19 Temmuz 24, Cuma

Renault Trucks, elektrikli orta ve ağır segment araçlarda pazar payını artırıyor


Renault Trucks, 2022 yılını global olarak %15 oranında satış artışı ve toplam 58.967 araç adediyle tamamladı. Tedarik zincirinde büyük aksamaların yaşandığı inişli çıkışlı seyreden Avrupa pazarında Renault Trucks, 16 ton üzeri segmentinde 0,6 puan artışla %9,4’lük pazar payı elde ederek konumunu güçlendirdi. Elektrikli mobilite alanında ise Renault Trucks, elektrikli orta ve ağır segment araçlarda %24,2’lik pazar payıyla Avrupa’daki varlığını sağlamlaştırdı. Fransa’da 16 ton üzeri segmentte %29,4 ve elektrikli orta/ağır segment araçlarda %75 pazar payı ile liderliğini devam ettirdi. Bu sağlam performanslar, Renault Trucks’ın enerji dönüşümünü güvenle sürdürmesini sağlıyor.

2022, Renault Trucks için dekarbonizasyon ile mobilite yılı oldu. Lyon’da Kleuster kargo bisikletleri için bir montaj hattının açılmasıyla, daha faal ve etkili son kilometre dağıtımına olanak sağlandı. Blainville-sur-Orne’deki fabrikasında 1.000 aracı aşan orta hizmet tipi elektrikli kamyonların üretimiyle Renault Trucks, elektrikli mobilitede kilit bir oyuncu haline geldi. Bunun kanıtı olarak, 2022’de Avrupa’da Renault Trucks, 379 adet Renault Trucks E-Tech D ve D Wide kamyon satışıyla elektrikli orta ve ağır hizmet ticari araçlarda %24,2 pazar payı elde etti. Renault Trucks, aynı alanda Fransa’da %75’lik pazar payıyla elektrikli mobilitenin lideri olmaya devam ediyor.

Renault Trucks’ın 2022’de 1.700’den fazla elektrikli araç siparişi kaydetmesiyle bu trendin 2023’te devam etmesi bekleniyor. 2023’ün sonunda Renault Trucks, Fransa’daki Bourg-en-Bresse fabrikasında bölgesel dağıtım için Renault Trucks E-Tech T ve kentsel inşaat uygulamaları için Renault Trucks E-Tech C olmak üzere elektrikli ağır hizmet kamyonlarının üretimine de başlayacak.

2023’te Renault Trucks’ın tam elektrikli ağır hizmet serisinin sunulması, karayolu yük taşımacılığının dekarbonizasyonu doğrultusunda üretici tarafından atılmış büyük bir adıma işaret ediyor. Renault Trucks, 650 kg kargo bisikletlerinden 44 tonluk elektrikli çekicilere ve inşaat kamyonlarına kadar tüm uygulamalar için elektrikli mobilite sunan tek üretici oluyor. Bu elektrikli araçlar, Renault Trucks tarafından önerilen dekarbonize taşımacılık ile tam ekosistemin bir parçası oluyor. Taşımacılık profesyonellerini, filolarını dekarbonize etme kararlarından itibaren enerji geçişlerinde ihtiyaçların değerlendirilmesi ve analizinden uygulama ve işleyişin izlenmesine kadar destekliyor.

Renault Trucks, 2030 yılına kadar satışlarının %50’sini tamamen elektrikli araçlardan oluşturma hedefini sürdürüyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler