13 Temmuz 24, Cumartesi

Mercedes-Benz Türk, kamyonlarını yeniliklerle donattı

Mercedes-Benz Türk, Actros, Arocs ve Atego’dan oluşan çekici, inşaat ve kargo-dağıtım gruplarında sunduğu yenilikleri müşterileriyle buluşturmaya başladı. Pazar koşulları ve müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda kamyon model ailesinde yenilikler gerçekleştiren şirket, yeni nesil kamyonlarıyla da filo müşterilerinin ve bireysel kullanıcıların ilk tercihi olmayı hedefliyor. Mercedes-Benz Türk, önceki iki nesli ile standartları belirleyen OM 471 motorunun yeni neslini Actros ailesinde sunmaya başladı. Ekim ayından itibaren sunulan ve verimliliği artıran birçok yeniliğe kavuşan yeni nesil OM 471 motor, müşteri ve sürücülerin her türlü taleplerine yanıt verebilecek özelliklerle donatıldı.

Yeni ateşleme sistemine sahip olan 3. nesil OM 471, motor gücüne en uygun turbo besleme seçenekleri ile sunuluyor. 480 PS’e kadar Mercedes-Benz Actros çekici ve kamyonlarda yakıt tüketimi odaklı turbo beslemeyle sunulan motor, turbo beslemesi ve seçilen sürüş moduna göre bir önceki nesle kıyasla yüzde 3 ila yüzde 4 arasında değişen yakıt verimliliği sağlıyor. 510 PS – 530 PS güç seneğine sahip Actros çekici ve kamyonlar ise güç odaklı turbo besleme ile donatılıyor.
G281-12 şanzıman ile donatılan Mercedes-Benz Actros 1848 LS modelinde ise standart ve power sürüş modlarında 7 ve 12. vitesler arasında 200 Nm’lik ekstra bir tork sunuluyor. Bu özellik sayesinde, örneğin otoyol rampalarında veya sollama gibi daha fazla performans gerektiren durumlarda tek bir düğme ile ekstra güç sağlanıyor.
Üçüncü nesil OM 471 motor ile Powerbrake (güçlendirilmiş motor freni) gücünde de değişimler söz konusu oldu. Powerbrake, turbo tipine göre 380 kW – 425 kW arasında güç sunuyor. Daha hızlı vites geçişi ve kalkışlarda daha doğru vites seçimi sağlayan Powershift Advanced paketi, 3. nesil OM 471 motorlu araçlarda standart olarak sunulmaya başladı. İlk etapta sadece 3. nesil OM 471 motorlu araçlarda sunulan Powershift Advanced paketi ile iyileştirilmiş kalkış ve vites değiştirme performansı, yüzde 40’a kadar azaltılmış tork kesintisi süresi ve optimize edilmiş kavrama kontrolü sunuluyor.

Mercedes-Benz Actros çekiciler yeni donanımları ile “çok teknolojik, çok kazançlı”

Mercedes-Benz Türk, Actros ailesinin kokpitlerinde de önemli değişimler sunmaya başladı. Mercedes-Benz Actros 1845 LS modelinde sunulan klasik kokpitin gösterge paneli 10,4 cm’den 12,7 cm’ye yükseltilirken, Mercedes-Benz Actros L 1848 ve Actros L1851 LS modellerinde standart olarak sunulan 10 inçlik multimedya kokpitten Mercedes-Benz Actros L 1851 LS Plus paketinde standart olarak sunulan 12 inçlik Multimedia Kokpit Interaktif’e geçildi. Böylece bütün Mercedes-Benz Actros L çekici ailesinde artık 12 inçlik Multimedia Kokpit Interaktif standart hale geldi.
Daha önce Mercedes-Benz Actros L1851 ve Actros L 1851 Plus modellerinde sunulan LED farların Actros L 1848 modelinde de sunulmaya başlaması sayesinde Actros L ailesinin tüm üyeleri LED farlara geçiş yapmış oldu. Ayrıca Mercedes-Benz Actros L ailesinin tüm modellerinde alt yatak için yeni konforlu şilte ve mesafe kontrol asistanı standart olarak sunulmaya başlandı. Daha önce Actros L 1851 ve 1851 Plus modellerinde standart olan bu özellikler artık tüm Mercedes-Benz Actros L ailesinde standart donanımda sunuluyor.
Damper römork ile yapılan hurda ve hafriyat taşımacılığı için piyasadan gelen daha kalın şasili Mercedes-Benz Actros 1845 LS talepleri doğrultusunda yapılan çalışma neticesinde, modelin şasi kalınlığı artık 6 mm’den 8 mm’ye çıkartılabiliyor. Opsiyonel olarak sunulan ilgili donanım ile ön aks ve makas 7.5 tondan 8 tona çıkartılırken, aracın lastik ölçüleri de 295/80’den 315/80’e dönüştürüldü. Bununla birlikte Mercedes-Benz Actros 1845 LS’in ağırlık varyantı da 18 tondan 20.5 tona yükseltildi.

Mercedes-Benz Arocs inşaat kamyonları “çok konforlu, çok kazançlı”

Yeni nesil OM 471 motor ile donatılmaya başlanan Mercedes-Benz Arocs inşaat kamyon serisi de yüksek performans ve düşük yakıt sarfiyatı için geliştirilen motor ve şanzımana kavuştu. Söz konusu kamyonun ürün ailesinde bu özelliğin yanı sıra kabin içinde de yenilikler sunuluyor. Mercedes-Benz Arocs’ta; kabin içi konforu artıran10,4 cm büyüklüğündeki gösterge paneli yerine 12,7 cm büyüklüğündeki yeni gösterge paneli, USB bağlantılı radyo yerine bilgi eğlence sistemine sahip dokunmatik radyo ve daha önce opsiyon olarak sunulan filo yönetim sistemlerinin kolay kurulumunu sağlayan “filo yönetim sistemi ön hazırlık” opsiyonu artık standart olarak sunuluyor. Gündüz sürüş farı ise LED gündüz sürüş farı ve LED sinyal lambası ile değiştirildi.
Mikser Mercedes-Benz Arocs 4142B modelinde sürüş konforunu artıracak konforlu tip çelik kabin süspansiyon standart olarak sunulurken, Arocs 4148K ve 4851K modelinde inşaat araçları için fonksiyonel kullanıma yönelik Arka Kurtarma Çeki Kancası – Ringfeder standart donanıma eklendi.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler