruluş kadrolarının 2 yıl sonraki ihtiyaçları ile taleplerinin neler olabileceğini tahmin edebilmek üzere AR-GE faaliyetlerinde bulunulmasını da önerdi.

Yerlileştirme başarısı

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise açılış konuşmasında, “Bu kümenin kuruluşundan çok firmamıza fayda sağladığını düşünüyorum ve buna bizde şahitlik ediyoruz, sizlerin başarılarıyla da övünüyoruz” dedi.
İŞİM Kümelenmesinin 2024 hedeflerinin de konuşulduğu programda yerlileştirme çalışmaları, dış ticaret faaliyetleri ve istihdam konuları öne çıktı. Yapılan değerlendirmelerde özellikle yılın 2.yarısında AFAD ile başlayan yerlileştirme çalışmalarının sonuçlarını vermeye başladığı; AFAD tarafından kullanılan ve yurtdışından temin edilmek zorunda kalınan ilk etapta yaklaşık 25 ürün grubunun yerli firmalar tarafından üretileceği ifade edildi.
Konferansa ilişkin yapılan açıklamada “Küme üyelerinin ihracatını arttırmak amacıyla yürütülen T.C. Ticaret Bakanlığı UR-GE Projesinin 5.si yılsonu itibariyle bakanlık tarafından onay verilerek başlamıştır. Bu kapsamda ihracata yönelik eğitim, danışmanlıklar ve ticari heyetler düzenleyecek küme, 2024 yılında üye firmalarının ihracatını arttırarak, ülke ekonomisine katkı sunmayı hedefliyor” denildi.

Arama konferansında Serdar Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tütek tarafından sürdürülebilir bir sanayiye yönelik oldukça dikkat çekici mesajlar içeren bir sunum da yapıldı. OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünsal Sığrı yönetiminde gerçekleştirilen arama konferansında, katılımcı üye firmalar bu tür faaliyetlerin ve sorunların dile getirilebileceği ortamlardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Sanayi sorunlarına yönelik katılımcıların sorunlarla birlikte aynı zamanda çözüm önerileri sunmaları toplantının daha yapıcı bir temel üzerinde şekillenmesini sağladı. Toplantıda bahsedilen sorunlar ve çözüm önerileri akademik bir değerlendirme sonucunda hem üyelerin hem de ilgili kurumlarla paylaşılacak.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler