19 Temmuz 24, Cuma

Sanayinin Üniversitesi: “OSTİMTECH”

Sanayinin Üniversitesi: “OSTİMTECH”
Esma AKYÜZ
OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi
Uluslararası Proje Yöneticisi
esma.akyuz@ostim.org.tr

Ostim Teknik Üniversitesi (Ostimtech), üniversite-sanayi iş birliğini gerçek anlamda sağlayarak ülkemizin sanayisini daha yukarı taşımayı misyon edinmiş bir eğitim kurumudur. Sanayinin Üniversitesi diye başlamamın sebebi sadece kampüsünün OSTİM gibi güçlü bir sanayi bölgesinin içinde yer almış olmasından ötürü değil, aynı zamanda kurucularının ve mütevelli heyetinin ülkenin kalkınmasının sanayi olduğunu yaşayarak bilenlerden oluşmasındandır. Yetiştirmeyi hedeflediği öğrenci profili; mezun olduğunda üretmeyi bilen mühendis, ihracatı bilen dış ticaretçi ve işletmenin dinamiklerini yerinde yaşayarak öğrenmiş işletmecidir. Karar vericilerinin ahilik kültürüyle yetiştiği, eğitimcilerinin sırça köşkünde oturmayan akademisyenlerden oluştuğu ve öğrencilerinin üretime gönüllü olduğu bir üniversite ilk mezunlarını verdi ve “Sanayinin Üniversitesi” olma misyonuyla her geçen gün büyümeye devam ediyor. Deneyimli mezun konseptiyle iş tecrübeli mezunlar yetiştiren OSTİM Teknik Üniversitesi, öğrencilerini aşağıdaki uygulamalar ile farklılaştırmaktadır:

Girişimcilik Projesi Dersleri

Öğrencilerin girişimci ve proje yapıcı olabilmeleri için, işletmenin kuruluşu ve yönetimi, işletme muhasebesi, işletme kurma destekleri ve teşvikler, Ar-Ge ve tasarım merkezleri faaliyetleri, proje destekleri gibi bilgileri öğrenirler. “Engelsiz Şarj”, “Üç Eksenli Robotik Kol”, “Havada ve Karada Hareket Edebilen Drone”, “Bluetooth Kontrollü Araç” gibi projeler bu ders kapsamında öğrenciler tarafından hayata geçirilen projelere örnek olabilir.

Yenilik Fabrikası

Innovation Factory’de, CNC Tezgah, 3D printerlar, lazer kesiciler gibi teçhizat yer almaktadır. Eklemeli üretim (additive manufacturing), esnek üretim, robotik teknolojileri, elektronik tasarımları ve test ve ölçüm sistemleri gibi faaliyetler gerçekleştirilebilmektedir.

Girişimcilik Karnesi

Üniversite bünyesindeki her bir öğrencinin, önceden belirlenmiş ya da sonradan kabul edilmiş bazı girişimcilik eylemlerine göre gösterdiği performansın değerlendirilmesine ve belirli bir aşamanın geçilmesi halinde ödüllendirilmesine imkân sağlayan bir takip prosedürüdür.

Languo Kitabı

OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Okulu öğretim üyeleri tarafından hazırlanan “Languo” İngilizce kitapları, Türkiye’nin akademik düzeyde ilk İngilizce yayını olarak Azerbaycan akademik dünyası kullanımına sunulmuştur. Öğrencilerin kendi öğrenmeleri için sorumluluk almaya teşvik edildiği otonom öğrenmeyi destekleyen Yapılandırmacı ve Tümevarımcı yöntemleri kullanılmaktadır.

Kariyer Planlama ve İş Başı Eğitim Ofisi

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin temel hedefi, bilim ve teknolojiyi uygulamaya dönüştüren mezunlar yetiştirmek. Kariyer Planlama ve İşbaşı Eğitim Merkezi koordinatörlüğünde üniversite-sanayi işbirliği hayata geçirilerek iş deneyimi sağlanıyor. Öğrenciler, haftanın belirli gününde sahada haftada bir gün firmalara giderek ‘İş Yeri Deneyimi Uygulamaları’ çalışmasını yapıyor. Program ile üniversite tarafından öğrencilere iş yerlerinde bir iş yeri hamisi belirleniyor. ‘Hamilik’ uygulamasıyla usta çırak ilişkisi ve mesleğin yanı sıra çalışma hayatının da genç kuşaklara kazandırılması sağlanıyor.

Geleceğimize üretmeyi ve sanayiyi sevdiren, sanayicilerimize tecrübeli mezunlar ve ülke sanayisine de tecrübeli girişimciler kazandıran bu kıymetli üniversitemizin örnek alınması gereken bir model olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: Ostim Teknik Üniversitesi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler