10 Nisan 24, Çarşamba

Rasim Makina’nın hedefi daha fazla ihracat

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçirilen yeni fabrika ile yurtiçi ve yurtdışı müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini bir üst seviyeye çıkardıklarını söyleyen Rasim Makina Genel Müdürü Elçin Rasim, pazara ve ürünlere yönelik sorularımızı yanıtladı. Elçin Rasim, Türkiye’de elde ettikleri başarıyı yurtdışına taşıdıklarını ve kendi markaları ile ihracat yaptıkları ülke sayısını artırdıklarını belirtti.

Öncelikle geride bıraktığımız 2023 yılı sizin açınızdan nasıl geçti?

2023 yılı hepimizin hafızasında üzücü bir depremle yer etti. 2023 aynı zamanda genel seçimlerin ve yüksek enflasyonun etkisinde geçti. Tüm bu gelişmelere karşılık genel anlamda verimli ve başarılı bir yıl oldu. Yeni fabrikaya taşınmamızın iş hacmimize katkısının olumlu olduğunu ifade edebilirim. Satış ve servis gelirlerimizi artırmamıza rağmen, geçmiş yıllara oranla kârlılık nispeten düşük gerçekleşti. Ürün gruplarımızın dağılımına baktığımızda yurtiçinde, çoğunlukla belediyelere ve inşaat sektörüne FASSI vinçlerimizle, kiralama hizmeti veren firmalarımıza JEKKO ürünlerimizle, yurtiçi ve yurtdışı çöp toplama ekipmanlarında SCORP ürün grubumuzla teslimatlar gerçekleştirdik.

2024 yılına nasıl başladınız ve yılın geri kalanına ilişkin beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

2024’ün ilk iki ayı, seçim sonrasında kur artış risk beklentisi nedeniyle alım ve sipariş taleplerinin hareketli geçtiği aylar oldu. Mart ayı daha çok seçimlerin sonucuna odaklanılan ve ramazan ayı nedeniyle daha sakin geçen bir ay oluyor. Yıl geneline baktığımızda özellikle ekonomik anlamda enflasyonla mücadele kapsamında para politikasında uygulanan sıkılaştırmalar, kredi faizlerinin yükselmesi ve kredi kullandırmalarda kısıtlara gidilmesi nedeniyle daha yavaş bir seyir izlemesini bekliyoruz. Bu süreçte odağımızı yurtdışı pazarlara çevirdik. Yılın ikinci yarısında belediyelerin taleplerinin yoğunlaşmasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz yıl açılışı yapılan yeni fabrikanızın faaliyetleriniz ve pazardaki konumunuz üzerinde size ne tür katkıları oldu?

Geçtiğimiz ekim ayında sektörden pek çok iş ortağımız ve dostlarımızın katılımı ile açılışını gerçekleştirdiğimiz fabrikamızla kullanım alanımızı 5 kat büyüttük. Buna bağlı iş modelimizde montaj, üretim ve servis alanlarımızın yönetimi ve kalitesini de artırmış olduk. Özellikle bizimle hem sürekli çalışan, hem de ilk defa çalışmaya başladığımız kurumsal ve özel sektörden müşterilerimizin takdiri ve beğenisi ile imaj tazeleyen, güvenin adresi olduğumuzu perçinleyen bir algı oluştu. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitemizi bir üst seviyeye çıkarmak hedefimize son derece olumlu katkı yaptı.

 Satışlarınızda şu an ağırlıklı olarak hangi sektör öne çıkıyor?

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl ağırlıklı olarak inşaat firmaları ve inşaat malzeme satışı yapan firmalar en çok satış yaptığımız sektörler olarak öne çıkıyor. Geçmişten beri devam eden belediye hizmetlerinde kullanılan vinçler, tarım makine sektörü, elektrik dağıtım sektörü de yine öne çıkan sektörlerimiz.

 Yakın zamanda yaptığınız teslimatlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

İnşaat malzeme satışı yapan firmalarımız tarafından, çift kırma olarak isimlendirdiğimiz jib bomlu uygulamalar son zamanlarda çokça tercih ediliyor. Özellikle inşaat sektöründe yaşanan personel sıkıntısı ve iş güvenliği kuralları gereği ve inşaatlarda katlara malzeme verilmesine imkân sağladığı için Türkiye’nin her şehrinden yoğun talep alıyoruz. İşçilik maliyetlerinin çok arttığı son yıllarda tıpkı Avrupa’da ve gelişmiş pazarlarda olduğu gibi vinç kullanımı, her sektörde yaygın hale geliyor. Bizim de her sektöre geniş ürün yelpazesi ile farklı kapasitelerde vinç sunabiliyor olmamız, öne çıkmamızı sağlıyor. 33-38-45-48 -66 tm kapasiteler bu dönemde en çok tercih edilen kapasiteler oldu. Yine elektrik dağıtım şirketlerimize teslimatlarımız ve yeni projelerimiz devam ediyor.

Pazara sunulması planlanan yeni ürünleriniz bulunuyor mu?

Sürdürülebilirlik ve daha yeşil bir dünya için karbon salınımını azaltmayı amaçlayan yeni yatırımlar ile JEKKO ürün grubumuzda bütün modellerde dizel motorlarla birlikte lityum bataryalı modeller üretilmeye başlandı.

Kendi markanız olan Scorp Crane ile pazardaki konumunuz ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

SCORP Crane markamızı 2015 yılından beri üretiyoruz. Türkiye de % 99 pazar payına sahibiz. Harici olarak 2019’dan itibaren de Kazakistan, Gürcistan ve Romanya ana pazarlar olarak üst yapıcı partnerlerimizle yurtdışı pazarlara da sunmaya başlamıştık. 2 yıl  kendi markamızla katılımcı olduğumuz günden bugüne farklı pazarlardan da talepler almaya başladık. Geçtiğimiz kasım ayında İtalya Rimini’de gerçekleşen ECOMONDO Fuarı’nda da artık çöp toplama sektöründe marka olarak ve Türk markası olarak bilinirliğimizi artırdık. Yine bu yıl mayıs ayında da IFAT Fuarı’nda yer alıyoruz ve kendi markamızla ihracat yaptığımız ülke sayısını çoğaltmaya doğru ilerliyoruz. Portekiz ve Güney Amerika’da Peru yeni pazarlarımız ve müşteri ülkelerimiz oldu. İlgili pazarlarda artık yerel üst yapıcılarla da partnerlikler kurma yolunda görüşmelerimiz devam ediyor.

Scorp Crane ürünlerinin pazarda farklılaştığı özellikler nelerdir?

Scorp Crane tamamen çöp toplama hizmetleri için üretilen, çöp kasası üzerine monte edilen vinçlerimiz. Çöp toplama belediyelerin en temel hizmetlerinden olmakla birlikte artık eski uygulamalardan ziyade çöp konteyner kullanımına her geçen gün yeni belediyeler eklenmekte. Vinçlerimizin en önemli özelliği mevcut üstyapıların üzerine de uygulanabiliyor olması. Bu yüzden belediyenin demirbaşında yer alan mevcut ekipmanlarına da uygulayabiliyoruz. Farklı konteyner tipleri için de açma mekanizmalarına uygun bütün çözümleri sunabiliyoruz. Bu anlamda hem konteyner üreticileri, hem üst ekipmancılarla ortak çalışabiliyor ve belediyelerin ihtiyaçlarına her yönüyle cevap verebiliyoruz.

 Yakın zamanda Ford Otosan ile tavsiyeli üst yapıcı olma prosedürü görüşmelerine başladınız. Bu süreç hakkında bilgi vererek bu gelişmenin sizin için önemi hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

Genel olarak müşterilerimizin temin ettiği şase araçlar üzerine montaj yapıyoruz. Müşterilerimizin marka tercihleri bulunulan coğrafi bölge, kullanım alışkanlıklarına, filo yapılarına ve servis hizmet alımlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Her marka model şaseye, tonaj ve kapasite uygunluğu ve müşterinin iş modeline göre yönlendirmelerimiz oluyor. Kamu kurum ve işletmeleri ile belediyelerin şase araç dahil taleplerinde ya da DMO aracılığı ile alımlarında, şase araç üreticisinin onaylı üst yapıcı olma tercihi ağırlık kazanıyor. Bu bağlamda farklı üst yapılarla kullanılan vinçlerimizde çoğunlukla tedarikçi pozisyonunda yer alıyoruz. Bunun yanı sıra FORD Kamyonların yurtdışı pazarlarındaki vinç tercihlerinde ve üst yapılı ihracatlarında yer almak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl erişilebilirlik ve fiyat performans değerlemesinde en çok tercih edilen şase araç olarak FORD marka kamyonlar, bizim yine en çok montaj yaptığımız araçlar oldu. FORD Otosan tavsiyeli üst yapıcı olma hedefimiz ile ilgili ilk görüşmelerimizi iki yıl önce gerçekleştirmiştik. O dönemdeki eksiklerimizi gidererek yeni fabrikaya taşındıktan sonra denetim talebimizi tekrar ilettik ve satış departmanının ön onayı ile süreç tekrar başlamış oldu. Ve geçtiğimiz günlerde detaylı ilk denetimimiz gerçekleştirildi. Bu süreç bizim var olan kalite yönetim sistemimizin, üst yapıcı olarak mühendislik, kalite ve imalat prosedürleri, devamında satış sonrasıhizmetler, planlama, eğitim ve ISG süreçlerimizi bir üst seviyeye taşımakiçin çok önemli katkıda bulunacağı, verimliliğimizi arttıracağı öngörüsü ile bizzat yönetim olarak desteklediğimiz ve katılımcı olduğumuz bir süreç olmakta. Eksiklerimizi gidererek en kısa zamanda onaylı üst yapıcı belgemizi almak öncelikli hedeflerimizden birisi olmaya devam edecek.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler