13 Haziran 24, Perşembe

PERI, Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, ilk defa uygulanan yumurta kesitli betonarme çürütme tankları ile dikkat çekiyor. KUZU Toplu Konut İnşaat A.Ş. tarafından inşa edilen projede yer alan farklı yapılardaki çeşitli kalıp ve iskele çözümlerinin tamamı PERI Kalıp ve İskeleleri tarafından karşılandı.

default

İSKİ’nin Baltalimanı’nda 1997 yılında hizmete aldığı Baltalimanı Ön Arıtma Tesisinin Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne dönüştürülmesi tamamlanmak üzere. 2017’de inşaatına başlanan tesis kapsamında Türkiye’de ilk defa uygulanan yumurta kesitli 6 adet betonarme Çürütme Tankı inşa edildi. Tesiste günde 44 bin Nm³ biyogaz üretilecek. 1997 yılında hizmete alınan ve Kâğıthane, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer ilçelerinin atıksuyunun arıtıldığı mevcuttaki Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi günde ortalama 600 bin m³ (2 milyon 400 bin eşdeğer nüfus) debideki evsel atıksuyun işlendiği bir tesisti. Mevcut ön arıtma üniteleri, yeni yapılan tesis işletmeye alındıktan sonra da çalışmaya devam edecek. Yeni yapılacak tesis kapsamı, günde 1.296.000 m³ kapasitede ön arıtma üniteleri, günde 600.000 m³ kapasitede Yüksek Yüklü Aktif Çamur Sistemi (A Prosesi) ve günde 960.000 m³ kapasitede olmak üzere A Prosesi çöktürme havuzlarını içermekte. Tesise sahil kuşaklama tünelinden (-11,94 m) ve Cendere tünellerinden (- 7,70 m) gelen atıksu, Ön Arıtma Üniteleri’nden geçecek ve Yüksek Yüklü Aktif Çamur Sistemi ile arıtılacak. Tesisten çıkan arıtma çamuru, çürütme tanklarında çürütüldükten sonra susuzlaştırılacak ve katı madde oranı yüzde 45 olacak şekilde kurutularak uzaklaştırılacak.

Çamur Çürütücüler Yumurta Kesitli

Çürütücüler Türkiye’de ilk defa bu projede uygulanan yumurta kesitli olarak inşa edildi. İnşasında PERI Kalıp ve İskeleleri çözümlerinin kullanıldığı bu tip çürütücülerde verimlilik daha yüksek. Çürütücünün şeklinin etkili bir karıştırma ile proses kontrolüne uygun olması ise verimliliği artıran en önemli etken.

Çamur Çürütücü Sayısı: 6 adet

Her Bir Çürütücü Hacmi: 10.000 m³

Bekleme Süresi: 20 gün

Toplam Üretilen Biyogaz: 44.000 Nm³/gün.

default

Şantiyede Kullanılan PERI Çözümleri, Miktarları ve Kullanıldıkları Yerler

  • PERI TRIO Perde Kalıp Sistemi / 400 m2 / Çökertme Havuzları, Giriş Transfer Yapısı, Havalandırma, Havuzu perdeleri
  • VARIO VT20K Perde Kalıp Sistemi / 150 m2 / Giriş Transfer Yapısı
  • PD8 İskele Sistemi / 1200 m2 h = 6 m yüksekliğinde / Ofis Binaları ve Havuz Kanalları
  • PERI UP İskele Sistemi / 750 m2 h = 40 m / Giriş Transfer Yapısı
  • VARIOKIT Dairesel Perde Kalıp Sistemi / 2000 m2 / Yumurta Kesitli Çürütücü
  • VARIO GT 24 Perde Kalıp Sistemi / 1000 m2 / Yumurta Kesitli Çürütücü
  • SCS Sistem Tırmanır Konsollar / 2 Takım / Yumurta Kesitli Çürütücü
  • PERI UP İskele Sistemi / 4 Takım / Yumurta Kesitli Çürütücü

 

PERI UP İskele Sistemi kolay, güvenli ve fonksiyonel

Şafak Kıyı-İnşaat Mühendisi /KUZU Toplu Konut İnşaat A.Ş. Şantiye Şefi

“Arıtma sektörü başta olmak üzere toplu konut projelerinde de dünyada marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen KUZU Toplu Konut İnşaat A.Ş’nin yapımını üstlendiği Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nde kalıp ve iskele sistemlerinde PERI Kalıp ve İskeleleri firmasıyla çalıştık. Klasik yöntemlerle yapılması mümkün olmayan yumurta kesitli çürütücü tankların inşaatını VARIO GT24 ve SCS Tırmanır Kalıp Sistemleri sayesinde başardık. Projemiz kapsamında yapım olarak bizleri en çok zorlayan yapı çürütücü tankları oldu. Yapının başlangıcından sonuna kadar 9 farklı kalıp tipi kullandık. Bu kalıp sistemlerini dış bölgede PERI UP iskele sistemi, iç bölgede ise Tırmanır SCS sistemiyle destekleyerek tamamladık. Özellikle yapının geometrik formasyonu ve yüksek olmasından kaynaklı her ilerleme aşamasında PERI UP İskele Sistemi’nin kolay, güvenli ve fonksiyonel olmasından memnun kaldığımızı belirtmek isterim. Bu zorlu projede başlıca mühendislik ve kalıp sistemlerinin sahadaki tatbiki konusunda vermiş olduğu desteklerinden dolayı PERI Kalıp ve İskeleleri ailesine teşekkürlerimi sunarım.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler