22 Haziran 24, Cumartesi

Potain’in devasa MD 3600 kule vinci, rekor kıran Çin köprüsünde çalışıyor

Çin’in Lingdingyang Köprüsü’nün doğu ve batı kuleleri, Potain’in devasa MD 3600 özel uygulama kule vinci sayesinde tamamlandı. Proje bittiğinde , Lingdingyang Köprüsü dünyanın en yüksek ve en büyük deniz tabanlı çelik kutu kirişli asma köprüsü olacak. Çin’in Lingdingyang suları kıyısında, Lingdingyang Köprüsü’nün muazzam inşaat sahası uzanıyor. Suyun 90 m üzerinde yükselen bir çelik kutu güverte ile yeni köprü, tamamlandığında 1.666 m ana açıklığa sahip dünyanın en yüksek asma köprüsü olacak.

İki rekor kıran 270 m kablo kulesi, bu devasa asma köprünün payanda direkleri olarak hizmet edecek ve toplamda yaklaşık 50.000 metreküp dökülen beton ve 7.400 t betonarme yapılar inşa edilecek. Eyfel Kulesi’ni inşa etmek için gereken malzemenin eşdeğeri olan çelik çubuklar kullanılacak. Proje, ihtiyaç duyulan büyük miktarda malzemeyi yönetmenin yanı sıra, sık görülen tayfunlara ve yüksek sıcaklık, yüksek nem ve denizdeki yüksek tuzdan oluşan zorlu yerel ortamlara da dayanmak zorunda ve bu da inşaat işleri için daha fazla zorluk teşkil ediyor.

MD 3600 vinçler görev yapıyor

China Communications İkinci Navigasyon Bürosu tarafından görevlendirilen iki Potain MD 3600 vinç, bu zorlu görevi üstlendi ve doğu ve batı kulelerinin kurulumunda kilit bir rol oynadı. 282 m yüksekliği ve 3.600 mt kaldırma momenti ile Potain’s MD 3600, üreticinin sunduğu en büyük kule vinci ve büyük ölçekli köprü inşaatı talepleri için mükemmel bir seçim olarak dikkat çekiyor. Köprü kulelerini inşa etmek için betonarme direklerin çelik donatıları saha dışında hazırlandı ve MD 3600 vinçler ile direk içine yerleştirilmek üzere projeye taşındı. Çeliğin ağırlığı ve kaldırılması gereken yükseklik nedeniyle Potain MD 3600, inşaat süresini önemli ölçüde azaltan bu modüler inşaat yöntemi için en iyi seçenekti. MD 3600’ün mükemmel dengesi, denizdeki belirsiz hava koşullarında bile çalışmanın sorunsuz ilerlemesi anlamına geliyordu. 19 Temmuz 2021’de hem doğu hem de batı kulesinin tepesi tamamlandı ve köprünün geri kalanının bir sonraki aşamaya geçmesine izin verildi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler