13 Haziran 24, Perşembe

SANY elektrikli kamyonlar Türkiye pazarında

SANY, Türkiye’nin ilk tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonu modellerini Türkiye pazarına sunmaya başladı. SKT90E ve SKT105E modelleri ile sunulan kamyonlar, sağladıkları avantajlar ve gelişmiş teknik özellikler ile müşterilerin düşük maliyet-yüksek verimlilik beklentilerini karşılarken çevrenin korunmasına da katkı sunuyor.

Putzmeister Türkiye Madencilik Ekipmanları Müdürü Erhan Hakan

SANY, Putzmeister Türkiye temsilciliğinde faaliyet gösterdiği iş ve inşaat makinaları pazarındaki ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce girdiği ekskavatör pazarında önemli başarılar elde eden firma, pazardaki etkinliğini Türkiye’nin ilk tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonları ile artırıyor. Putzmeister Türkiye Madencilik Ekipmanları Müdürü Erhan Hakan, pazara sundukları SKT90E ve SKT105E model kamyonlar ile SANY’nin projelerde üretkenliği artırırken çevre korumasına da önemli katkılar sunduğunu belirtiyor. Projelerde en az maliyetle en yüksek performansı sağlamayı hedeflediklerini belirten Hakan, bunu yaparken de Putzmeister Türkiye’nin “Sıfır Karbon Ayak İzi” prensibinden taviz vermediklerini söylüyor.

Kamyonlar kendini sahada ispat etti

SKT90E ve SKT105E’nin yapılan saha çalışmalarında kendilerini ispat ettiklerini de açıklayan Hakan sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “İşletmelerin en önemli maliyet kalemlerinden biri fosil yakıtlar. Bu nedenle kullanıcılar zaten alternatif arayışındalar. İşte tam da bu noktada yakıtını yenilenebilir enerji kaynaklarından alan Sany SKT90E ve SKT105E bu ihtiyacı karşılıyor. 350kW/saat batarya gücüne sahip SKT90E’nin çalışmasındaki gözlemlerimize göre; dolu yükte yokuş yukarı malzeme transferlerinde tek bir şarjla çalışma süreleri 3,5-4 saat; dolu yükte yokuş aşağı malzeme transferlerinde/rejenerasyonun yüksek olduğu güzergahlarda ise tek bir şarjla çalışma süreleri 3-4 günden fazla. Elbette çalışma süreleri tamamen sahanın topoğrafyasına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor”.

Hızlı şarj

Pazara sundukları modellerin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Hakan, “SANY SKT90E modelimizde 12 adet 350 kW/saat kapasiteli lityum demir fosfat bataryası var. Bu G serisi bataryaların fabrika verilerine göre 10 yıla yakın ömrü var. Ürünler ayrıca rejeneratif, yani kendi kendine şarj edebilen özelliğe sahip. Bu kapsamda yüklü biçimde yokuş aşağı olan kullanımlarda, fren torklu çift elektrikli motor sayesinde şarj oluyor ve büyük bir maliyet tasarrufu elde ediliyor. Topografyaya bağlı olarak, sahada 3-4 gün şarj edilmeden kullanmak mümkün oluyor bu da, tüm maden ocaklarında işletme maliyetini düşürüyor. Ayrıca bataryaların neredeyse bir telefondan daha kısa sürede, yani 1 saatte şarj olabilmesi de dikkat çeken bir diğer önemli nokta” ifadelerini kullanıyor.

Bakım maliyetleri en alt düzeyde

SANY SKT90E’de elektrikli fren sistemi ve elektrikli geciktiricinin, özellikle dolu yükte yokuş aşağı ekstra güvenlik sağladığını da aktaran Hakan sözlerini şu şeklide sürdürüyor: “Ürünümüz kalkışta ve frenlemelerde, dizel kamyonlara göre çok daha hızlı tepkiler veriyor. Bu da maliyeti düşürüp üretimi artırıyor. SKT90E’nin yüksek mukavemetli ve düşük gerilim stresine sahip şasisi de diğer kamyonlara göre avantaj sağlıyor. Ayrıca bu kamyonlarda filtre ihtiyacı ve yakıttan kaynaklı arıza ve bakım gibi kalemler ortadan kalkıyor. Bakımlar; damper kaldırma sistemi için hidrolik yağ, otomatik şanzıman yağı ve cer yağı değişimleriyle sınırlı. Dizel kaya kamyonlarında 250 saatte bir bakım yapılırken elektrikli kamyonumuzda 1.000 saat bakım aralığı söz konusu.”
SANY’nin iş makinalarında geliştirdiği güvenliğe yönelik tüm özelliklerin bu kamyonlarda da sunulduğunu söyleyen Hakan sözlerine şu şeklide devam ediyor: “Kamyonların operatör konforu anlamında da üstün özelliklere sahip. Konforlu iç tasarımın yanı sıra, tam donanımlı dokunmatik ekranlı multimedya sistem bulunuyor, ayrıca 360 derece görüş sunan arka-ön-yan kameralarla da operatör verimliliği artırılıyor.” Verdikleri satış sonrası hizmetlere ilişkin bir değerlendirme de yapan Hakan, Putzmeister Türkiye’nin, satış ve satış sonrası hizmetlerle kendini kanıtladığını belirterek Putzmeister ekipmanlarında olduğu gibi SANY ekipmanlarında da aynı üstün kalite ve kesintisiz satış sonrası hizmetleri sürdürdüklerini söyledi. Hakan, İstanbul Avrupa, İstanbul Asya, Ankara ve İzmir olmak üzere 4 servis noktası ve anlaşmalı 25 servis bayi noktası ile hizmet verdiklerini dile getirdi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler