13 Temmuz 24, Cumartesi

Neden ikinci el iş makinesi?

Makine parkınıza ağır ekipman ve makineler eklemek istiyorsunuz ve  yeni bir ürüne mi yoksa kullanılmış bir ürüne mi yatırım yapacağınızı seçmekte zorlanıyorsunuz. Tüm yatırımcıların ve girişimcilerin yüzleşmek zorunda kaldıkları bir durum ve gayet normal, endişe etmeyin. Yeni bir makine satın almak bazı durumlarda doğru gibi görünse de, ikini el ekipman ve makine edinmenin faydalarının inkar edilemez olduğu birçok durum vardır.

Son yıllarda ekonomik koşulların global olarak zorlaşması, sıfır makine yatırımından daha çok ikinci el makine yatırımını tüm girişimciler ve iş sahipleri için daha sık kullanılan bir yöntem haline getirmiştir. İkinci el makine alımı söz konusu olduğunda doğal olarak ortaya çıkan bir “şüphe ” durumu mevcuttur, zira hatırı sayılır bir para ile yapılan bu yatırımın genel sağlık durumu ile ilgili kafalarda onlarca soru olur. Daha önce kim tarafından, nasıl, nerede ve hangi uygulamada kullanıldığı, motor, şanzıman, aks, hidrolik pompa, kontrol valfi gibi ana komponentlerin ve diğer silindir, hortum, pim gibi parçaların genel durumu nedir gibi… Tüm bu sorulara rağmen ikinci el ekipman ve makine alımının size kazandıracağı birçok avantaj mevcuttur ve ikinci el ekipman ve makine alımı-satımı son yıllarda artan bir taleple iş makinesi piyasasına adeta yön vermektedir.
Firmanıza inşaat, alt yapı, üst yapı, maden, tarım peyzaj, mühendislik, endüstriyel alanlarında ağır ekipman ve makineler eklemek istiyorsunuz ve  yeni bir ürüne mi yoksa kullanılmış bir ürüne mi yatırım yapacağınızı seçmekte zorlanıyorsunuz. Tüm yatırımcıların ve girişimcilerin yüzleşmek zorunda kaldıkları bir durum ve gayet normal, endişe etmeyin. Yeni bir makine satın almak bazı durumlarda doğru gibi görünse de, ikini el ekipman ve makine edinmenin faydalarının inkar edilemez olduğu birçok durum vardır. Gelin şimdi bunlara kısaca birlikte göz atalım.

Not: İkinci el ekipman ve makine alımında başvurulacak en güvenli yöntemleri ve dikkat edilecek tüm hususları bir sonraki yazımızda ayrıntılı olarak işleyeceğiz ?

1-İlk yatırım masrafında tasarruf

İkinci el bir ekipman ya da makine satın almanın ilk  ve en belirgin  faydası, elbette yeni satın almaktan daha ucuz olmasıdır. Yeni bir ekipman veya makine almak faydalı olsa da, bu yatırım şirketinizin nakit akışını önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir. Kaliteli kullanılmış ekipman ve makine satın almak, daha ucuz olduğu için size binlerce TL nakit tasarruf sağlayabilir. Yeni bir ekipman ya da makine aldığınızda, hangi şartta olursa  olsun ilk kontakta ve ilk kazmada anında değer kaybı meydana gelir. Bu oran uluslararası olarak yaklaşık %25 civarındadır. Amortisman kaybınız ekipman ve makinenin tonajına bağlı olarak gözle görülür bir şekilde artar. Ekipmanı yada makineyi kullansanız da kullanmasanız da amortisman uygulanır, ikinci el olduğu anda otomatik olarak değersizleşir. İkinci el ekipman ve makine satın almak, daha fazla çeşit içinden daha ucuza seçim yapmanızı sağlar. Bu, özellikle daha küçük bir işletme iseniz, işe yeni başlamışsanız ya da dönemsel bir iş ile uğraşıyorsanız idealdir. İkinci el ekipman ve makineler, yeni bir makine ile neredeyse aynı verimliliği, teknolojiyi ve üretkenliği daha düşük bir maliyetle size sunabilir.

2-Daha güvenilir olması (?)

Evet, bu ikinci başlık garip geldi değil mi? Ancak belirli bir süre çalıştırılmış, tabiri caiz ise tüm sistemleri ile rodaj süresini atlatmış ve sizin kontrol ettiğiniz an itibari ile genel durumu iyi olan bir iş makinesinin güvenilirliği kanıtlamış demektir. Bu da ekstra süprizler ile karşılaşma riskinizi azaltır. Hele bir de ekipman ve makinenin geçmişinden haberdar edilirseniz, mevcut durumunu iyi bir ekspertiz hizmeti ile teyit ederseniz ve onu güvenilir, sağladığı hizmetin arkasında duran ve garanti veren bir satıcıdan alırsanız işte ilk yatırımınız çok akıllıca oldu bile. Her kullanılmış ekipman ve makine bilinç altınızda yattığı kadar kötü değil.

 

3-Alım-satım ve işletme (bakım- onarım-yedek parça) konularında artan uzmanlık

Bugün dünya genelinde bu işleri yapan binlerce güvenilir şirket ve yüzbinlerce uzman personel mevcut. İşte bu noktada biraz araştırma yapılması yeterli. Satılık bir  ekipman veya makine ararken (ikinci el ya da yeni), teslimat süresi ve hızı gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Yeni bir ekipman veya makine için sipariş verme, üretilmesini bekleme ve nakliye gibi stresli konulardan uzak durarak ikinci el ekipman ya da makine edinme rahatlığı da ikinci el ekipman ve makine almanın olmazsa olmazları arasındadır. İkinci el makine ve ekipmanlara kolayca erişilebilirsiniz. Hemen anlaşma yapar ve makinenizi teslim alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Online dünya bize bu imkanı fazlası ile sunuyor. İncelemelere, yorumlara bakmak veya kullanılmış ekipman makine  hizmet satın alan diğer kişilerle bilgi alışverişinde bulunmak iyi bir fikirdir. Ayrıca ekipman ya da makineyi sadece satmayan, satış ile birlikte hizmet de alabileceğiniz firma sayısı da oldukça fazla. Seçenekleri değerlendirin.
Kullanılmış ekipman ve makineler, satın almanın ilk 12 ayından sonra değerlerini önemli ölçüde korurlar. Ayrıca sigorta, bakım, finansman maliyetlerine faiz ve amortisman gibi giderlerin düşülmesine olanak tanırlar. Ekipmanınızı ya da makinenizi satmaya karar verirseniz, satın alma fiyatına yakın bir fiyatla tekrar satabilirsiniz.

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler