19 Temmuz 24, Cuma

PERI, Torbalı İleri Biyolojik AAT’de güvenilir ve ekonomik çözümler sunuyor

PERI, İzmir’deki Torbalı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasite artırım projesi kapsamında yine güvenilir ve ekonomik çözümler sunuyor. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Küçük Menderes Havzası’nda sanayi ve tarımsal üretimin birlikte geliştiği Torbalı’ya son zamanlarda yaptığı en büyük yatırım olarak görülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Torbalı’daki atıksu arıtma tesisinin toplam 300 milyon liralık kapasite artırım yatırımını sürdürüyor. Torbalı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi kapasitesinin 21 bin metreküpten 58 bin metreküpe (1.75 kat) çıkarılmasının hedeflendiği proje kapsamında söz konusu yatırımın tamamlanmasıyla Küçük Menderes Havzası’nda çevre kirliliği önemli ölçüde engellenecek ve havza korunmuş olacak. İnşaatı yıl sonuna doğru tamamlanması planlanan proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Küçük Menderes Havzası’nda sanayi ve tarımsal üretimin birlikte geliştiği Torbalı’ya son zamanlarda yaptığı en büyük yatırım olarak görülüyor. Projenin bir başka özelliği de PERI’nin bu önemli yatırıma güvenilir ve ekonomik çözümler sunuyor olması. Projede çeşitli yüksekliklerde ve farklı çaplarda perdeler mevcuttur. Bu sebeple kalıp dizaynı sürekli istişarelerle güncellenmektedir. İmalatlar KYB (kendinden yerleşen beton) ile yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı kalıp dizaynları özel statik metodlarla hesaplanmıştır.

Şantiyede kullanılan PERI çözümleri

 

VARIO VT 20K Düz Perde Kalıp Sistemi

Havalandırma havuzlarının düz perdelerinde kullanılan VARIO VT 20K Düz Perde Kalıp Sistemi ile iş güvenliği yüksek, hızlı ve temiz bir beton yüzeyi elde edildi. Malzeme miktarı: 25,5 mtül uzunluğunda 8,2 metre yüksekliğinde 418 m² alan kapatan perde kalıbı. Sağladığı avantaj: Kendiliğinden yerleşen beton için istenilen yüksek kalıp mukavemeti sağlanarak güvenli imalat yapıldı. Sistemin seçim nedeni: Kuşak aralıkları sıkılaştırılarak istenilen kalıp dayanımının sağlanması.

VARIO VT 20K Dairesel Perde Kalıp Sistemi

Çökeltme tankları orta havuz, anaerobik tank baston perdeleri ve havalandırma havuzu baston perdeleri imalatında kullanılan VARIO VT 20K Dairesel Perde Kalıp Sistemi ile farklı yarıçaplı perdeler için yapılan detaylı teknik dizayn çalışması sonucu kusursuz perde imalatı gerçekleştirildi.
Malzeme miktarı: 2,25-2,5 m yarıçapa sahip perdeler için, 5,1 m yüksekliğinde 200 m² alan kapatan perde kalıbı Sağladığı avantaj: Küçük çaplardaki farklı yarıçaplara sahip perdelere ekonomik çözümler sunuldu. Sistemin seçim nedeni: Farklı yarıçaplı perdelere kolay adapte edilebilecek esneklik sağlaması.

TRIO Dairesel Perde Kalıp Sistemi

Çökeltme tanklarının dış dairesel perdeleri ve havalandırma havuzlarının dış dairesel perdelerinde kullanılan TRIO Dairesel Perde Kalıp Sistemi işin imalat süresini kısaltarak işçilikten tasarruf sağladı. Malzeme miktarı: Değişik yükseklik ve çaplarda perdeler için 602 m² TRIO perde kalıbı Sağladığı avantaj: Tek takım kalıp ile farklı yarıçap ve farklı yüksekliklere kolay adapte edilebildi. Sistemin seçim nedeni: İşin süresinin kısa olması, perde yüksekliklerinin ve çapının değişken olması.

PERI ile güvenilir, ekonomik ve sorunsuz imalatlar

Ömer Çalık- Proje Müdürü/ASOS Danışmanlık İnş. Gıd. Oto. Elk. Elkt. San. ve Tic. A.Ş.:

“Firmamızın yıllara dayanan altyapı inşaatı uzmanlığı, İzmir’in Torbalı ilçesinin en büyük altyapı projesi olan Torbalı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi ile en tepe noktaya ulaşıyor. Firmamızın ve teknik ekibimizin bilgi birikimini, PERI Kalıp ve İskeleleri’nin uzmanlığı ile birleştirerek, her aşamasında başarılı betonarme imalatlarla yolumuza sorunsuz devam ediyoruz. Geriye dönüp baktığımızda PERI Kalıp ve İskeleleri’ni seçerek ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görüyoruz. Gelecek projelerimizde de başarılı işbirliğimizin devam edeceğine inanıyorum.”

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler