17 Mayıs 24, Cuma

Perkins, çok yakıtlı hibrit motor geliştirmek için çalışmalara başladı

Motor üreticisi Perkins, güç yoğunluğu ve tepki açısından dizel eşdeğerinin yerini doğrudan doldurabilecek yeni bir çok yakıtlı motor türü geliştiriyor. Perkins, Project Coeus adlı girişimde İngiltere merkezli mühendislik uzmanı Equipmake ve Loughborough Üniversitesi Makine, Elektrik ve Üretim Mühendisliği Okulu ile işbirliği yapıyor.

Yeni hibrit entegre güç ünitesinin, düşük karbon yoğunluğuna veya hidrojen, metanol, biyo-etanol ve diğer e-Yakıtlar gibi sıfır karbonlu yakıtlara geçişi hızlandıracağını söyledi. Tasarım, ilk gösterimde hidrojenin kullanıldığı çeşitli yakıt türlerini desteklemekte.
Perkins, enerji geçişini destekleyen otoyol dışı çözümlerin çoğu, kapsamlı araştırma ve geliştirme yeteneklerine sahip büyük ölçekli OEM’lere odaklanırken, yeni güç ünitesinin, karbondan arındırma desteğine ihtiyaç duyan daha sınırlı kaynaklara sahip daha küçük OEM’leri hedeflediğini açıkladı.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin Birleşik Krallık Gelişmiş Tahrik Merkezi (APC) aracılığıyla sağladığı 11,14 milyon £ tutarındaki fonla desteklenen Perkins, hidrojen yakıtla çalışmayı mümkün kılan gelişmiş kontrollere ve hibrit elektrikli bileşenlere sahip 7 litrelik bir 1200 Serisi endüstriyel güç ünitesi geliştirecek.
45-250 kW hibrit güç aktarma sistemi, fabrikada takılan ECM sensörleri, radyatörler, soğutma paketleri, filtreleme, kontrol sistemleri ve atık arıtma donanımıyla, OEM geliştirme zaman çizelgelerini en aza indiren ve mühendislik ve montaj maliyetlerini azaltan eksiksiz, entegre bir pakette yapılandırılacak.

Bu ay başlayacak olan üç buçuk yıllık proje, Perkins’in Peterborough, Birleşik Krallık’taki küresel mühendislik merkezi tarafından yönetilecek; Equipmake, epowertrain teknolojisi sağlayacak ve Loughborough Üniversitesi, gelişmiş motor analitiği ve emisyon kontrolü aracılığıyla destek verecek.

Perkins Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü David Goldspink konu ile ilgili şunları söyledi: “Gelişmiş otoyol dışı güç sistemi çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırmak için bu fırsatı elde ettiğimiz için mutluyuz. Bu proje, otoyol dışı endüstrinin enerji geçişinin karşı karşıya olduğu bazı temel zorlukları keşfedecek, yenilikler yapacak ve çözmenin yolunu açacak ve bu kilit sektörde azaltılmış karbona geçişi destekleyecektir.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler