13 Haziran 24, Perşembe

Mert Çanakkale Makine yeni yatırımlar ile büyüyor

Mert Çanakkale Makine’nin ikinci kuşak yöneticisi Tuğçe Çanakkale ile ürünlerini, üretim süreçlerini ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğini konuştuk.  Otomotiv, iş makinesi yedek parçaları, raylı sistemler yedek parçaları, savunma sanayisi ve yurt dışından isteğe bağlı parçaların üretimi gibi alanlarda hizmet verdiklerini belirten Çanakkale, “Sahip olduğumuz deneyimler çerçevesinde geleceğe yönelik birçok hedefimiz bulunuyor ve bu konuda emin adımlarla ilerliyoruz” diyor.

-Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1997 Ankara, Polatlı doğumluyum. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Uluslararası ilişkiler mezunuyum. Mert Çanakkale Makine’de ikinci kuşak yönetici olarak çalışıyorum. Mert Çanakkale firmasının iç ve dış ilişkilerinde ve aynı zaman da sektörde daha iyi bir konumda olması için firma sahibi babam Aytekin Çanakkale’nin yanında oldukça büyük sorumluluk üstlenmiş genç bir kadın yöneticiyim.

-Firmanızı geçmişten günümüze gelişimi ve uygulamalarıyla anlatır mısınız?

2003 yılında Çanakkale Makina olarak çalışma hayatına başlayan firmamız, şirketleşmesini gerçekleştirdiği 2008 yılından bu şirketleşerek Mert Çanakkale Makina Ltd. Şti. ismiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Çalışmalarımız, ilk olarak iş makinesi yedek parçaları üretimi yaparak başladı, daha sonraki süreçte özel parçalar ve birçok alandaki çalışmalarla genişledi. 17 yıllık çalışma hayatımızda birçok şirket ve kişiyle çalışma fırsatı bulduk. Yapılan yatırımlar ve gelişen sanayi ve teknolojilere ayak uydurup ideallerimizi ve hedeflerimizi bu yönde şekillendiriyoruz. Otomotiv, iş makinesi yedek parçaları, raylı sistemler yedek parçaları, savunma sanayisi ve yurt dışından isteğe bağlı parçaların üretimi gibi alanlarda hizmet veriyoruz. Elde etmiş olduğumuz deneyimler çerçevesinde geleceğe yönelik birçok hedefimiz bulunuyor ve bu konuda emin adımlarla ilerliyoruz.

-Üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız Ankara’da kurulu OSTİM’de üretim yapıyor. Üretim alanımızda CNC ve torna makineleri  olup kaynak bölümü, kontrol alanı,  imalat bölümü  ve boya alanı bulunuyor.  Ayrıca yapım aşamasında olan fabrika alanımızın bitiminden sonra daha da uzman bir kadro ve ekipmanlar ile tesisimizi geliştireceğiz.

-Ekibiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sektörde çok uzun yıllardır yer alan deneyimli bir ekibe sahibiz. Kadromuz yöneticiler ve ofis elemanlarının dışında; mühendis, makine teknisyenleri, CNC ve torna operatörleri, stajyerler, kontrol ekibi, ustalar ve satış elemanlarından oluşuyor.

-Hangi sektörlere hizmet sunuyorsunuz?

Ağırlıklı olarak yurt dışına firmaların isteğe bağlı özel üretim parçalar yapmaktayız. Ayrıca yurt içinde de otomotiv, iş makineleri ve raylı sistemler yedek parçaları imalatı yapıyoruz.

-Referans müşterilerinizden örnekler verir misiniz?

Varioline Istanbul Dış Ticaret  AŞ.,  Alıntec Handels GmbH gibi hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok önde gelen firmaya hizmet sağlamaktayız.

-Varsa ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İhracatlarımızın büyük bir çoğunluğunu Almanya oluşturmaktadır. Bunun dışında Avusturya ve Ukrayna ile de küçük çapta çalışmalar yaptık.

-Satış sonrası hizmetlerinizi anlatır mısınız?

Müşterilerimiz ile anlaşma yaptıktan sonra özel olarak istedikleri parçaların proje çizimleri dahilinde üretime başlanıyor. Daha sonra üretimi yapılan parçalar kontrol ekibi tarafından incelip sevk edilmeye hazır hale getirilerek uzun yolculuk için dayanıklı, kaliteli paketlemeler yapılıp ihracata hazır hale getiriliyor.

-Mert Çanakkale firmasını ürün kalitesi ve rekabet koşulları açısından değerlendirir misiniz?

Firma ekibi olarak, önceliğimiz iş güvenliğidir. Bunu sağladıktan sonra kaliteli üretim oluşturmak amacıyla, malzemelerin kalitesinden, işlemesine kadar ekibimiz titizlikle çalışıyor.

-Stardart üretim mi yapıyorsunuz, müşteri talebine göre özel üretiminiz var mı?

Ürünlerimiz hem standart hem de özel üretim şekildedir. Projeler baz alınarak, müştelerimizin talebi üzerine özel imalatlar yapmaktayız. Ayrıca bazı standart olan iş makinesi yedek parçaları üretimi de yaparak firmamızda hazır bulundurmaktayız.

-İŞİM Kümelenmesi’ne ne zaman üye oldunuz? İŞİM Kümelenmesi üyeliğinin firmanıza sağladığı katkıları anlatır mısınız

İşim Kümelenmesi ile yıllardır birlikteyiz. Kümelenme, üyelerine sektörde önemli iş imkanları ve gelişme fırsatı sağlıyor. Biz de birçok anlamda Kümelenme’nin katkılarından faydalandık. Firmalarımızın gelişiminde önemli bir işlevi olan Kümelenme’ye üye olmaları hem kendileri hem de sektör açısından son derece önemlidir diye düşünüyorum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler