18 Haziran 24, Salı

Orhaneli Termik Santrali’ni Hitachi’nin dev makinaları besliyor

Orhaneli Termik Santrali’ni Hitachi’nin dev makinaları besliyor

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde kurulu Orhaneli Termik Santrali için yapılan kömür üretiminde Türkiye’nin en büyük ekskavatörü Hitachi EX5600-6 Elektrikli Maden Ekskavatörü ve  EH3500-3 Hybrid Maden Kamyonu önemli roller üstleniyor. Çelikler Holding Orhaneli Termik Santrali Makina İkmal Müdürü Tanju Şapçı, hem Hitachi iş makinalarının teknik üstünlüklerinin hem de ENKA Pazarlama’nın verdiği güçlü desteğin sahada ellerini güçlendirdiğini belirtti.

Orhaneli Termik Santrali Makina İkmal Müdürü Tanju Şapçı

Tanju Şapçı-Çelikler Holding Orhaneli Termik Santrali Makina İkmal Müdürü

Orhaneli Termik Santrali Bursa’nın Orhaneli ilçesi Karıncalı bölgesinde bulunuyor. Çelikler Enerji firmasına ait santral 210 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin önde gelen enerji santrallerinden birisi konumunda. Santralde kullanılan kömürün çıkarılmasında 200’den fazla iş makinası çalışıyor. Orhaneli Termik Santrali’ni ziyaret ederek,  ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen iş makinalarının önemli roller üstlendiği dekapaj çalışmalarını ve kullanılan makinaların üretime katkılarını Çelikler Holding Orhaneli Termik Santrali Makina İkmal Müdürü Tanju Şapçı ile konuştuk.

Kapasite artırılacak

Müdürlüğünü yaptığı bölümün, kullanılan iş makinalarının bakım, onarım ve revizyon işlerini yürüttüğünü belirten Şapçı, “Termik santralimiz; dekapaj sahasından, termik santralin kendi bünyesindeki elektrik üretim bölümünden ve sosyal tesislerden oluşuyor. Biz burada enerji üretimi için kömür çıkararak termik santrale gönderiyoruz. Şu anda kurulu gücümüz 210 MWe/saat, yıllık üretimimiz ise  1,5 milyon MWe. Önümüzdeki yıllarda kapasite artırımına gideceğiz, bununla ilgili çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor” dedi.
Dekapaj sahasında B ve C panoları bulunduğunu ve kömür üretiminin bu alanlardan yapıldığını belirten Şapçı, “Yıllık kömür üretimimiz 1,5-2 milyon ton civarında. Bilindiği gibi Bursa-Kütahya arasındaki bölgelerde çok zengin yeraltı kaynaklarımız bulunuyor. Söz konusu alanlarda kömür, krom gibi madenler var. Orhaneli Termik Santrali de bu zengin yatakların olduğu bölgede kurulu” ifadelerini kullandı.

Dev iş makinası parkı

Kullandıkları makinaları ana makinalar ve yardımcı makinalar olarak iki grupta topladıklarını belirten Şapçı  “Bu sahada yaklaşık olarak iki yüz makinadan oluşan bir iş

Orhaneli Termik Santrali Hiachi iş makineleri

makinası parkımız bulunuyor. Bu makinalarımızı dekapajda, yani kömürün üzerini açmakta kullanıyoruz. Bizim Orhaneli Termik Santrali için geçtiğimiz yıl hafriyat gücümüz 32 milyon metreküptü. Bu orandaki hafriyata denk düşen kömür üretimi ise yaklaşık 2 milyon ton” şeklinde konuştu. Şapçı sahada ENKA Pazarlama’dan tedarik edilen şu makinaların üretime katkı yaptığını da belirtti: “Hitachi EX5600-6 Elektrikli Maden Ekskavatörü,  EH3500-3 Hybrid Maden Kamyonu, Hitachi ZX 870LCH, Hitachi ZX 670LCH ve yeni model Hitachi ZX 890LCH.”

Elektrikli kamyon ve ekskavatör

“Hitachi EX5600-6 Elektrikli Maden Ekskavatörü ve  EH3500-3 Hybrid Maden Kamyonlarımız elektrikli” diyen Şapçı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz de her firma gibi üretim yaparken maliyetleri hesaplıyoruz. Araştırmadan alım yapmıyoruz. Bu hassasiyetimiz iş makinaları için de geçerli. Makina seçerken kapsamlı araştırmalar ve hesaplamalar sonrası karar veriyoruz. Bu anlamda Hitachi makinalar bize önemli katkılar yapıyor. EH3500-3 Hybrid Maden Kamyonları’nın damper kapasiteleri 117 metreküp. Kırkayak dediğimiz klasik kamyonun kapasitesi ise 26 metreküp. Dolayısıyla hemen hemen bir kamyon dört kamyonun yaptığı işi yapıyor. Bu da bizim için önemli bir oran.”

Uzun yıllara dayanan işbirliği

Şapçı, ENKA Pazarlama ile tanışıklıklarının ve iş ortaklıklarının 2000’li yılların başına kadar geri gittiğini belirterek “Bu uzun süre içinde her zaman verimli ve sorunsuz bir işbirliği içinde çalıştık” dedi. Bu işbirliğinin sürmesinde ve başarılı olmasında ENKA Pazarlama’nın iyi bir mümsessil olmasınının etkisinin büyük olduğunu belirten Şapçı, “Herhangi bir sorun yaşadığımda ilgili kişilere çok hızlı bir şekilde ulaşıyorum ve aynı şekilde sorunum hızla çözülüyor. Bu sayede makinalarımız sürekli üretimde kalıyor. Gerek makinaların teknik özelliklerinin gelişmişliği, gerek ENKA Pazarlama’nın güçlü desteği bizim bu markayı seçerken doğru karar verdiğimizi gösteriyor. Ayrıca yedek parça konusunda da bizi sıkıntıya düşürmüyorlar. Elbette makina alım kararlarımızı verirken tüm bunları gözönünde tutuyoruz. Son olarak gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim: ENKA Pazarlama’dan ve temsil ettiği Hitachi marka iş makinalarından son derece mennunuz.”

Birim zamanda en yüksek seviyede üretim

Orhaneli Termik Santrali Hiachi iş makineleri

Dünyada her geçen gün artan hammadde ihtiyacına paralel olarak gelişen büyük montanlı madencilik çalışmaları, beraberinde devasa büyüklükte makinelere olan ihtiyacı doğurdu. Birim zamanda en yüksek seviyede üretim seviyelerine ulaşmak, birim maliyetleri düşürmenin öncelikli koşulu olarak günümüz madencilik çalışmalarına yön veren öncelikli etken olmuş durumda. Bu nedenle Hitachi’nin uzmanlığı ve deneyimi ile geliştirdiği büyük boy hidrolik ekskavatörler, birim üretim maliyetlerini minimuma indirecek en etkin çözümleri, büyüyen işin gerektidiği yüksek dayanıklılık standartları ile beraber sunuyor. 70 ton sınıfı ZX690LCH-5’den dünyanın en büyük hidrolik ekskavatörü olması ile taçlanmış 800 tonluk EX8000’e kadar modellerini, 120 ton sınıfından itibaren dizel ve elektrikli motor seçenekleri ile birlikte sunan Hitachi, adeta aşılmaz görünen dağları aşılır, yapılmaz denilen işleri yapılır kılıyor.

Türkiye’nin en büyük ekskavatörü EX5600-6

Çalışma Ağırlığı: 537.000 kg
Kepçe Kapasitesi: 34,00 m³
Motor: 2 x Cummins QSKTA50-CE
Motor Gücü: 3.000 HP/1800 devir
Hidrolik Kapasite: 4.700 L/dk
Kol Koparma Gücü: 133.000 kgf
Kova Koparma Gücü: 151.000 kgf

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler