14 Haziran 24, Cuma

Marble İzmir, 100 bin ziyaretçi bekliyor

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı için geri sayım sürüyor. Marble İzmir için kurulum süreci başlayıp ilk doğal blok taş alana getirilirken yaklaşık üç hafta süren hazırlıklar sonucu dünya doğal taş sektörü, 26 – 29 Nisan 2023 tarihleri arasında fuarizmir’de bir araya gelecek. Bu yıl 28.’si gerçekleştirilecek Marble İzmir’de, hollerin ve dış alanın tamamı katılımcılara tahsis edilmiş durumda. Yeni alanlarla birlikte 150 bin metrekareyi aşan, binin üzerinde katılımcının yer alacağı fuarda, sektörün yoğun talebi nedeniyle boş yer kalmadı.

İhracat 2 milyar doları geçti

Marble İzmir’in ilki yapıldığında toplam doğal taş ihracatı 77 milyon dolarken yıllar içinde fuarın da katkısı ile Türkiye’nin doğal taş ihracatı geçtiğimiz yıl 2 milyar 96 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılında yerli ve yabancı bini aşkın firmanın katıldığı Marble İzmir’i, Türkiye’nin dört bir yanından ve 145 ülkeden yerli ve yabancı 78 bini aşkın kişi ziyaret etti. Ülkemizin doğal taş zenginliklerini Türkiye ve dünyanın dört bir yanına tanıtan Marble İzmir, 2023 yılı için de doğal taş ihracatının can damarı olmaya devam edecek. 

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi

Katılımcı firmalarla yapılan görüşmeler doğrultusunda Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyada ziyaretçi çalışmaları gerçekleştirildi. ABD, Orta Doğu ile Asya ve Avrupa bölgelerindeki ticari ataşeliklerimiz ile iş birlikleri yapılırken Fuar’a, dünyanın dört bir yanından katılımcı ve ziyaretçi bekleniyor. Ayrıca, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihracatçılar birlikleri iş birliğiyle de alım heyeti programları düzenleniyor. Bu programlar kapsamında hedef ülke olarak belirlenen ABD, Birleşik Krallık, Hindistan, Polonya, Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda, İsrail, Kazakistan, Özbekistan, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman, Filistin, Katar, Kuveyt ve Azerbaycan’dan yüzlerce yabancı müşteri ağırlanacak. Fuar süresince düzenlenecek B2B görüşme programları ile katılımcı firmaların müşteriler ile hızlı ve etkili biçimde görüşmesi sağlanacak. Ayrıca, web sayfası üzerinden, alım heyeti programlarına, Avustralya’dan İtalya’ya, Çin’den ABD’ye kadar dünyanın her kıtasındaki 54 ülkeden yabancı ziyaretçi başvurusu geldi. Bu yılki fuarı, yerli ve yabancı 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler