13 Haziran 24, Perşembe

Makinelerin performansı ve müşteri memnuniyeti XCMG’yi liderliğe taşıyor  

Dünyanın en iyi inşaat ekipmanı üreticilerinin satışlarına göre listelendiği “Yellow Table” tablosunda XCMG, 2022 yılında elde ettiği üçüncülüğü 2023’te de sürdürerek sektördeki liderlik konumunu güçlendirdi. Bu başarının ardındaki etkenleri ve firmanın Türkiye pazarına ilişkin çalışmalarını XCMG Türkiye İş Geliştirme ve Satış Departmanı Müdürü Sinan Keskin ile konuştuk.

XCMG Türkiye İş Geliştirme ve Satış Departmanı Müdürü Sinan Keskin

Öncelikle XCMG’nin küresel pazardaki konumuna ilişkin bilgi verir misiniz?

XCMG, geçtiğimiz yıllarda iş makineleri sektöründe ciddi atılımlarda bulunarak, uluslararası camiada ve Türkiye’de ismini duyurmaya başladı. Özellikle Avrupa ve Asya pazarlarında ciddi büyüme gerçekleştiren XCMG, Avrupa’da kurduğu yapılanmasını tamamlamak üzere. Neredeyse her ülkede lezyon ofis oluşturan XCMG, Avrupa bölgesinde yerelleşme politikasını sürdürüyor. Yerelleşme ile XCMG bulunduğu bölgelerde sadece ticaret ekonomisine katkıda bulunmakla kalmayıp istihdam ve üretim olanakları da yaratıyor. XCMG küresel pazarda satışlarını artırarak ilerliyor. Bu satışlar katlanarak artarken müşterilerin pozitif geri dönüşleri de dikkat çekiyor. XCMG iş makinelerinin kalitesinden oldukça memnun olan müşteriler, XCMG ürünlerinin yüksek performansından da etkilendiklerini belirtiyorlar.

 

XCMG’nin ülkemizdeki konumu ve hedeflerine ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

XCMG Türkiye’yi kurma yolculuğunda ilk adımlar; yakın zamanda kaybettiğimiz ve saygıyla andığımız XCMG Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Suat Kıral öncülüğünde, 2016’da atıldı. XCMG Türkiye, iş makineleri sektöründe yılların tecrübesine sahip yeni isimlerin de ekibe katılmasıyla 2018’de XCMG ekskavatörlerinin ve yükleyicilerinin satışı için Hakan Makina ile çalışmalara başladı. 2019’da ENKA Pazarlama ile distribütörlük anlaşmasının tamamlanmasıyla fore kazıklar, platformlar, diyaframlı kepçeler, silindirler ve greyderler gibi XCMG ürünlerinin satışına Türkiye pazarında başlandı. 2022 yılı ile XCMG’nin Türkiye pazarındaki distribütörleri arasına forklift satışlarını üstlenerek HBZ Makina eklendi. Son olarak geçtiğimiz aylarda Odabaşı Makina ekibi ile de anlaşmaya varılması üzerine XCMG beton pompaları ve kule vinçleri Türkiye’de müşterilere sunulan ürünler arasında yerini aldı. XCMG Türkiye önümüzdeki süreçte de gelişmeye ve genişlemeye devam edecek. XCMG’nin Türkiye’de yerelleşme çalışması kapsamında XCMG Türkiye organizasyon şeması tamamlanmak üzere. Türkiye’deki ekibin üstün çabaları ve ana merkezin de daimi desteğiyle Türkiye pazarında oldukça başarılı ilerlendiğini söylemek mümkün. XCMG Türkiye bünyesinde 2023’te getirilen makinelerin tamamı satıldı, yani ürünlerin tamamı önceden satılıp buna göre sipariş alınarak tedarik edilmekte. Geçen seneki satışların senenin ilk altı ayında ikiye katlanmasıyla beraber ekip, sene sonuna kadar satışları üçe katlama hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye pazarında elde edilen bu başarıda elbette XCMG’nin müşteri memnuniyetini her daim önde tutan satış sonrası hizmetleri önem arz ediyor.

 

XCMG’nin Dünyanın En Büyükleri Listesi’ndeki yeri hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

Dünyanın en iyi inşaat ekipmanı üreticilerinin satışlarına göre listelendiği KHL’nin “Yellow Table” tablosunda XCMG, dünya genelinde üçüncü sırayı elde etti. Şirketin en son tabloda belirtilen satışları, son yıllarda elde ettiği hızlı büyümeyi işaret ediyor. 13,407 milyon dolarlık satış gerçekleştiren XCMG’nin küresel pazarda rakiplerini geride bırakarak müşterilerinden aldığı pozitif geri dönüşleri gerçek pazara yansıtabildiği görülüyor. Geçtiğimiz senelerde hedefini yurtdışı satışlara yoğunlaştıran XCMG’nin 2022’nin ardından 2023’te de küresel çapta en büyük üreticiler arasındaki yerini muhafaza edebilmesi, bu büyümenin ve yayılmanın sürdürülebilir ve istikrarlı oluşunu gösteriyor.

 

XCMG’nin bu başarısının arkasında hangi etkenler bulunuyor?

XCMG dünyanın her yerinde kurduğu AR-GE tesisleriyle makinelerini geliştirmeye ve en son teknolojiyi yakalamaya devam ediyor. Teknolojik üretim ve otomasyonlu üretim hatları üzerine yoğunlaşan XCMG; üretim hattındaki insan faktörünü olabildiğince azaltarak insan kaynaklı hataları minimuma indirmek ve üretimi hızlandırmak adına çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan XCMG Forklift fabrikası, yüzde 90 oranında otomatik üretim hattıyla XCMG’nin en yeni teknolojiyi yakalama ve ürün kalitesini her zaman en üst seviyede tutma taahhütlerini gözler önüne seriyor. İş makinelerinin her sahada en yüksek performansla hizmet vermesini hedefleyen XCMG AR-GE mühendisleri müşterilerin geri dönüşlerinin yanı sıra; sahada birebir çalışarak ürünleri gözlemleme şansı elde eden servis mühendislerinin verdiği fikirler sayesinde her daim “Everest’in zirvesi”ne ulaşmak için çalışıyor.

 XCMG’nin öncelikle küresel olarak sonrasında da Türkiye özelinde yatırımları ve yatırım hedeflerine ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

XCMG Türkiye, yetenekli ve başarılı bireylerin dahil edilmesi ile, ekibini geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. XCMG Türkiye ekibinin yoğunlaştığı nokta distribütörlere ve pek tabii müşterilere gereken desteğin verilmesidir. XCMG Türkiye, etkin ekibiyle ürünlerin üretiminden Türkiye’deki müşterilere teslimatına kadar tüm süreçte yer almaktadır. Bu sayede uluslararası çalışanlar ile fabrikalarla sürekli iletişim içinde kalmakta, aksaklıklar sorun haline gelmeden çözülmektedir. XCMG Türkiye ekibi yeni ekip arkadaşları ve yeni distribütörlerin katılımıyla büyümeye devam ederken verilen hizmet kalitesinin kontrolünün sağlanması ve müşterilerin gerekli ilgi ve alakayı her ihtiyaç duyduklarında görebilmeleri için satış sonrası hizmetler ağını da sağlamlaştırmaktadır. Hem XCMG Türkiye ekibine hem de distribütörlere düzenli aralıklarla, ana merkezden gönderilen mühendisler tarafından eğitimler verilmektedir. XCMG Türkiye’nin beş yıllık stratejik planı, tüm süreçleri içermektedir. Bu plan aracılığıyla sektörde rekabet edebilirliğin artması, sosyal ve çevre şartlarının değişmesi, teknolojik gelişmelerin hız kazanması ve organizasyonların genişlemesi gibi birçok dinamik ön görülmektedir. Bunun beraberinde XCMG, Türkiye pazarında yatırım yapma aşamasına erişmiştir. Bu çerçevede XCMG Türkiye ekibi olarak önümüzdeki günlerde yeni yatırım kararlarımıza ve pazar stratejilerimize de start veriyor olacağız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler